2024. november 25., hétfő

Televíziózás anyagi hozzájárulással

Az érdeklődő vajdasági magyarok csökkenthetik a Magyarországon megtörtént digitális átállás miatt fellépő költségeik egy részét

Október 31-én Magyarországon befejeződött a digitális televíziózásra való átállás. Ez elsősorban azokat érinti, akik előfizetési díj nélkül, szoba- vagy tetőantennával nézték a magyarországi televíziócsatornák műsorát. A digitális sugárzás nem igényli új televíziókészülék beszerzését, egy jelátalakító készülék, más néven set-top-box szükséges, valamint esetenként új szoba- vagy tetőantenna. A digitális átállás persze úgy is megoldható, hogy a televíziónéző előfizet egy kábeltelevíziós vagy műholdas szolgáltató csomagjára, de az internetes tévézést is választhatja.

Azok a vajdasági magyarok, akik a digitális beltéri vevőegység beszerzése mellett döntöttek, kiadásaik egy részének a megtérítésére számíthatnak. A vonatkozó pályázat nagyjából egy hete nyílt és 2014. január 31-ig marad nyitva.

A hozzájárulás kezdeményezése a magyarországi Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságtól indult, majd ezt egyrészt a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium Nemzetpolitikai Államtitkársága, másrészt pedig a Bethlen Gábor Alap karolta fel, magyarázta lapunknak nyilatkozva Józsa László, a Szekeres László Alapítvány Kuratóriumának elnöke.

Az SZLA a Bethlen Gábor Alap vajdasági együttműködő partnere, közvetítésével valósul meg a hozzájárulás kifizetése. Az SZLA rendelkezésére álló keret nagyjából 1700 hozzájárulás kifizetésére lesz elegendő, magyarázta Józsa, hozzátéve: egyelőre nem tudják, hogy a későbbiekben bővülne-e ez a keret.

– A pályázási lehetőség azok számára érdekes, akik eddig tetőantennával, közönséges antennadróttal nézték a magyarországi földi adásokat. Kérelmenként legfeljebb 15 ezer forint napi árfolyamon számított dinár ellenértéke kerülhet kifizetésre. Ha ennél olcsóbb a beltéri vevőegység, akkor adott beszerzési árra szólhat a hozzájárulás, ha pedig drágább, akkor 15 ezer forint dinár ellenértékével járulunk hozzá. Az teljesen mindegy, hogy valaki Magyarországon vagy Szerbiában vásárolta meg a vevőegységet, a lényeg a névre szóló készpénzszámla. Azok a vajdasági magyarok pályázhatnak, akik Zombor, Szabadka, Topolya, Kishegyes, Magyarkanizsa, Zenta, Törökkanizsa, Csóka, Ada és Apatin városok, illetve községek területén élnek. Azért éppen ezek az önkormányzatok, mert a rendelkezésünkre álló adatok szerint ez a földfelszíni sugárzás kiterjedése. A kérelmezőknek ki kell tölteniük az SZLA honlapján megtalálható űrlapot, ehhez pedig mellékelniük kell a set-top-box beszerzését bizonyító névre szóló számlát, személyi igazolványuk és bankkártyájuk fénymásolatát. Terveink szerint a hozzájárulásokat nagyjából egy hónap múlva kezdhetjük átutalni – foglalta össze Józsa.

A műszaki kérdések tekintetében az SZLA elnöke fontosnak tartotta elmondani, hogy a magyarországi és a horvátországi digitális rendszer a DVB-T szabvány szerint működik, a Szerbiában jövőben beindítandó digitális sugárzás viszont a DVB-T2 szabvány szerint fog működni. Utóbbi a modernebb. Mint arra Józsa rámutatott, aki ma esetleg megelégszik egy DVB-T szabványú készülék beszerzésével, az a jövőben ezt az eszközt nem tudja majd a digitálisan sugárzódó szerbiai adások vételére használni.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás