2025. február 19., szerda

Jó reggelt! (2019-10-10)

Mindig elbűvöl a szép kézírás. A „kiírt” kéz alatt keletkező szöveg. Édesanyám „beleesett” a zsinórírás oktatásába, gyöngybetűkkel írt, édesapámat pedig csodáltam, mert jobb- és bal kézzel egyaránt szépen, határozottan formálta az enyhén jobbra dőlő sorait, minden leírt betűje mindig ugyanolyan volt, én meg a bal kezem se tanultam meg rendesen használni, a kézírás szépségét egyik szülőmtől vagy nagyszülőmtől se örököltem.

Egyébként minden írásmódot szépnek tartok, műalkotásként élvezek, a rovás- és rúnaírást, az arab szövegeket, a képírást, a cirill betűkön át a keleti és távol-keleti írásmódok mindegyikét, még a csomóírásként ismert kiput is… Az meg egyenesen lenyűgöz, ha egy festményen kézzel írott szöveget fedezek fel. Irigylem a festőt, nem különben azokat, akik kalligrafikusan megformált betűsorokat hoznak létre különféle íróeszközeikkel. Hogyan is lehet megtanulni ezt a művészetet?! Ha engem beadnak egy kalligráfia iskolába, bizonyára már elsőben levágják mindkét karom, nehogy újra tollat vehessek a kezembe. Viszont szeretek kézzel írni, tintával és szivattyús töltőtollal. Volt már, aki dicsérte kézírásomat, ám szerintem jó, ha megüti az olvashatóság határát.

A sors úgy hozta, hogy író emberek közé keveredtem, akik szívesen meglepnek dedikált könyveikkel, amelyekben látom, hogy az írók zömének borzalmas a kézírása. Olykor nagyítóval, betűről betűre haladva se sikerül megfejtenem a leírtakat.

A közelmúltban is kaptam egy könyvet, szerzője egyetemi tanár – hát, a macskakaparásával szerintem se patikus, se levéltáros nem birkózna meg. De visszaadta az önbizalmamat, hozzá képest az én kézírásom kész esztétikai élmény. Az olvashatóságáról most ne essék szó.

Magyar ember Magyar Szót érdemel