2024. július 19., péntek

Több nappali társalgó kell

Rasim Ljalić szerint Szerbiában mintegy 250 ezer család szorul az állam segítségére

Pénteken Rasim Ljajić szociális és munkaügyi miniszter Szabadkára látogatott, hogy hivatalosan is megnyissa a Gerontológiai Központhoz tartozó, ápolásra szorulók otthonának épületében kialakított nappali társalgó termet. A beruházás több mint 6,4 millió dinárba került.

– A munkálatokat kevesebb mint egy év alatt be tudtuk fejezni, és örülök, hogy minden egyes alkalommal be tudjuk bizonyítani, hogy minden munkát, amit elkezdünk, előre meghatározott időn belül be is fejezzük. De azt is ki kell emelnem, hogy sokkal könnyebb úgy dolgozni, ha vannak támogatóink, és ennek az intézménynek mindig is voltak támogatói, úgy helyi, mint tartományi és állami szinten – emelte ki alkalmi beszédében Nenad Ivanišević, a Gerontológiai Központ igazgatója.

– Nagyon örülök, hogy itt, ahol a különleges bánásmódot igénylő emberekről gondoskodnak, megnyithatunk egy nappali társalgót, amivel azt hiszem, a város még egy lépéssel előrébb helyezte a helyi szociális védelmi hálózatot – hallottuk Saša Vučinićtől, Szabadka polgármesterétől.

Rasim Ljajić örömét fejezte ki, hogy ezekben a nehéz időkben is el tudtak különíteni megközelítőleg 6 millió dinárt egy társalgó kialakítására. Modellként szeretnék ezeket a törekvéseket felhasználni arra, hogy az ország egész területén magasabb szintre emeljék a szociális védelmet, ugyanis Közép- és Dél-Szerbiában nagyon rossz a helyzet ezen a területen.

– Mint tudják, február 13-ától járjuk az országot. Ez idáig 13 körzetben jártunk, mintegy 74 községben és városban. Az önkormányzatok képviselőivel három olyan dolgot fogalmaztunk meg, ami elsőbbséget élvez. Az egyik a népkonyhák létrehozása, illetve a már meglévők lehetőségeinek növelése, ugyanis a gazdasági válság még inkább szükségesé tette a népkonyhák működését. Szembesülnünk kell azzal a ténnyel, hogy 125 ezer idős ember küzd a szegénységgel, és ennek a számnak a növekedésére kell számítanunk. A másik dolog, ami prioritást élvez, a nappali társalgók létrehozása a fejlődési rendellenességekkel élők részére, legyen szó idős személyekről, vagy gyerekekről. És nagyon fontos a házi ápolás is, főként azért, mert nagyon sok idős ember él falun – emelte ki Rasim Ljajić. Megtudtuk, hogy mivel a gazdasági válság miatt egyre többen szembesülnek a szegénységgel és egyre több a munkanélküli, a minisztérium csomagot készít (egyszeri támogatás, szociális segélyek megemelése és annak rendszeres kifizetése) a legveszélyeztetettebb réteg: a 13 évnél fiatalabb gyerekek, a 65 évnél idősebb személyek, menekültek, a romák és az egyedülálló anyák számára. A minisztérium adatai szerint mintegy 255 ezer család szorul erre a segítségre, amire az év végéig a tervek szerint mintegy 3 milliárd dinárt költ majd az állam.