Az elmúlt években több alkalommal próbálta az óbecsei önkormányzat elejét venni a mezei tolvajlásnak, de mezőgazdasági felügyelő és a tolvajok büntethetőségének hiányában a munka nem hozta meg a tartós és kívánt eredményt.
Remélhetőleg fordulóponthoz érkezett most a mezőőri szolgálat története: mintegy 3 hónapja egy belgrádi cég kilenc mezőőre látja el egy 40 307 hektáros művelt földterület 24 órás szolgálatát – tudtuk meg Boja Andrástól, Óbecse község mezőgazdasági kérdésekkel foglalkozó illetékesétől. Az eddigi tapasztalatok szerint a mezőszolgálat eredményesen működik, amihez az is hozzájárult, hogy egyszerűsödött a följelentések folyamata és a szabálysértők büntethetősége: a tolvajok nemcsak lopásért, hanem károkozásért is feljelenthetők, a szabálysértési eljárás gyorsabb, a büntetési tételek magasabbak (2500–25 000 dinár), a visszaesőket pedig börtönbüntetésre is ítélheti a bíróság.
A község jelenleg saját mezőőrszolgálat megalakításán fáradozik, a cél egy 12 fős, 24 órás szolgálat létrehozása. A tervek szerint a község bevonja a környező települések szövetkezeit is a megvalósításba, így együttesen működtetnék az új mezőőrszolgálatot. A tartományi mezőgazdasági titkárság pályázatán 3 millió dinárt nyert el a község erre a célra, ezt az összeget fölszerelés vásárlására fordítják, de erre költik majd az állami földek bérbeadásából befolyó ötmillió dinárt is. A korszerű megfigyelőeszközökön felül egyenruhákat, 5 mopedet, 3 terepjárót és 4 kerékpárt vásároltak.
A szélvédett övezetek kialakításának terve 2006 óta foglalkoztatja a szakembereket, Óbecsén ugyanis mindössze 2-3 százalékra tehető az erdősített terület. A tartományi mezőgazdasági titkárságtól elnyert pályázati pénzt egy olyan terv kidolgozására fordította a község, amely ezen az arányon szeretne javítani. A terv megvalósítására 1,3 millió dinárt nyertek el pályázati úton, saját forrásból további kétmillió dinárt fordítottak erre a célra. A mintegy 4000 facsemete elültetésével a Komunalac közvállalatot bízták meg: a cég dolgozói a topolyai út mentén, a pecesori úttól 3 km hosszan fásítottak, és a megkezdett munkát ősszel folytatják az út másik oldalán is.
Az út menti fásítással történő szélvédett övezet kialakításával hosszú távon pozitívan lehet befolyásolni a klímát, és a területet megóvják nemcsak a széltől, de a kiszáradástól és az értékes földréteg elvesztésétől is. A végső cél egy 907 hektáros fásított terület kialakítása.
– A teljes sikerhez azonban szükség van a fásított szakaszok mentén gazdálkodó azon földművesek együttműködésére is, akik a község tulajdonában lévő útszéli szakaszokat is „birtokba veszik” és megművelik: nyomatékosan szeretnénk felhívni a figyelmüket arra, hogy szigorúan csak a saját területükön gazdálkodjanak, ellenkező esetben minden erőfeszítésünk hiábavaló lesz – fűzte hozzá Boja András.