2024. július 19., péntek

Olcsóbb csempe, rossz betonpadló

A szabadkai Galleria Hotel épületeinek kivitelezője beperelte a Phiwa vállalatot, mert az nem fizette ki a munkálatokat – Az orvosok küzdenek a Panongrad tulajdonosának életéért

Zoran Francišković (balról az első) és Rudolf Walther (jobbról az első) 2007. augusztusában a Galleria Hotelben (Novák Mihály felvétele)

Csütörtökön Szabadkán, a Galleria Hotelben öngyilkosságot kísérelt meg a Panongrad építkezési vállalat tulajdonosa, Zoran Francišković, feltehetően a hotel tulajdonosa, Rudolf Walther németországi vállalkozó és a közte kialakult, anyagi indíttatású nézeteltérés miatt. Arról, hogy mi váltotta ki ezeket a feszültségeket a két üzletember között, Rudolf Walther pénteken sajtótájékoztatót tartott.

Rudolf Walther elmondta, hogy a Galleria Hotel épülténél, amelynek a Panongrad volt a kivitelezője, számos kivetnivalót talált. Elmondta, hogy bár sem az a szakember, akit ő maga alkalmazott azért, hogy kövesse az építkezés folyamatát, sem pedig az építkezési vállalat, amelyet a munkálatok minőségének felügyeletével bíztak meg, nem vette észre, hogy a szerződésben foglaltak ellenére a Panongrad az első osztályú csempe helyett, harmadosztályú csempét is felhasznált. Az építési vállalat pedig első osztályú csempére nyújtotta át a számlát.

– Nem értem, hogy történhetett meg az, hogy sem az építkezési szakember, sem pedig az építkezési vállalat nem vette észre, hogy más a csempe színe – mondta Rudolf Walther. Hozzátette, bírósági szakvéleményt kért, amelyben megállapították, hogy a 8243 négyzetméter csempéből 4236 négyzetméteren harmadosztályút használtak fel. Az eredményről értesítették Zoran Franciškovićot, aki, Rudolf Walther elmondásai szerint, megígérte, hogy kicserélteti a harmadosztályú csempét.

– Képzeljék el, hogy a már meglévő csempék cseréje esetében mekkora zajt csapnának a mesterek. Kénytelenek lennénk bezárni a hotelt a munkálatok idejére, ami bevételkieséshez vezetne nemcsak a munkálatok idejére, hanem hosszabb távon – hívta fel a figyelmet a német vállalkozó, majd hozzátette, amíg a bírósági szakértők végezték a munkájukat, a Panongrad feljelentést tett a Phiwa vállalat ellen, amelyhez tartozik a Galleria Hotel. Ez a per még nem zárult le, mert mint azt Rudolf Walther elmondta, most született meg az újvidéki bírósági szakértők becslése arról, hogy ezekkel az építési hiányosságokkal mennyit veszít a hotel az értékéből. A szakértők szerint a hotel 1,25 millió euróval ér kevesebbet attól, hogy harmadosztályú csempét raktak fel, illetve a mélygarázsok betonpadlózatánál is hibák fedezhetők fel. Szakértői vélemény szerint a 7,5 ezer négyzetméter területű betont ki kellene cserélni, aminek 163 ezer euró az értéke, amihez a régi betonpadló feltörésének ára is hozzájárul további 80–100 ezer euróval.

Elmondta továbbá, hogy a Panongrad azért perelte be a Phiwa vállalatot, mert nem fizetett ki az építkezési vállalatnak mintegy 155 ezer eurót.

Rudolf Walthertől megtudtuk, hogy Zoran Francišković felkereste őket kedden, hogy a peren kívüli megegyezésről tárgyaljanak, ám bár találkoztak, megegyezésre nem került sor. Majd a német vállalkozó hozzáfűzte, hogy tudomása szerint nem csak vele voltak anyagi problémái az építkezési vállalkozónak, hanem más vállalatoknak is tartozott.

Újságírói kérdésre, miszerint a városban az a szóbeszéd járja, hogy több mint félmillió euróval tartozott a Phiwa vállalat a Panongradnak, Rudolf Walther elmondta, hogy ez igaz lehet, amennyiben beleszámítják a garanciákat is. De mint azt kiemelte, a számla alapján 155 ezer euróval tartoztak neki, a garancia nem adósság.

Az újságírók arról is kérdezték a német vállalkozót, hogy felelősnek érzi-e magát azért, hogy bekövetkezett ez a tragédia, aki elmondta, hogy ő nem felelhet mások tetteiért.

A sajtótájékoztatón jelen voltak Zoran Francišković munkatársai is, akik közül Iso Dautovski, a szabadkai MD Inžinjering képviseletében a német vállalkozót tette felelőssé a történtekért, majd pedig Milan Maličević, aki szintén Zoran Francišković munkatársa volt, kiemelte: nem érti, hogy történhetett meg az, hogy annak ellenére, hogy Rudolf Walther is folyamatosan jelen volt az építési munkálatoknál, Walther sem vette észre a hiányosságokat. Majd pedig egy tojást rakott az asztalára, mint annak a jelképét, hogy romlottnak tartja a német vállalkozót is, csakúgy, mint a tojást.

KRITIKUS ÁLLAPOTBAN

Zoran Francišković csütörtökön öngyilkosságot kísérelt meg. Pisztollyal főbe lőtte magát. A Szabadkai Közkórházban ellátták, de mivel beavatkozásra volt szükség, hamarosan Újvidékre, a Vajdasági Klinikai Központ sürgősségi osztályára szállították. Péntek délutáni információink szerint Zoran Francišković továbbra is életveszélyes állapotban van, az orvosok küzdenek az életéért.