A szerbiai fiatalok egyre nehezebben tudnak önállósodni és számos akadály gátolja őket ebben. Többnyire anyagi megfontolásokból egyre kevesebben döntenek az egyetemi tanulmányok mellett, és akik mégis ezt választják, a szüleiknél élnek tovább, vagy harcolnak egy olyan kollégiumi helyért, ahol a körülmények nem irigylésre méltóak – nyilatkozták az Ifjúsági Ernyőszervezet (KOMS) illetékesei a Novaekonomija hírportálnak.
Gordana Adamov, a KOMS programmenedzsere elmondta, hogy a szervezet kutatása szerint a fiatalok mintegy 20 százaléka feladja a továbbtanulást, mert nincs elég pénze, míg 32 százalékuk a tanulmányai során hagyja ott az egyetemet, hogy el tudja tartani magát vagy a családját.
– A szerbiai fiatalok tanulmányaik befejezése után átlagosan két évet töltenek első munkahelyük keresésével, amelyhez nagy tapasztalat szükséges, bár a fiatalok általában csak fizetés nélküli gyakorlaton szerzik meg az első munkatapasztalataikat – mondta Adamov.
Hozzátette, hogy számos szempont nehezíti a fiatalok önállósodását, mint például az élelmiszer- és a lakásárak, valamint az, hogy a fiatalok mindössze kilenc százaléka keres annyi pénzt, amennyit a legtöbben elegendőnek gondolnak a tisztességes élethez. Szavai szerint ez az összeg 130 ezer dinár körüli, vagy akár ennél is több havi bért jelent.
A Köztársasági Statisztikai Intézet (RZS) 2023-as adatai szerint a felsőoktatási intézményekbe összesen 248 508 hallgató íratkozott be minden képzési szinten és évfolyamon, a kollégiumi férőhelyek száma pedig továbbra is csak 17 270, ami a felsőoktatási intézményekben aktívan tanulók 6,9 százaléka.
Nyitókép: A szerbiai fiatalok egyre nehezebben tudnak önállósodni (Fotó: pixabay.com)