2024. november 27., szerda

Hódít a mesterséges intelligencia

Egész napos képzést tartottak újságíróknak

A magyarországi Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság a Magyar Nemzeti Médiával tartott képzést Szabadkán a Pannónia Alapítvány épületében az online felületen való újságírói munkával kapcsolatban.

Elsőként Bodolay-Papp Zsófia, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság munkatársa tartotta meg előadását, melyben kifejtette a hírverseny fontosságát, az álhírek és a kattintásvadász címek terjedését, de szó esett a mesterséges intelligencia (MI) felhasználásáról is az online térben. Az előadó beszédében kiemelte, hogy a különböző médiumok népszerűségét tekintve Vajdaságban a rádióhallgatás még mindig vezető helyen szerepel, ellentétben Kárpátaljával, Erdéllyel és Felvidékkel, ahol már az internet hódít, akárcsak Magyarországon.

Az online világ egyre több szegletében rohamosan terjed a mesterséges intelligencia, mint mondta a szakértő bizonyos országokban már egész hírműsorokat is készítenek és közvetítenek ezzel a technológiával.

– Érdekes a mai világban, hogy már több százezren követnek mesterséges intelligencia által generált influenszereket. Természetesen ennek mozgatórugója a reklám és a pénz – hangzott el az előadótól.

Toót-Holló Tamás, a Magyar Nemzeti Médiaszövetség elnöke részletezte azokat a pontokat, melyekben az MI segíthet az újságírás, illetve a média területén. Elsődlegesen az írások terjesztésének lehetőségeiről ejtett szót, de konkrét eseteket is említett, melyekben már jelen van az MI.

– Az ember az újságírást egy mestertől megtanulja néhány év alatt, ám azt szokták mondani, hogy az online újságírást minden évben újra, illetve tovább kell tanulni. Ez amiatt van, mert nagy intenzitással fejlődik. Vannak olyan online felületek, ahol mesterséges intelligencia készíti az írásokat, szerkeszti a képeket, de már videóklipeket és dalokat is kreál. Ez viszont felvet egy másik kérdést, a jogdíj kérdését, mellyel a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala foglalkozik. Például egy MI által generált videóklip esetében kinek csenget a kassza? Természetesen erre még nincs válasz, ám súlyos gondokat kezd okozni ez a kérdés. Döbbenetesen gyors ütemben fejlődik ez a terület – részletezte a tényeket a médiaszövetség elnöke.

A nap folytatásában Nagy Árpád, a Magyar Nemzeti Médiaszövetség szakmunkatársa is megtartotta előadását, melyen szakmai ötleteket, tanácsokat és újdonságokat osztott meg a képzésen résztvevő újságírókkal, tekintettel arra, hogy az emberi újságírás hatalmas konkurenciát kapott az MI által.

– Ha azt nézzük, hogy egy kép ezer szónak felel meg, akkor elgondolkodhatunk, hogy egy néhány képből álló pár másodperces videó hány szóval ér fel. A Chat GPT másfél-két év alatt körözte le az emberi újságírást. Jelenleg az online térben található anyagok 53 százaléka már mesterséges intelligencia által generált, és ez a tendencia nem áll meg. Ám a mesterséges intelligencia az emberi szöveges tartalmak nélkül nem tudna működni, tehát abból az anyagból „tanul”, amelyet mi, emberek írunk – hívta fel a figyelmet az előadó, aki az internetes keresőmotorok algoritmusairól is beszélt.

Az előadók kiemelték, hogy minden MI által készített anyagnál fel kell tüntetni, hogy azt mesterséges intelligencia hozta létre. Emellett arra is felhívták a figyelmet, hogy az egyre nagyobb mennyiségben megjelenő törvényellenes, tiltott vagy emberi jogokat sértő tartalmakat az olvasók kis százalékban jelentik az illetékes szervek felé. Ám ezzel lehetne kiszűrni azt az áramlatot, melyet a téves, sértő vagy illegális tartalmak alkotnak.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Továbbképzésen vettek részt a vajdasági magyar újságírók / Molnár Edvárd felvétele