2024. augusztus 23., péntek

„Koncentrációs tábor képe elevenedik meg”

A szerb kormányfő és a VSZL egyetért azzal kapcsolatban, hogy szégyenteljes kerítéssel megfékezni a migránsokat

Bár Kovács Zoltán, a magyar kormány külügyi sajtófelelősének elmondása szerint az illetékesek több mint egy éve közölték a szerb államvezetés képviselőivel, hogy Magyarország végső esetben a zöldhatár teljes hosszában kiépítendő kerítéssel próbálja megállítani a menekültáradatot, Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök megrökönyödve fogadta a határzárról szóló hírt.

– Meglepődtem és megrökönyödtem, amikor arról értesültem, hogy Magyarország a szerb országhatár teljes hosszán kerítést kíván kiépíteni. Véleményem szerint a menekültek kérdését nem kerítésekkel kell megoldani, már csak azért sem, mert nem Szerbia a hibás azért, hogy ennyi a menekült Magyarországon. Mindenféleképpen beszélni kívánok Orbán Viktor magyar miniszterelnökkel és az Európai Unió illetékeseivel, hiszen elsősorban uniós problémáról van szó, Szerbia csak tranzit ország a menekültek számára. A migránsok nem Szerbián át jutnak be az EU-ba, hanem Görögországon és Bulgárián át. A Szerbiába érkező menekültek nem kívánnak itt maradni, csupán átutazóban vannak. Mit akarnak még tőlünk? Etetjük őket, gondoskodunk róluk, ők azonban ebből semmit nem óhajtanak. Szerbiát senki nem vádolhatja semmivel. Vajon hogyan lehet Szerbia felelős a háborúért Szíriában, vagy az iszlám államok közötti összetűzésért? Nem értem, hogy miért kíván bárki is falat emelni. Szerbia biztosan nem kívánja ugyanezt tenni, bezárkózni és úgy élni, mint Auschwitzban – fogalmazott Vučić, majd megjegyezte: Orbán Viktortól logikus válaszokra számít. A szerb miniszterelnök a kerítés témájának kapcsán is sokat vár a magyar és a szerb kormány július 1-re bejelentett közös ülésétől.

A Vajdasági Szociáldemokrata Liga még keményebben fogalmazott. A párt szerint a XXI. században elképzelhetetlen és rémisztő egy ilyen jellegű fal, vagy kerítés megépítése. Függetlenül attól, hogy Magyarország és Szerbia viszonyának tekintetében semmi nem változik, a két ország polgárai a jövőben is zavartalanul átkelhetnek a hivatalos határátkelőhelyeken, szégyenteljes dolog szögesdróttal megfékezni a menekülteket, fogalmaz közleményében a VSZL.

– Egy négy méter magas szögesdrótból kialakított kerítés a magyar–szerb országhatár teljes hosszán, amely egy koncentrációs tábor képét eleveníti meg, egyértelműen bizonyítja, hogy olyan politikusokról van szó, akik egyáltalán nem értik azokat az értékeket, amelyekre az EU épül. Az is elfogadhatatlan, hogy a magyar kormány magyar nyelvű plakátokon üzeni a menekülteknek: ne vegyék el a munkahelyeket a magyaroktól. Mindez alátámasztja, hogy Magyarországon az idegengyűlölet olyan méretet öltött, amelynek elképzelhetetlennek kellene lennie egy EU-tagállamban. Orbán Viktor feltehetőleg megfeledkezett arról, hogy milyen életük volt harminc évvel ezelőtt a kommunista blokk országaiban a polgároknak, akik falak között voltak kénytelenek leélni életüket és mindent megtettek azért, hogy valahol külföldön jobb jövőjük legyen – érvelt a VSZL.

Michael Kirby, az Amerikai Egyesült Államok belgrádi nagykövete az USA tapasztalataival érvelt a kerítés ellen. Emlékeztetett, hogy az USA hasonló építménnyel próbálta megfékezni a Mexikóból érkező menekülteket, a várt siker azonban elmaradt.

Az illegális határátlépés problémáját nem kerítéssel lehet megoldani, nyomatékosította Kirby, aki úgy véli: a magyar kormánynak párbeszédet kellene folytatnia a szerb államvezetéssel, hogy közösen találjanak megoldást.

Kirby csütörtökön ellátogatott a horgosi határátkelőhelyre, ahol szíriai migránsokkal is találkozott. A legtöbben azt mondták, csalódtak, hogy nem sikerült eljutniuk az EU-ba, viszont elégedettek a bánásmóddal, amelyben Szerbiában részesültek.

– Egy olyan problémáról van szó, amelyet nem lehet egyszerűen megoldani. A Szíriában uralkodó körülmények rosszak, mindannyian azt szeretnénk, ha gyorsan sikerülne jobbá tenni. Hosszútávon akkor lehetne megoldani a migránsok kérdését, ha szülőhazájukban jobbá válna a helyzet, hiszen akkor nem kényszerülnének menekülni. Egészen más helyzetben vannak azok, akik háború elől menekülnek és azok, akik gazdasági okokból kívánnak letelepedni az EU-ban. Emiatt többféle megoldási modellre van szükség – fogalmazott Kirby.