2024. november 23., szombat

Autócsere támogatással

Az életszínvonal csökkenésével növekszik a járművek átlagéletkora

Annak érdekében, hogy 2030-ig csökkenjen a légszennyezettség az országban, Szerbia mintegy 2,6 milliárd eurós beruházást hirdetett meg, ebből 102 millió eurót az gépjárműállomány felújítása érdekében. 2024-től a régi személygépjárműveket, kisteherautókat, valamint buszokat szeretnék kivonni a forgalomból. A kormány a környezetbarát járművek vásárlásának támogatása céljából személygépkocsik esetén 2100 eurós, kisteherautók (12 tonnát meg nem haladó teherautók) vásárlása esetén 2500 eurós, autóbusz vásárlása esetén pedig 2900 eurós támogatást tervez. Feltétel, hogy a járműveknek Euro 6-os motorral rendelkezzenek. Ez az összeg várhatóan fedezi a jármű vásárlási költségének 35 százalékát.

A kormány bejelentése alapján 2024. január 1-jétől tilos lesz a használt Euro 3 és Euro 4 szabványú autók behozatala Szerbiába, míg 2025 elejétől már csak 2014 után gyártott, azaz Euro 6-os szabványú használt autók beszállítására lesz lehetőség. Ez is, mint ahogy a régebbi, illetve a dízelmotoros autók támogatással történő cseréje is, a környezetszennyezés csökkentését szolgálja. A szabályzatok előkészítését az illetékes minisztériumok megkezdték. Goran Vesić építési, közlekedési és infrastruktúrával megbízott tárcavezető bejelentette, jövő januártól már jelentkezni lehet a támogatásra. Szavai szerint a program 2 évig tart, közölte az Euronews.

A Dr. Milan Jovanović Batut Közegészségügyi Intézet adatai alapján a bányászat, az energiatermelés, valamint a közlekedés és az építészet járul hozzá a legnagyobb mértékben a légszennyezéshez. Hogy a közlekedés hány százalékban felel a levegőbe kerülő káros anyagok kibocsájtásáért, megoszlanak a szakvélemények. Azt viszont senki sem vitatja, hogy a közúti közlekedésből származó két fő légszennyező anyag a nitrogén-dioxid és a finomrészecskék (PM2,5) kibocsátásához jelentős mértékben hozzájárulnak a személygépkocsik. Egy 2019-es szerbiai felmérés szerint, a légkörbe kerülő nitrogén-oxidok mintegy 23 százalékáért a közlekedés tehető felelőssé (az áram- és hőerőművek bocsájtják ki annak 49 százalékát).

A média azonban boncolgatni kezdte, hogy a bejelentett támogatás mekkora segítséget jelent. A Danas napilap rámutat, hogy bár 2100 eurót ígértek mindazoknak, akik lecserélnék a dízelmotoros, továbbá Euro 1, vagy Euro 2, illetve Euro 3-as motorral rendelkező járműveiket, a lakosság többsége ebben a pillanatban nem engedheti meg magának az Euro 6-as motorral rendelkező járművet (amelyeket 2014-ben kezdtek el gyártani), hiszen az autótípustól és köbcentitől, valamint az autó korától és állapotától függően 5000 eurónál kezdődik, ám átlagosan több mint 10.000 eurót is fizetni kell értük.

Az ország útjain közlekedő autók átlagéletkora 17 év. Belgrádban ez az arány valamennyivel jobb, hiszen a fővárosban az életszínvonal is magasabb, mégis az autók átlagéletkora így is 13,3 év. Újvidéken a személygépkocsik átlagéletkora 16 év.

A Danas rámutatott, hogy egy-egy város életszínvonalának csökkenésével nő a személygépkocsik átlagéletkora is. Egyes városokban az emberek 3000-4000 eurónál nem tudnak többet fizetni egy autóért (még hitellel sem). Az utakon pedig éppen az Euro 1, az Euro 2 és az Euro3-as motorral rendelkező járművekből van a legtöbb, aminek jelenleg 500–700, legjobb esetben is 1500 eurót a piaci értéke, még az mellett is, hogy a használt autók ára az elmúlt egy-másfél évben jelentősen felszökött.

Goran Vesić miniszter a napokban kiemelte, a régi dízelmotoros járművek felszámolásába való befektetéssel, az állam csaknem 50 000 régi dízelmotoros autót tervez lecserélni modernebb és tisztább motoros autóra.

A Polovni automobili weboldalon elérhető adatok alapján 2022-ben összesen 86.045 dízelmotoros használt járművet adtak el az ország területén, csaknem kétszer annyit, mint a benzinesből, közölte a Biznis.rs portál. A portál rámutat arra is, hogy a szerbiai használtautó-kereskedésekben még mindig nagy a kereslet a 2007-es vagy 2008-as, azaz Euro 4 vagy Euro 5 szabványú járművekre.

A Polovni automobili weboldal elemzése szerint, Szerbiába tavaly, vagyis 2022-ben importált használt járművek 80 százaléka 10 évnél régebbi volt. Mint közzétették, az építésügyi, közlekedési és infrastrukturális minisztérium adatai szerint 2015 és 2022 között 1 millió 255 ezer járművet importáltak Szerbiába, ebből körülbelül 350 ezer Euro 3-as motorral rendelkezett.

A közlekedési minisztérium a korábbi években is támogatta a személygépkocsik cseréjét, mégpedig az elektromos motorral rendelkező járművek megvásárlására irányzott elő bizonyos összegeket. Dušan Mladenović, a belgrádi Közlekedési Kar professzora a Danas napilapnak elmondta, hogy az elmúlt időszakban végzett kalkulációk szerint az Euró 3-as szabványú motorok Euro 6-ra való cseréjével, nagyobb környezetvédelmi hatást lehet elérni, mint a drága elektromos autók vásárlásának szubvenciójával.

@fo = Ótos András

@kep = Az országban közlekedő autók átlagéletkora 17 év

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Ótos András illusztrációja