2024. július 17., szerda

A regionalizmus Európa fejlődésének alapja

A regionalizmus Európa fejlődésének alapja
Egeresi Sándor: Regionális együttműködés nélkül Európa fejlődése elképzelhetetlen (Fotó: Ótos András)

Az Újvidéki Vásár Master központjában került sor tegnap Felső-Ausztria tartomány bemutatkozójára, amelyen ismertették az osztrák partner autonómiakoncepcióját. A tegnap kezdődött kétnapos konferencia része a Tartományi Képviselőház autonómia szükségességét és megkerülhetetlenségét folytatott akciójának. Az osztrák küldöttséget Gerda Weichsler-Hauer, Felső-Ausztria tartománya parlamentjének alelnöke vezette, s valamennyiüket Egeresi Sándor, a Tartományi Képviselőház elnöke köszöntötte.

– Feltett szándékunk volt, hogy közelebb hozzuk a nyilvánossághoz a regionális politika lényegét, hogy mi a régiók szerepe, jelentősége és a stratégiai megvalósulása az Európa Unión belül. Ezenkívül igyekszünk rámutatni arra, hogy miként történik az unión belül a régiók és az önkormányzatok pénzelése, valamint hogyan zajlik és mi a szerepe a decentralizációs folyamatnak, ezen kívül arra is, hogy miként kell és lehet fejleszteni a demokráciát a régiókban és az önkormányzatokban – mondta köszöntőjében Egeresi Sándor, majd hozzáfűzte: – Egy bemutatkozó sorozatra készülve, első alkalommal az osztrák partner régiót hívtuk meg, hogy Felső-Ausztria a nyilvánosság előtt részletesen taglalhassa, milyen is a tartomány működése, hogyan valósul meg a regionalizmus nálunk. Szoros partneri kapcsolat fűz bennünket Felső-Ausztriához, hat évvel ezelőtt együttműködési megállapodást írtunk alá, amely a politikai, gazdasági és kulturális életre vonatkozik, s mivel mi komolyan fogjuk fel a regionális politika alkalmazását, ezért aktívan kivesszük részünket ennek megvalósításában. Egyértelművé vált számunkra, hogy a regionális együttműködés nélkül Európa fejlődése elképzelhetetlen, azaz, hogy a modern európai régiók összetartozása és egymás erősítése képezi az európai fejlődés alapját.

A vendégek közül elsőnek dr. Gerald Grabensteiner, a felső-ausztriai Tartományi Képviselőház titkárhelyettese mutatta be az ausztriai alkotmányos rendszert. Megtudhattuk tőle, hogy Ausztria szövetségi állam kilenc tartományból tevődik össze, s mindegyik tartomány rendelkezik saját alkotmánnyal. Például Felső-Ausztria esetében a tartományi alkotmánnyal szabályozzák a nyelvhasználatra, a törvényesség megvalósítására, a polgári jogokra, az önkormányzatok és a községek illetékességére vonatkozó kérdéseket. A szövetségi alkotmányban a biztonsági és a pénzügyi kérdés kap kiemelt szerepet, ezzel a tartományi alkotmányok nem foglalkoznak. Egyébként a szövetségi parlamentnek 183 képviselője van, s öt évre választják őket. A felső ausztriai képviselőháznak 56 képviselője van, s őket hat évre választják meg, épp az idén szeptember 27-én lesz majd választás, s azzal kapcsolatban olyan újdonsággal tudott előállni, hogy döntést hoztak arról, hogy már a 16 évüket betöltött fiatalok is szavazhatnak.

Gerda Weichsler-Hauer Felső-Ausztria brüsszeli képviseleti irodájáról szólt részletesebben. Megtudhattuk tőle, hogy nagyon sikeresen és hosszú ideje működik a tartománynak a képviseleti irodája Brüsszelben, ahol mindössze három munkatársat alkalmaznak, van egy irodavezető, aki jogász, annak a helyettese vagy asszisztense dolgozik még ott és egy titkárnő. A feladataik 30 százalékát az teszi ki, hogy különböző gazdasági érdekeket és a minisztériumok által kezdeményezett kérdéseket továbbítják, de persze a polgárok kérelmeinek is eleget tesznek. A legfőbb feladatuk reprezentációs tevékenység, lobbizás és marketing jellegű feladatkör. A tartományi parlament munkájáról szólva megtudhattuk azt, hogy havonta egyszer legalább összeül a képviselőház, de a bizottságok és az albizottságok ennél sokkal gyakrabban és tevékenyebben dolgoznak, fennáll az a lehetőség, hogy 48 órán belül összehívják a képviselőház ülését, ez akkor szokott megtörténni, ha rendkívül fontos kérdésben kell döntést hozni, például legutóbb a világgazdasági válsággal kapcsolatos kérdéskörben üléseztek ily módon.