Kétnapos szerbiai útja során a Magyar Szó újvidéki székházába is ellátogatott Andor László, az Európai Bizottság foglalkoztatásügyi és szociálpolitikai főbiztosa. Az EB tisztségviselőjét a Magyar Szó lapvezetősége és dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke fogadta. Az egyeztetés után a főbiztos lapunknak elmondta, hogy a ház vezetőitől áttekintést kapott a Magyar Szó múltjáról, jelenéről, szerkesztési elveiről, s a nehézségekről is, melyekkel küzdenek.
– Egy világszerte ismert lapról van szó, amelyik a magyarul olvasó közönség számára egyértelmű orientációt jelent, s nemcsak a Vajdaság, hanem Szerbia és a Nyugat-Balkán ügyeinek a megértéséhez is egy fontos kulcsot ad – közölte Andor.
Korhecz elmondta: a főbiztos rá kívánt mutatni arra, hogy az unió szeretné, ha a csatlakozásban rejlő potenciálokkal mind nagyobb mértékben élnének a hazai szervek, szervezetek, s így valóban győzelemként élné meg a szerbiai társadalom a csatlakozási folyamatot.
– A főbiztos úr fontosnak tartja, hogy az itt élő magyarság is érezze a csatlakozásnak a pozitívumait. Azt is szeretné, ha a szerb társadalom minél szélesebb rétegei, így a civil társadalom is bekapcsolódna a csatlakozás folyamatába, s az a szociális és foglalkoztatási ügyek terén is eredményesnek számítana.
Korhecz felajánlotta, hogy a maga részéről az MNT megpróbál közvetítő szerepet vállalni, hisz egy fajta ernyőszervezetet képez a civil stratégiának köszönhetően a civil szféra felett. Reményét fejezte ki, hogy a magyar mikrotársadalom Szerbiában képes lesz a saját javára fordítani azokat a folyamatosan megnyíló alapokat, amelyek valóban lehetőséget adnak arra, hogy többletforrásokat vonjunk be intézményeinkbe, fejlesztési elképzeléseinkbe.
– Előnyös helyzetben vagyunk, mert a vajdasági magyarság hat területen is megalkotta stratégiai fejlesztési terveit. Ezekbe a tervekbe beleilleszkedhetnek bizonyos uniós támogatások, s azon leszünk, hogy kiépítsük a megfelelő kapacitásokat az uniós eszközök sikeres felhasználásához – fogalmazott az MNT elnöke.
Mint mondta, igazán akkor lennénk boldogok, ha az unió következetességet mutatna a kisebbségvédelmi standardok megkövetelésében a csatlakozási tárgyalások folyamán. Az alkotmánybíróság előtt folyó pert, mellyel meg akarják csonkítani a nemzeti tanácsok hatásköreit, a jogcsorbítás fennálló veszélyeként említette.
Andor László pénteken Pásztor Istvánnal, a Tartományi Képviselőház elnökével is találkozott, akivel megtárgyalta az EB szerb kormánnyal közösen alkalmazott szociális és foglalkoztatásügyi programjának részleteit. Pásztor szót ejtett a szerbiai régiók közötti fontos különbségekről is.
– Vajdaságban ma 35 százalékkal magasabb a bruttó hazai termék, mint Közép-Szerbiában, a bérek és nyugdíjak viszont alacsonyabbak. Ezek az adatok rámutatnak arra a tényre, hogy az itt megtermelt érték nem tér ide vissza megfelelő mértékben – húzta alá a parlament elnöke.
Andor László a reggeli órákban Branislav Čanakkal, a Függetlenség szakszervezet vezetőjével is tárgyalt annak tüntetését megelőzően.