2024. november 25., hétfő

Belgrád a dialógus híve

Az államfővel tárgyalt a német nyugat-balkáni különmegbízott – Német–szerb üzletember-találkozó a gazdasági kamarában

Az aktuális regionális kérdésekről és az országok közötti kapcsolatok elmélyítésének lehetőségeiről tárgyalt tegnap Belgrádban Manuel Sarrazinnal, a német szövetségi kormány nyugat-balkáni különmegbízottjával Aleksandar Vučić államfő, aki elsősorban a gazdasági kapcsolatok fellendítése mellett szállt síkra. A találkozó után kiadott sajtóközleményből kiderült, hogy a német diplomata fontosnak tartotta a regionális viszonyok stabilitásának megőrzését, a nyitott kérdések rendezését. Vučić úgy fogalmazott, hogy Szerbia állásfoglalása e tekintetben a jövőben sem változik: teljes egészében a békének és politikai egyensúlynak a fenntartását fogja képviselni a Nyugat-Balkánon, minden kérdés rendezése tekintetében a nemzetközi joggal összhangban álló megoldásokat keresi majd az ország, a területi integritás megőrzése céljából. A köztársasági elnök úgy fogalmazott, hogy Szerbia politikája ebben a tekintetben teljesen következetes és felismerhető, nem kell attól tartani, hogy az ország hirtelen módosításokat eszközöl az álláspontjai tekintetében. Belgrád számára fontos a regionális együttműködés, a gazdasági kapcsolatok fejlesztése, új összeköttetések keresése, amelyek hozzájárulnak a béke és a biztonság szavatolásához is – értékelte. Egy sokrétű, egész régiót felölelő kooperációra van szükség, erősíteniük kell a bizalmat egymás iránt a régió államainak – húzta alá az államfő a német különmegbízottal folytatott eszmecseréje során.

Szerbia már mostanra is sikeresen bizonyította azt, hogy igenis képes a regionális összeköttetések megteremtésére, az Open Balkan (Nyitott Balkán) kezdeményezés ennek ékes példája – jegyezte meg az államfő, az elmúlt időszak azt is bizonyította, hogy meglehetősen sikeres lehet egy ilyen elgondolásnak a megvalósítása a gyakorlatban. A politikai közeledés mellett számos egyezmény és az első, Belgrádban megtartott nyugat-balkáni borászati kiállítás is jelezte, hogy igény van az efféle együttműködésekre, hiszen új partnerkapcsolatokat teremt, a meglévőket pedig erősíti, s növeli a gazdasági együttműködés volumenét.

Az ország továbbra is dialógus útján kívánja rendezni a felmerülő problémákat, ennél jobb módszer ugyanis nem áll rendelkezésre – húzta alá Vučić, s Belgrád részéről komoly, felelősségteljes hozzáállást ígért a Pristinával folytatott párbeszéd kapcsán is. Meggyőződésének adott hangot, hogy a régió egészének a gyors fejlődés a célja, s ez alól nincs kivétel. Belgrád nagyra értékeli az úgynevezett berlini folyamatot is, melyet még Angela Merkel, korábbi német kancellár indított el a nyugat-balkáni régió európai uniós csatlakozásának felgyorsítása, a regionális viszonyok javítása érdekében, s minden olyan tanácskozáson részt vesz a jövőben is, amely ezeket a korábban meghatározott célokat szolgálja – jelentette ki a szerb államfő.

A legújabb felmérések szerint a Szerbiában üzletelő német vállalatok 95 százaléka ismét beruházna az országba (Fotó: Beta)

A legújabb felmérések szerint a Szerbiában üzletelő német vállalatok 95 százaléka ismét beruházna az országba (Fotó: Beta)

A Németország és Szerbia közötti gazdasági kapcsolatokról tárgyaltak a délután folyamán a Német–Szerb Gazdasági Kamarában (AHK) a két ország küldöttei. Bemutatták a kamara legújabb felmérésének eredményeit is, melyek alapján a Szerbiában üzletelő német vállalatok 95 százaléka ismét beruházna az országba. Ez a korábban jegyzett pozitív adatoknál is magasabb. A német befektetők a legnagyobb gazdasági veszélyt az energia és alapanyagok árának emelkedésében látják. Az idén rekordnagyságú külkereskedelmi mérleget várnak a két ország között, mert már az év első öt hónapjában az árucsere értéke felülmúlta a tavalyi első fél év eredményét.

Összesen mintegy 78 ezer személyt foglalkoztatnak az országban német cégek, tavaly az éves árucsere 7,6 milliárd eurót ért el, ami ugyancsak a korábbi rekordok megdöntésének számított. A kamarában rámutattak arra, hogy mindig az év második fele hoz jelentősebb forgalmat, ezért számítanak újabb rekordra 2022 végén. A vállalatok 46 százaléka jelezte, hogy növelni kívánja a beruházások mértékét Szerbiában.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás