2024. szeptember 2., hétfő

Harmincnégy dolgozótól válnak meg Zentán

A községi közigazgatásból tízen önként távoznak, a segédszemélyzet és plusz öt munkás munkaerő-felesleg
(Gergely József felvétele)

A zentai közigazgatásban a tavaly decemberi adatok szerint 102-en dolgoznak. Az új munkaköri leírás 80 munkahelyet határoz meg, amibe a jelenlegi dolgozók közül 66 személyt tudtak besorolni. A mezőőr-, a takarító- és a portásszolgálat nem szerepel az új leírásban, ezeket a munkákat bérbe adják. A felmondásokról Szarvák Baráti Erika, a Községi Közigazgatási Hivatal vezetője azután nyilatkozott a Magyar Szónak, hogy kiderült, hányan távoznak önszántukból és hogy a segédszemélyzet közül hányan vállalták, hogy más jogi személyhez kerülve folytatják eddigi munkáját.

Hányan választották az önkéntes távozás lehetőségét?

– Tíz dolgozó jelentkezett önszántából, hogy nem kéri az új szabályzat szerinti besorolást, tehát a munkanélküli státuszt választja. Közülük három mezőőr, a többiek pedig főleg olyan személyek, akik már közel állnak a nyugdíjhoz.

Sirková Anikó polgármester szerdai sajtótájékoztatóján azt nyilatkozta, hogy a takarítók, a mezőőrök és a portások (összesen 22-en) közül csupán egyetlen személy vállalta, hogy más jogi személyhez kerülve munkaviszonyba ugyanazt a munkát folytatja, amit eddig végzett. Mi lesz a többiekkel?

– Az az egy dolgozó, aki közös megegyezéssel megszakította volna a munkaviszonyát és átment volna más munkáltatóhoz ugyanazt a feladatot végezni, visszavonta ezt a kijelentését, és ő is úgy nyilatkozott, hogy a végkielégítést választja. Tehát a segédszemélyzet minden tagja azt a lehetőséget választotta, hogy fölveszi a végkielégítést, és bejelentkezik a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat jegyzékébe, így pénzbeli térítésre lesz joga. Ennek a 22 dolgozónak megszűnik a munkahelye, mindannyian munkaerő-fölösleggé válnak.

Ezeknek a számoknak a birtokában akkor hány dolgozótól válnak meg?

– Összesen 34-től. Ebbe beletartozik az a 22 tagú segédszemélyzet, amely más jogi személyhez kerülve folytathatta volna eddigi munkáját, de nem vállalta, 5 dolgozó, akit a munkatapasztalatot és a szakmai képesítést figyelembe véve nem tudtunk besorolni az új munkaköri leírásba, és az a 7 személy, aki eleget tesz a nyugdíjaztatás feltételeinek és az önkéntes távozást választotta.

Van-e már neveket tartalmazó lista?

– Nincs, egyelőre csak létszámról beszélhetünk. A foglalkoztatottak munkájának értékelése után tudjuk meg, ki marad és ki megy. A dolgozók munkájának értékelését egy bizottság fogja elvégezni azzal, hogy javaslatot az osztályvezetők tesznek. Az értékelés után ezt a listát kifüggesztjük a hirdetőtáblára, és a dolgozók fellebbezhetnek. Ez egy hosszú folyamat, amit előírások szabályoznak. Ezeket be kell tartani még annak árán is, hogy esetleg nem október közepére ér véget a folyamat, hanem egy kicsit később. A dolgozók létszámának csökkentésekor egyébként abból indultunk ki, hogy ha már racionalizálni kell, próbáljuk meg összevonni a hasonló munkaköröket, hogy minél kevesebb dolgozóval minél minőségesebb munkát végezzünk. Ez hosszú távon biztosan kifizetődik.

Mennyi lesz a végkielégítés és mikor fizetik ki?

– Mielőtt a dolgozók kézhez kapják a végzést arról, hogy megszűnik a munkaviszonyuk, a törvény értelmében ki kell fizetni a végkielégítéseket. Nem lehet pontosan tudni, mennyi lesz, de előzetes számítások alapján összesen kilencmillió dinár körül fog alakulni. A végkielégítést a községi költségvetésből fizetik ki. Ehhez idő kell, mert ennyi pénz nem volt előirányozva erre az évre, ugyanis szinte meglepő, hogy a mezőőrök, takarítók és portások közül senki sem fogadta el a fölkínált munkahelyet. Ha elfogadta volna, akkor végkielégítésre nem lett volna joga. Ennyi pénz pillanatnyilag nincs. Ehhez vagy a tartalékokból kell pénzt elkülöníteni, vagy a költségvetés átütemezésénél figyelembe kell venni ezt az összeget, amelyet biztosítani kell a dolgozók számára.

Mint ismeretes, a zentai közigazgatásban a jövőben 80 munkahely lesz, vagyis ennyi munkahelyet tartalmaz az új besorolás az eddigi 102 helyett. A 80 munkahelyre a mostani foglalkoztatottak közül 66 személyt tudtak besorolni az új munkaköri leírásba, vagyis 14 hely betöltetlen marad. Milyen iskolai végzettség kell az új munkahelyekre?

– 66 dolgozó, plusz 2 dolgozót át lehet helyezni a pénzügyi felügyelőségbe, mint külön szolgálatba, ugyanis az egy külön szervezési egység, így valójában 68 dolgozó marad. A szóban forgó 14 munkahelyre főleg egyetemi végzettséggel rendelkező személyek kellenének, leginkább jogászok. Például a választói névjegyzéket vezető dolgozónak okleveles jogásznak kell lennie, a kultúrával, az oktatással és a kisebbségi jogokkal foglalkozó személynek társadalmi szakirányon szerzett egyetemi diploma kell, a közterhek megfizettetésével foglalkozó munkahelyre ugyancsak egyetemi diploma kell, és még sorolhatnám.

Jelenleg a közigazgatásba nem lehet új embert fölvenni, tehát 14 betöltetlen munkahely lesz. Meddig maradnak üresen ezek a munkahelyek?

– December 31-ig nem lehet fölvenni dolgozót, és, ha a foglalkoztatottak száma esetleg nem haladja meg azt maximális létszámot, melyet a törvény lehetővé tesz, akkor azután majd föl lehet venni új embereket, de ehhez külön jóváhagyást kell kérni az illetékes minisztériumtól és más törvényes feltételeket is ki kell elégíteni.

Ezek szerint januártól már lehet fölvenni új embereket?

– Megtörténhet.