2024. november 24., vasárnap

Jelen vannak, de nem dönthetnek

A jogvédő álláspontja szerint növelni kell a nők szerepét a nemzeti tanácsokban

A Tartományi Ombudsman egyik legutóbbi kutatásában azt vizsgálta meg, milyen mértékben valósulnak meg a nemi egyenlőség alapelvei a nemzeti közösségek nemzeti tanácsaiban. A felmérésbe tizennégy tanács képviselőit vonták be. Az eredmények alapján a polgárok jogvédője megállapította, hogy még dolgozni kell a nők szerepének erősítésén, jelenlétük növelésén a döntéshozás folyamataiban.

Magát a kutatást az EBESZ szerbiai küldöttségével együttműködve hajtotta végre az ombudsman irodája. A témával kapcsolatban tegnap az újvidéki Park Hotelben tartottak tanácskozást. Lapunknak Vukašinović Éva tartományi ombudsmanhelyettes nyilatkozott.

– Nem új projektumról van szó, elindult még a nemzeti tanácsok legutóbbi választása során. Nekem az a szerep jutott, hogy jogászként és kisebbségi jogvédőként megvizsgáljam, milyen módon lehet összekapcsolni egymással a témához tartozó két törvényt: a nemzeti tanácsokról szólót és a nemi egyenjogúság kérdését szabályozó jogszabályt. Arra a következtetésre jutottam, hogy a nemzeti tanácsokban is élni kell a nemi egyenjogúsági törvény adta lehetőségekkel két okból is. A törvényt a közügyekben érintett szerveknél és a túlnyomórészt költségvetésből finanszírozott intézményekben kell használni, s a nemzeti tanácsok e két feltételnek megfelelnek – magyarázta Vukašinović.

Mint mondta, a nemzeti tanácsok többségénél az figyelhető meg, hogy a nők jelen vannak ugyan, de kevésbé vesznek részt a fontos döntések meghozásában, alacsony a legmagasabb posztokat betöltő nők száma. Fontos lenne figyelembe venni a nemi egyenjogúsági törvény rendelkezéseit olyan esetekben is, amikor például egy-egy bizottságba delegálják a tagokat – húzta alá az ombudsmanhelyettes.

A sajtónak nyilatkozva Stojanka Lekić, a Tartományi Képviselőház nemi egyenjogúsági bizottságának elnöke, a konferencia egyik részvevője elmondta, hogy a társadalom még nem készült fel teljesen a nők jogainak elfogadására, de amikor tapasztalja, hogy e jogok pozitív következményekkel járnak, az ellenkezés is kisebb.

Anna Tomanová-Makanová, a Szlovák Nemzeti Tanács elnöke közölte, hogy Szerbiában a törvényes keret szinte ideális a nemi egyenjogúság megvalósításához, a gyakorlatban azonban még gondok mutatkoznak meg – ez az, amin változtatni kell. Az oktatást kulcsfontosságúnak nevezte az egyenjogúság elérésében.

Az ombudsman nemzeti tanácsok számára megfogalmazott ajánlásai között a nemi tudatosságot fokozó képzések szervezése, az európai példa alkalmazásának szükségessége, a tanácsok közötti tapasztalatcsere állandósítása is szerepel. A jogvédő szerint mérhetővé kell tenni az ezen a téren elért eredményeket. Az intézmény javasolja, hogy alakuljon a tanácsokban egy testület, amely ezzel a kérdéssel foglalkozik.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás