2024. november 24., vasárnap

Megjelent a hagyományos pályázatok eredménye

Az MNT-nek 563 civil szervezet, illetve intézmény közül 353-at sikerült támogatnia

A Magyar Nemzeti Tanács holnap, azaz pénteken tartandó ülésén napirendre kerülő előterjesztésekről beszámolva Fremond Árpád elnök elmondta, hogy ezúttal 24 napirendi pontot vitat meg a testület. Szavai szerint a tanácsnak sikerült utolérni magát, ezért az eddigiekhez képest kevesebb beterjesztés szerepel napirenden. A jövőre nézve éppen az a terv, hogy a nemzeti tanács ne maratoni üléseket tartson, az effektív munkára terveznek összpontosítani – jegyezte meg Fremond Árpád.

Fremond Árpád elmondása szerint a napirendi pontok jellegére való tekintettel az ülést 5 részre lehet tagolni. Mint kiderült, a legjelentősebb napirendi pont a Kulturális Bizottság a kiemelt jelentőségű országos és regionális kulturális rendezvényekkel, illetve a támogatásukkal kapcsolatos döntése, ami most kerül a testület elé.

– Köszönjük a Kulturális Bizottságnak, hogy felülvizsgálta az említett rendezvényeket. A jövőben feltehetőleg háromévenként felülvizsgáljuk a rendezvények aktualitását, a bizottság folyamatosan dolgozik majd ebben a tekintetben. Ezek a kiemelt jelentőségű kulturális rendezvények már a kulturális stratégia részét fogják képezni. A bizottság egyébként ebben a tekintetben is folyamatosan dolgozik, a kulturális stratégia tervezete készül, kapcsolatban vagyunk az egyes helyi önkormányzatokkal és a művelődési egyesületekkel, intézményekkel. Ahogy érkeznek az igények, úgy építjük be ezeket a rendezvényeket a stratégiába. Intézmények beszámolói ugyancsak napirendre kerülnek pénteken, három intézmény munkabeszámolóját vitatjuk meg. Ezek a zentai Thurzó Lajos Művelődési–Oktatási Központ, a Kishegyesi Könyvtár és a magyarkanizsai Vajdasági Birkózóakadémia Alapítvány. Mindemellett oktatási és diákjóléti intézményekkel kapcsolatos előterjesztésekről tárgyalunk. Tankönyv-véleményezés szintén napirendre kerül, valamint az oktatási, kulturális és kisebbségi pályázatoknak a véleményezése. Összegezve, ismét tartalmas lesz az MNT ülése. Arra törekszünk, hogy ebben az első félévben a nemzeti tanács tagjai közül mindenki felszólaljon, de a későbbiek vonatkozásában is gyakorlattá szeretnénk ezt tenni – fejtette ki Fremond Árpád.

Az MNT elnökének elmondása szerint a bizottságok elbírálták a tanács által korábban kiírt hagyományos pályázatokat. A beadási határidő április közepén járt le, a bizottságok mostanáig elvégezték ezzel kapcsolatos munkájukat, a javaslatok elkészültek, majd kedden elnökként döntött ezekről – emelte ki Fremond Árpád, mondva, hogy a pályázati eredményeket mostanra közzétették. Szavai szerint nem módosította a bizottságok által kidolgozott javaslatokat, azaz döntéseket. Ha év közben esetleg lehetőség nyílik ezúttal nem támogatott rendezvények támogatására, akkor ezt megteszi az MNT – hangsúlyozta Fremond Árpád.

Fremond Árpád (Patyi Szilárd felvétele)

Fremond Árpád (Patyi Szilárd felvétele)

– Azt már látjuk, hogy a költségvetésben lesz egy átcsoportosítás, mert a kulturális rendezvények, és főleg a civil szervezetek, támogatási igénye sokkal nagyobb volt a keretösszegeknél. Szeretnénk a következő évben több pénzt biztosítani számukra, hogy ne jussunk abba a helyzetbe, hogy sokakat nem tudunk támogatni. Örülünk annak, hogy ennyi civil szervezet tevékenykedik Vajdaság-szerte, ám a pénzforrások korlátozottsága miatt sajnos nem tudjuk mindet támogatni. Ezen változtatni szeretnénk. Jövőre odafigyelünk arra, hogy a civil szervezetek vonatkozásában legyen a legnagyobb a keret – fogalmazott Fremond Árpád.

A sajtótájékoztató folytatásában kiderült, hogy a kiemelt jelentőségű általános iskolák számára meghirdetett pályázaton a keretösszeg 2,7 millió dinár volt, 42 pályázat érkezett be, és mindet sikerült támogatni. A nem kiemelt jelentőségű oktatási intézmények számára kiírt pályázat esetében a keretösszeg 1,8 millió dinár volt, 30 pályázatot nyújtottak be, szintén mindet támogatták. Az általános kulturális pályázat esetében a keretösszeg 2,7 millió dinár volt, a beérkezett 150 pályázatból 90-et támogattak. A kiemelt jelentőségű rendezvények megszervezésére 1,8 millió dináros keretösszeggel hirdették meg a pályázatot, 37-ből 36-an pályáztak sikeresen. A nemzeti önazonosságot őrző, hagyományos rendezvények megszervezésére vonatkozó pályázat keretösszege szintén 1,8 millió dinár volt, 91 pályázat érkezett be, 60-at támogattak. A nem kulturális tevékenységet folytató civil szervezeteket megszólító pályázatot 2,250 millió dináros keretösszeggel írták ki, 193 pályázat érkezett be határidőn belül, 75-öt támogattak. A kistérségi médiumok számára meghirdetett tájékoztatási pályázat keretösszege 900 ezer dinár volt, a beérkezett 20 pályázat mindegyikét támogatták.

– Sikeres volt ez a pályázati ciklus, hiszen 563 civil szervezet, illetve intézmény pályázott, 353-at sikerült támogatnunk. Ez jó arány, ám látjuk, hogy milyen jellegű módosításokra lenne szükség a még célravezetőbb támogatási rendszer kialakítása érdekében – nyilatkozta Fremond Árpád.

Keretben: A magyarság a legnagyobb közösség maradt

A népszámlálási adatokkal kapcsolatban Fremond Árpád rámutatott, hogy a szerbiai magyarság a legnagyobb számú nemzeti kisebbségi közösség maradt az országban. Ez a nemzeti tanácsok működésének szempontjából azt eredményezi, hogy az állami finanszírozás arányai nem változnak, vagyis a legtöbb pénz a Magyar Nemzeti Tanácsot illeti meg – emelte ki. Elmondta, teljes mellszélességgel kiállnak a Vajdasági Magyar Szövetség közleménye mellett, azaz az MNT maradéktalanul egyetért az említettel, illetve az abban megfogalmazottakkal. A VMSZ és az MNT a jövőben is mindent megtesz annak érdekében, hogy talpon tartsa a magyar közösséget, minden egyes magyar gyermekért megküzdenek, illetve minden intézményt és rendezvényt támogatnak – nyomatékosította Fremond Árpád. Hozzátette, még várják az egyes településekre vonatkozó, valamint a közösség korfájával kapcsolatos mutatókat.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Fremond Árpád (Patyi Szilárd felvétele)