2024. július 17., szerda

MRM: Rossz a közbiztonság

Továbbra is kitartanak a szabadkai polgárőrség megalakítása mellett

A Magyar Remény Mozgalom szabadkai szervezete egy évvel ezelőtt nyílt levelet intézett Saša Vučinićhez, Szabadka polgármesteréhez, melyben a polgárőrség megalakítását szorgalmazták. A magyarországi példát vették alapul, ahol a polgárőrség létező intézmény, amely jól kiegészíti a rendőrég munkáját. Kérésüket akkor azzal utasították vissza, hogy az alkotmányellenes, hiszen a rendőrség jól végzi munkáját, ezért nincs szükség polgárőrségre.

– Az utóbbi időszak eseményei, a rossz közbiztonság azt bizonyítja, hogy igenis nagy szükség lenne egy ilyen segítő intézményre. Nem vitatjuk el a rendőrség szerepét, inkább arról van szó, hogy mivel az ő lehetőségeik korlátozottak, a polgárőrség a hasznukra válhatna – mutatott rá László Bálint, az MRM elnöke, aki szerint ha vannak mezőőrök, hozzájuk hasonlóan lehetnének polgárőrök is, csak ők a lakott területeken látnák el a feladatukat. Szeretnének Magyarországról magasabb beosztású polgárőrvezetőket meghívni, akik beszámolnának munkájukról, annak létjogosultságáról, vagy ismertetnék működésük törvényes és jogi hátterét, és ezután újra kezdeményezni fogják a szabadkai polgárőrség létrehozását.

A sajtótájékoztatón a pártnak a Magyar Nemzeti Tanácsban kifejtett tevékenységéről is beszámoltak. Több kezdeményezésük is volt az elmúlt hónapokban, és bár konstruktív ellenzéket képviselnek az MNT-ben, az oktatási stratégiát teljes mértékben támogatják. Mint László Bálint elmondta, javasolták egy szakfordítói szolgálat létrehozását a nemzeti tanácson belül. Hamarosan feláll majd egy úgynevezett nyelvhasználati forródrót, ahová a polgárok segítségért fordulhatnak.

Setyerov Zorán a nyelvhasználati bizottság tagjaként arról számolt be, hogy az eddigi hat egyéni javaslatukból hármat fogadott el a bizottság. Mivel a törvény kötelezi az önkormányzatokat, hogy a fontosabb okmányokat többek között magyar nyelven is kézbesítsék a polgároknak, így körlevelet fognak küldeni azokhoz az önkormányzatokhoz, ahol nagyobb számban élnek magyar ajkú emberek, hogy erre felhívják a figyelmüket. Kérték, hogy a Jó Pajtás gyermeklapban és a Képes Ifjúság ifjúsági lapban terjedelmesebb, színvonalas anyanyelvápoló rovatot vezessenek be, harmadik elfogadott javaslatuk pedig egy szerb és egy magyar ingyenes nyelvtanfolyam beindítására vonatkozik, melyet úgyszintén az önkormányzatoktól fognak kérni.

November közepén sor kerül a párt szabadkai szervezetének tisztújító közgyűlésre is, és hamarosan péntekenként fogadóórát tartanak majd a Szabadegyetem harmadik emeletén.

Délvidék szépe

Az MRM szépségversenyt indít Délvidék szépe elnevezéssel, amelynek egyik célja az identitástudat erősítése, hiszen olyan motívumokat szeretnének beleszőni, ami a magyarsághoz köthető. A versenyen 16 és 30 év közötti délvidéki vagy innen elszármazott lányok vehetnek részt, akik magyarnak vallják magukat. Kikerülhetnek vegyes házasságból is, a feltétel azonban az, hogy jól beszéljék a magyar nyelvet és vállalják nemzeti hovatartozásukat.

A jelöltekre az interneten lehet szavazni, és a legtöbb szavazatot összegyűjtők bekerülnek a döntőbe, amire a jövő nyáron kerül sor. A részletekről az MRM honlapján, a www.mrm.rs címen tudhatnak meg többet.