2024. július 19., péntek

Bab kedvező áron

A szakszervezetek vezetői szerint az államnak szigorúbbnak kellene lennie a vállalatok tulajdonosaival

Kelendő volt a „munkáspaszuly” (Miklós Hajnalka felvétele)

A korábbi éveket figyelembe véve, illetve a Palicsra érkező majálisozók számát tekintve, érezhető volt a gazdasági válság hatása. Igaz, nagyon sokan sétálgattak a parkban, mégis azok, akik minden évben Palicson töltötték a majálist, nagyobb tömegre is emlékezhettek. Erre az állapotra akartak rámutatni az Önálló Szakszervezet szabadkai képviselői. Így kedvező áron kínáltak ebédet a látogatóknak, illetve jelképes tiltakozást tartottak, amivel az állam figyelmét akarták felhívni a munkások sanyarú helyzetére.

– Május elseje a munkások ünnepe, és tulajdonképpen nekik kellene ünnepelniük. Mégis, ma olyan helyzetben vannak, hogy nem tudnak ünnepelni. Nem kapnak fizetést, illetve nagyon sokan munkaerő-feleslegként maradtak munka nélkül. Nagyon nagy a munkanélküliség. Csak Szabadkán megközelítőleg 20 ezer munkanélküli van. Éppen ezért nincs okunk ünnepelni. Az Önálló Szakszervezet Tanácsa április 29-én tüntetést szervezett Belgrádban, mi pedig ezt a tüntetést szeretnénk folytatni azzal, hogy babot főzünk a munkásoknak és családjaiknak, valamint fel szeretnénk hívni a hatalmon levők figyelmet arra, hogy egyre többen vannak azok, akik éheznek, és ha sürgősen nem történik semmi, nagyon sokan kerülnek az utcára – mutatott rá Milan Popović, az Önálló Szakszervezet szabadkai tagozatának elnöke, majd hozzátette, azt követelik az ország vezetőségétől, hogy minden lépésében vegye figyelembe, hogy azok, akik dolgozni szeretnének, megtehessék azt, vagyis kedvező munkafeltételeket kérnek. Míg azok, akik nehéz körülmények között vannak, át tudják vészelni ezt az időszakot.

– A válság többrétegű. Egyrészt a költségvetéseket érinti, másrészről az egész világot. Szerbiában pedig külön rámutat a rosszul véghezvitt magánosításokra. Az állam szerepe abban lenne, ha már a 2000-es évet a kapitalizmusba való lépés évének tekintjük, hogy a munkaadót ellenőrzés alatt tartsa. Sajnos azonban a munkások és az állam vezetősége között nincs semmiféle kommunikáció, csak akkor, ha a munkások munka nélkül maradnak. A fejlett országok szociális programokkal reagálnak ilyen helyzetekben. Míg a mi országunk nagyon gyenge, és a demokratikus váltás után sem erősödött meg, illetve minden mulasztást megbocsátott a vállalatok tulajdonosainak. Polgármesterként arra apellálok, hogy az ország vezetősége olyan kapcsolatot alakítson ki a munkaadókkal, ami nem lesz annyira könnyelmű, mint most, hogy sokkal jobb helyzetbe kerüljenek a munkások – emelte ki Saša Vučinić, Szabadka polgármestere.

Milorad Mijatović, az Önálló Szakszervezet vajdasági szervezetének elnöke is a vállalatok magánosításának kérdéskörére, illetve az állam törvényeiben levő hiányosságokra mutatott rá. Kiemelte, azzal, hogy tüntetést szerveztek Belgrádban, jelképesen hátat fordítottak a kormánynak.

– Úgy érezzük, ma már feleslegessé váltak a megbeszélések és a szociális dialógusnak sincs már szerepe. Ugyanis a korábbi beszélgetések sem mutattak semmilyen eredményt. A további tüntetések maradtak hátra, ugyanis, amíg a munkások állás nélkül maradnak, a hatalmon és az ellenzékben levők csak váltják egymást. Ebből elég volt! Rendezett államot akarunk, ahol tiszteletben tartják a törvényeket. Munkahelyekre van szükség, illetve olyan munkaadókra, akik kifizetik a járulékokat és a járandóságokat – emelte ki Milorad Mijatović, majd hozzátette, olyan államvezetőkre van szükség, akik ezeket a követeléseket meg tudják valósítani, akik pedig erre nem képesek, nem valók a posztjukra.

Az árában kedvező babra nagyon sokan voltak kíváncsiak. Több százan látogattak el a szakszervezet sátrához, és kóstolták meg a bográcsban főtt étkeket.