Az esőzések és a járhatatlanná vált út miatt az eredeti helyszín, az aracsi pusztatemplom helyett a tordai Nepomuki Szent János-templomban tartották meg szombat délután a XII. Aracsi Emlékünnepséget.
Az emléknap ünnepi szentmisével kezdődött, amit dr. Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek celebrált dr. Német László SVD nagybecskereki megyés püspök és a papság segédletével.
A misét követő ünnepi műsor keretében először Vajda János, az ünnepséget szervező Aracs Hagyományápoló Társaság elnöke szólt a résztvevőkhöz:
– Ez az örökség mindenkié, aki tudja szeretni szülőföldjét, megbecsülni történelmi múltját, népe hagyományait. Közös erővel próbáljunk szebb jövőt építeni az aracsi pusztatemplomnak, hogy még unokáink is láthassák, mert e romtemplom itteni magyarságunk jelképe, zászlóhordozója. Szükség lenne falait konzerválni, a keleti oldalon a valamikori tanyát felújítani, egy családnak odaadni, akik vigyáznák ezt a helyet, és rendbe kell hozni az ide vezető utat is – mondta el többek között az elnök.
Dr. Korhecz Tamás, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke beszédében a magyar hagyományok megünneplésének közösségformáló erejéről szólt:
– Egyre több nemzeti ünnepről emlékezünk meg itt a Délvidéken, és egyre többen ünnepeljük ezeket. Vannak, akik megkérdőjelezik ennek a létjogosultságát. Mi, akik itt vagyunk, tudjuk, nagy szükség van ezekre a megemlékezésekre: gyökerek, értékek, értékrend nélkül sebezhetőek vagyunk. Meg kell ismerni ezeket az ősi kincseket, mert csak így tudunk a 21. században helytállni. A magyarságnak van egy nagyon komoly tulajdonsága: a vereségeink után mindig fel tudtunk állni. Mi, a vajdasági magyar közösség képesek voltunk arra, hogy a kilencvenes évek mélyrepülése után, amikor nem sok jövőt jósoltak nekünk, olyan eredményeket valósítsunk meg, amilyeneket előtte nem sikerült: a Kárpát-medencében elsőként harcoltuk ki a kulturális autonómiát, új iskolákat és egyetemi kart alapítottunk, új templomokat építettünk. Nem csak a múltunkra lehetünk hát büszkék, hanem a jelenünkre is. Fogjunk össze és higgyünk a magyarság jövőjében – mondta többek között dr. Korhecz Tamás.
A rendezvény művelődési részében felléptek a tordai Aracs társaság énekesei és versmondói, a magyarországi Tiszaalpár testvértelepülés dalköre, valamint a társasági törökbecsei barátai. Az ünnepségen 12 éve folytatott tevékenységéért emlékplakettet kapott ft. Sóti János törökbecsei atya, Szekeres István törökbecsei történész, Nagy Szabina tordai zenetanár és Dobai János, a tordai helyi közösség elnöke.
Épp húsz éve egyébként annak, hogy 1945 után először, Varnyú Ilonának, az óbecsei gimnázium magyartanárának a vezetésével mintegy ötven óbecsei és törökbecsei diák megemlékező kirándulást tartott az aracsi pusztatemplomnál, és gregorián énekekkel és az Ómagyar Mária-siralom részleteivel idézték meg a templom múltját.
Az idei ünnepi szentmisét vasárnap a Duna Televízióban is láthatták a nézők.