2024. július 17., szerda

12 millió a civileknek

A pályázat által lehetővé vált az uniós programokban való részvétel is

Az MNT egy hozzávetőlegesen 120 ezer eurós keretet különített el, melyet a civil szervezetek között fognak szétosztani. A megpályázott pénzt működésre, eszközbeszerzésre és rendezvények megszervezésére lehet felhasználni, emellett először nyílik lehetőségük arra, hogy a megnyert összeget már lezajlott rendezvények, programok utófinanszírozására költsék vagy ebből fedezzék az IPA-projektekhez szükséges pénzeket.

A civil szféra az elmúlt hónapokban párbeszédet kezdeményezett a politikummal és kidolgozta a civilek által elképzelt támogatáspolitikát is, amit az új MNT segítségével szerettek volna megvalósítani. Az MNT ezzel a megpályázható összeggel nagyban hozzájárul a civil szervezetek megmaradásához és működéséhez, de hogy hogyan látják ezt maguk a civilek, arról dr.Zsoldos Ferencet, az MNT alelnökét, a civil szféra képviselőjét és Miskolczi Józsefet, a Vajdasági Magyar Civil Szövetség elnökét faggattuk.

– A vissza nem térítendő támogatás mellett visszatérítendő támogatásra is lehet pályázni, s ez azért különösen fontos, mert így a civil szervezetek is részt vehetnek az IPA-programokban. Már több szervezet nyert nagyobb összeget IPA-pályázaton, de komoly gondot jelentett eddig az előfinanszírozás, hiszen nem volt miből előteremteni a projekthez szükséges, néha akár tíz-húszezer eurós összeget, amit az Európai Unió csak utólag, vagy egy-egy szakasz lezárása után folyósít a pályázat nyertesének – mondta lapunknak Zsoldos Ferenc, aki kiemelte, a gazdasági válság miatt kisebb összegeket osztottak ki, amit főleg a szórványban, illetve a falvakban működő civil szervezetek éreztek meg, hiszen forrásaik nagyon leszűkültek. Ezért is fontos szerinte, hogy a Szülőföld Alap és a Szekeres László Alapítvány mellett további 12 millió dinárra lehet most pályázni. Mint elmondta, a hazai támogatásra, vagyis az önkormányzatok, a Szekeres László Alapítvány és a tartományi kisebbségügyi titkárság pályázataira főleg a kisebb szervezetek alapoznak, a nagyobb összegű projekteket pedig a Szülőföld Alap támogatja.

Az MNT-n belül létrejött a civil konzultatív testület, melynek amellett, hogy a civil szektor fejlesztésével, a stratégiák kidolgozásával, vagy a támogatáspolitikai reformelképzelésekkel foglalkozik majd, az is a feladata lesz, hogy tovább növeljék a civil szervezetek forrásait. Az alelnök bízik abban is, hogy az anyaországi támogatások növekedni fognak majd, hiszen kormányváltás történt, bár azt sem szabad elfelejteni, hogy Magyarországon is nagyon nehéz a helyzet, s a nemzetközi támogatások is csökkenőben vannak.

A kérdésre, hogy szerinte a civil szektor mely területeit kell megőrizni és fejleszteni, s hogy melyiknek van jövője, a következőt válaszolta:

– Mi kisebbségi közösség vagyunk, ezért mindenképpen az identitás megőrzésével foglalkozó szervezetek megőrzését tartom fontosnak, főleg amelyek a kultúra területén tevékenykednek, de a XXI. századnak vannak olyan kihívásai, ahol új típusú civil szervezetekre van szükség, például amelyek környezetvédelemmel, vállalkozásfejlesztéssel, gazdasági kérdésekkel vagy a munkanélküliség problémájával foglalkoznak. Úgy vélem, ezeknek mindenképpen van jövőjük.

Miskolczi József úgyszintén pozitívan ítélte meg az MNT által rendelkezésre bocsátott pénzt.

– Nagyon örülünk minden anyagi és erkölcsi támogatásnak, hiszen ez azt mutatja, hogy a Magyar Összefogás lista nem csupán a kampány miatt fogott össze a civilekkel, hanem pár hónappal a nemzeti tanács felállása után máris konkrét segítséget nyújt nekik. A Szülőföld Alaptól érkező támogatás akadozása a civileknek is fennakadást jelentett, de ez a pályázat ezt remekül áthidalja. Nagyon jó ötletnek tartom, hogy pályázni lehet a már lebonyolított programok költségeire is, és azzal, hogy lehetőségünk nyílik az európai uniós pályázatokban részt venni az előfinanszírozás révén, nagyon sok ajtó tárul fel a civilek előtt – mondta Miskolczi.

Ennek ellenére úgy véli, hogy az MNT most a hatékonyságra törekedett, ezért folyik rajtuk keresztül a pályázás, de ezt jelenleg csak tűzoltásnak lehet nevezni, nem pedig rendszernek. Majd csak akkor válik rendszerré, ha az MNT a Szekeres László Alapítvány munkáját megreformálja, s ezen keresztül történik majd ezeknek a pénzeknek a szétosztása, amiről úgy véli, idővel meg is fog történni.

– Ez még nem a támogatási reform kezdete. Annyi történt, hogy a civil szövetség átadta javaslatait az MNT-nek és a VMSZ-nek is, és azt az ígéretet kaptuk, hogy a civil konzultatív testület fog erről a jövőben tárgyalni, és a tanács elé terjeszti a támogatásra vonatkozó rendszerbeli változásokat, ami érinti a Szülőföld Alap és a Szekeres László Alapítvány támogatási rendszerének módosítását is. A lényeg, hogy legyen egy teljes átláthatóság és a civilek nagyobb mértékben, demokratikus úton szólhassanak bele a támogatás szétosztásába, ami persze nem könnyű feladat. Számítunk a Magyar Nemzeti Tanácsra, hogy a partnerünk lesz mindebben.

Miskolczi kiemelte azt is, hogy a civilek összekapcsolására és összefogására is szükség lenne, ugyanakkor egyfajta ésszerűsítés, közös szolgálatok és professzionalizálás felé kellene haladni, mert jelenleg sok hasonló tevékenységet folytató szervezet van, s a felaprózottság miatt nehéz egy jó támogatáspolitikát megvalósítani.