2024. október 30., szerda

Bevezető a magyar népi kultúrába

A dunafalvi táborban a kúlai fiatalok is szakítottak a városi élettel

Vajdaságból a kúlai Népkör Magyar Művelődési Központ néptáncosai és a bácsfeketehegyi Kónya táncegyüttes tagjai vettek részt a magyarországi Dunafalván júliusban megtartott, IV. Duna népművészeti táborban. A táncosokkal együtt utazott Szakács Tamás néptáncpedagógus és Szakál Nikolett néptáncoktató, akik a „középső” csoport számára szatmári táncokat oktattak.

A 12 kúlai fiatallal Hugyik Karolina, a Népkör Kulturális Bizottságának elnöke utazott el. Az ott töltött napokat összefoglalva elmondta, hogy a tábor minden évben a nyári szabadidő hasznos eltöltéséhez ad lehetőséget. A tábort július 9-e és 16-a között a Florentia vendégházban a Duna Népzene-Néptánc Tanoda Duna Népművészeti Alapítvány szervezte, a résztvevőket korosztály szerint különböző csoportokba sorolták.

− A Népkör Százszorszép csoportja megalapozta az őszi tánctananyagot, a Napraforgó csoport tagjai pedig vajdaszentiváni táncokat tanulhattak Bálint Alíz és Gazsi László oktatóktól. Igen kemény táncpróbák folytak, a délelőtti foglalkozások után ebéd és pár óra pihenő következett, majd délután ismét táncoltak, este pedig a vendégház teraszán folytatták/folytattuk mindannyian. Százszorszép csoportunk egy fallal körülvett téren, az ún.Vár nevű részben szatmári táncokat tanult. Emiatt később el is nevezték magukat a Vár ördögeinek. Niki és Tamás több alkalommal elvitték játszani is a gyerekeket, a fák alatti pázsitra, hiszen igencsak meleg volt az idő, különböző népi és ügyességi játékokkal tették színesebbé a tanulási folyamatot – sorolta Karolina. Kiemelte, hogy a tábor ideje alatt minden este más-más, köztük a szabadkai Juhász zenekar is népzenei koncertet tartott, az esti táncházak jelentősége pedig abban volt, hogy olyan táncokat is tanulhattak a fiatalok, amelyeket addig nem ismertek.

(Fotó: Hugyik Karolina)

(Fotó: Hugyik Karolina)

− A tanulás mellett a tábor egyik fő célja az ismerkedés és a barátkozás volt, amire a táncházas esték kiváló lehetőséget nyújtottak, hiszen a gyerekek nemcsak csoporttársaikkal, hanem másokkal is tanulhatták, gyakorolhatták ugyanazt a táncot. A tánc nagyon jó kapcsolatteremtési lehetőség. Ez a kicsiktől a nagyokig mindenkire vonatkozik, vagyis mindenki mindenkivel táncolt. Együtt aludtunk, étkeztünk, a táborlakóknak a szervezők minden napra főtt ételt biztosítottak – mondta Karolina. Kiemelte, szerinte a tábor ideje alatt a feketicsi és a kúlai táncosok barátsága is elmélyült.

(Fotó: Hugyik Karolina)

(Fotó: Hugyik Karolina)

A táborban nemcsak táncokat tanultak, hanem énekeltek, továbbá a hangszeres foglalkozásokra is lehetőség adódott, így hegedűn, brácsán, citerán, tárogatón, furulyán, kobozon, nagybőgőn stb. játszhattak, illetve tanulhattak az érdeklődők. Ugyanakkor érdekesek voltak a kézműves-foglallkozások is. Újrahasznosítható papírból és virágokból képeket készítettek, agyagból szélcsengőt, kis tálakat, medálokat, a hímző asszonyok segítségével pedig kulcstartók, könyvjelzők készültek. Szőttek és festettek is, bőrből karkötők készültek. Mindezek a dolgok azért fontosak, mert a gyerekeknek a manuális tevékenység által nemcsak a kézügyességük, hanem az esztétikai érzékük is fejlődik.

− A gálaműsor előtti délutánon plakátokat készítettünk, felvonulást szerveztünk, a zenekarral végigtáncoltuk az egész falut, mindenkit meghívtunk a gálaműsorra. A tábort szerintem a rekkenő hőség ellenére is nagyon élvezték a gyerekek – mondta végezetül Hugyik Karolina.

A hatodikos Futó Dávid idén járt először a dunafalvi táborban:

− Hét órakor volt az ébresztő, nyolctól a reggeli, kilenc órától pedig kezdődtek a táncpróbák. Délben pihenő, egy órakor ebéd, kettőtől pedig újra táncoltunk. Mi voltunk a középső korosztály, szatmári táncokat tanultunk. A délutáni táncok után szabad foglalkozások, pl. társasjátékok és kézműveskedés, este pedig táncház volt. Nekem legjobban a tánc mellett a fürdés tetszett, jólesett megmártózni az ottani medencében, továbbá az is, hogy sokat barátkoztunk – mondta Dávid. Hozzátette, a táborban megtanult citerázni, és 4-5 dalt már önállóan játszik.

(Fotó: Hugyik Karolina)

(Fotó: Hugyik Karolina)

Hugyik Anna szeptembertől indul első osztályba, ezért a kiscsoportba osztották be: − Nagyon jó volt sátorban aludni, és az esti táncház is tetszett. A műhelymunkákon is mindig foglalkoztunk valamivel. Én szélcsengőt csináltam agyagból. Amikor megszáradt, kifestettük. Volt két medence, a fürdést is nagyon élveztem.

Afity Laura kétéves kora óta bejár a Népkörbe, aktívan részt vesz a munkában, néptáncol is. Őszre ötödikes lesz, ő is először járt a magyarországi táborban: − Nekem a táncpróbák és a Ki mit tud bemutató tetszett a legjobban. A beosztást is jól megszervezték, hiszen a táncpróbák után mindig volt szabadidő és lehetőség foglalkozni valamivel, pl. kézműveskedni, és játszani is lehetett. Nagyon érdekes volt, rajzoltam, agyagoztam, de varrtunk könyvjelzőket és kulcstartókat, amik ugyancsak jól sikerültek – mondta Laura.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: (Fotó: Hugyik Karolina)