2024. július 17., szerda

Újra a jégen

Megnyílt a szabadkai korcsolyapálya – az idén speciális szigetelést is lehelyeztek
(Fotó: Molnár Edvárd)

Az országban hivatalosan csupán három városi műjégpálya működik, Belgrádban és Újvidéken egy-egy fedett, Szabadkán pedig egy nyitott. Bármennyire természetesnek vesszük, hogy van, ilyen számadatok mellett szinte kiváltságnak számít, hiszen nemcsak remek téli időtöltést jelent ez a szabadkaiaknak, hanem a sport terén is jeleskedhetnek fiatal tehetségeink.

Bár a korcsolyaszezonra már októberben felkészültek, az időjárás csak most tette lehetővé, hogy a szabadkai műjégpálya megnyissa kapuit. Persze, az eső nem kedvezett a korcsolyázás szerelmeseinek, de ahhoz, hogy vastagabb jég képződjön, mindenképpen jól jött a csapadék, mert így nem kell külön locsolni a jeget, hogy az elérje a 7–9 centiméter vastagságot. Romić Andrija, a Stadion Közvállalat igazgatóhelyettese elmondta, az idén egy újfajta eljárással készítik a jeget.

– Az energiaforrások egyre drágábbak lesznek, ezért szakemberekkel és más jégpályát működtetőkkel is beszéltünk, és tapasztalataikat felhasználva egy újfajta szigetelést helyeztünk le a betonra, stirodurt és alufóliát, így a hűtés csak felfelé megy, és ezzel jelentősen, mintegy harminc százalékkal csökkent a fogyasztásunk is, tehát mindenképpen megérte a befektetés. Valamikor ammóniával készítettük a jeget, de mivel ez egyáltalán nem környezetbarát anyag, sőt a tartályok is elkezdtek szivárogni, lecseréltük a rendszert, ami most úgy működik, mint egy klímaberendezés, a nyáron pedig lehelyeztük a szigetelést is, ami 750 ezer dinárba került.

A közvállalat az önkormányzattól csupán a működési költségek fedezésére kap pénzt, ezért ezt a beruházást a Stadion Közvállalat önerőből fizette. További 200 pár új korcsolyát is vettek a meglévőkhöz, melyek kibérelhetők. Az igazgatóhelyettes kiemelte, nagyobb beruházásokra sajnos nincs lehetőségük, azt csak tartományi vagy köztársasági pénzekből tudnák megvalósítani, ahogy a városi medence befejezése is ettől függ, habár időközben ott is sok munkálatot elvégeztek már, csak az szemmel nem látható, hiszen a vezetékeket rakták le.

A korcsolyapálya hétköznapokon 10-től 12 óráig, valamint 18-tól 20 óráig áll nyitva a polgárok előtt, hétvégén 10, 15 és 18 órától várják a látogatókat, szombat esténként pedig kilenctől éjfélig jégdiszkóvá alakul a jégpálya. A belépő 110 dinár, a korcsolyabérlés 200, az élesítés 100 dinárba kerül. Hétéves kor alatti gyerekeknek ingyenes a belépés. Bár még csak a szezon elején tartunk, máris van érdeklődés, mondja Romić Andrija. A múlt hétvégén mintegy ötszáz korcsolyázó látogatott ki a stadionba, de ha kicsit jobb lesz az idő, akár ezer fő fölött is lehet a látogatók száma. Főleg a hétvégéken telik meg a korcsolyapálya, és a diszkó miatt is sokan eljönnek. Délelőtt inkább a szülőket és gyerekeiket, a délutáni időpontokban pedig inkább a fiatalabbakat vonzza a jég.

– Tavaly néhány iskolával volt egy megbeszélésünk, és a diákok ingyenesen jöttek hozzánk korcsolyázni a tornaóra helyett, s ez valószínűleg az idén is lesz. Próbáljuk minél inkább kielégíteni a polgárok igényeit szolgáltatás és nyitva tartás tekintetében is, de mivel itt vannak a sportolóink is, a hokisok, a műkorcsolyázók és a gyorskorcsolyázók, nekik is teret kell hagyni a gyakorlásra. Sajnos nincs fedett jégpályánk, ezért csak a téli időszakban van lehetőség az edzésekre. Például a szabadkai hokicsapat Szegedre járt át a fedett korcsolyapályára edzeni. Többször szóba került, hogy

nagy szükség lenne fedett jégpályára, és akkor tíz hónapon keresztül is üzemelhetnénk, de nincs rá pénz. Az az ötlet is felmerült, hogy át kellene költöztetni a műjégpályát, például a medencéhez, és így egy sportközpontot tudnánk ott működtetni. Ideális a helyszín, hiszen közel van a sportcsarnok, a teniszpályák, és ott a Sétaerdő is, sőt a központ sincs messze. Másik lehetőség a Május elseje utcában álló sportpálya, ott is jó helye lenne. Maga a rendszer mobilis, úgyhogy az a legkisebb probléma, hol csináljunk jeget. Minden más attól függ, lesz-e rá pénz és mikor, hiszen igény mindenképpen lenne rá. De most ennyi van, és ebből próbáljuk kihozni a maximumot.

A korcsolyapályán az idén már nem fejlesztenek semmit, a következő nagy lépés inkább a befedése vagy az átköltöztetése lenne, és a rövid távú tervek is inkább a sportolóknak kedveznének, hiszen a közvállalat szeretne egy eredménykijelző táblát vásárolni, melyet többek között a hokicsapat is használni tudna, illetve a medencén tervezik kibővítik a szaunát egy zárt részleggel.