2024. november 25., hétfő

Királylányok, királyfiak és a kiskancellár

Kálmány Lajos Népmesemondó Verseny – Toldi István és Vermes János Mesefa-díjas

Szombaton, Zentán megtartották a XV. Kálmány Lajos Népmesemondó Verseny döntőjét, amelyre az Alkotóházban és a Városi Könyvtár előadótermében került sor. Az óvodásoktól a felnőttekig minden korosztály képviseltette magát a rendezvényen, és több mint hatvan mesemondó mutatkozott be a zsűrinek és a mesekedvelőknek. Vajdaság számos településéről érkeztek a mesélők, idén legtöbben a zentai, a szabadkai és a bácskertesi elődöntős körzetből.

A zentai Thurzó Lajos Közművelődési Központ hagyományos rendezvényének részvevőit Kormányos Katona Gyöngyi, a zentai önkormányzat oktatási és művelődési tanácsnoka köszöntötte, majd Raffai Judit megnyitotta a népmesemondó verseny képzőművészeti pályázatának kiállítását. A tárlaton A hadakiak és a létra, illetve A kibinyiek temploma című történet illusztrációinak legjobbjait, összesen mintegy hetven gyermekrajzot állítottak ki.

A tizenöt éve megrendezésre kerülő versenynek már vannak műhelyei, amelyek egyre színvonalasabb mesemondókat nevelnek, mondta értékelésében Dévavári Beszédes Valéria, a zsűri tagja, majd hozzátette:

– A legrégibb a ludasi műhely, ahol a pedagógus hangzóanyag alapján hagyja a gyerekeket kibontakozni. Úgy látszik, bevált ez a módszer, hiszen minden évben kiemelkedő előadásokat hallhatunk, élményt jelentenek a számunkra. Kialakult egy másik műhely is, a bácskertesi, őket a mesefa sikere inspirálta. Megfigyeltem, hogy Temerinben is fölkarolták ezt az ügyet, aminek az eredménye a számtalan különdíj. Üzenem a székelykeveieknek és a hertelendyfalviaknak, hogy rettenetesen elszomorított a hiányuk. Visszavárjuk őket Zentára. A torontálvásárhelyieket úgyszintén várjuk ide, hogy legalább a mesemondás által ápolják az anyanyelvüket. Nagyon-nagyon jók voltak a felnőttek az idén. Valószínűleg nemcsak versenyre készülve mondanak mesét, hanem hagyományosan gyerekeknek és egymásnak is szoktak mesélni. Külön megdicsérem a szabadkai óvóképzősöket.

Raffai Judit szerint lassan mindenki díjat érdemel, aki a döntőbe jut. Érződik, mondta, hogy lassan felnőnek a generációk, és ezzel magyarázható, hogy kiforrott előadók lépnek fel ezen a versenyen. A fejlődés tapasztalható évről évre, ma már senkinek nem jut eszébe, hogy ne a saját nyelvjárásában adja elő a mesét.

Az Ágoston Pribilla Valéria magyartanár, Bodor Anikó népzenekutató, Dévavári Beszédes Valéria néprajzkutató, Kónya Lívia lektor, Molnár Rózsa tanító, Raffai Judit néprajzkutató és Vukosavljev Iván színművész összetételű zsűri értékelése szerint a népmesemondó verseny előadóművészi kategóriájának nyertesei a következők.

Az óvodások korosztályában részvevő öt mesélő mindegyike díjat érdemelt. Kiskancellár kiemelkedő díjban Wolland Gergő (Zenta) részesült. Kiskirálylány és kiskirályfi titulust Csíkos Enikő (Bácskertes), Kőműves Emese (Ludas), LévaiBalázs (Ludas) és Sörös Zsófi (Ludas) kapott.

A kisiskolások kategóriájában Lukácsi Balázs (Oroszlámos) I. díjat, Sörös Vince (Ludas) II. díjat, Szurap Adolf (Bácskertes) III. díjat kapott, Baracsai Vidor (Szabadka), Nagy Laura (Temerin), Pekan Diana (Bácskertes), Péter Kinga (Bácskertes) és Takács Dominika (Ludas) külön elismerésben részesült.

A felsősök közül Molnár Márk (Bácskertes) I. díjat, Veréb Ervin (Csantavér) és Zemkó Sándor (Ludas) II. díjat, Lévai Tamás (Ludas) III. díjat kapott, Koleszár Olga (Bácskertes), Ördög Árpád (Magyarcsernye), Sörös Gergely (Ludas), Szitás Anita (Bácskertes), Vukov Anita (Óbecse), Zámbó Adrián (Doroszló) különdíjban részesült, valamint szintén külön elismerést érdemelt Kúti István (Mohol) a saját gyűjtésű meséért.

A középiskolások legjobb mesélője Nagy Izabella (Székelykeve), II. helyezett Szabó Réka (Palics), III. helyezett Ágoston Edina (Kispiac).

A felnőtt kategória I. díját Kónya-Kovács Otíliának (Muzslya) ítélte a zsűri, II. díjban Tarapcsik Hajnalka (Zenta), III. díjban Pátrik Eszter (Péterréve) részesült. Bata Ferenc (Kishegyes), Martinek Imre (Torontálvásárhely), Nagy Andrea (Zenta), Pátrik Attila (Péterréve) és Sisák Valentina (Gunaras) különdíjat kapott. Az idei Mesefa-díjat Toldi István (Bácskertes) és Vermes János (Péterréve) mesemondó kapta.

A képzőművészeti kategória munkáit Bencz Arsenović Gabriella, Kókai Eléna és Mezei Erzsébet képzőművészet szakos tanárok bírálták el. I. díjat BegovityKornélia (Hajdújárás), Szabó Hangya Adrianna (Hajdújárás), Tóth Johanna (Szabadka) és Vukov Johanna (Szabadka) kapott. II. díjas Eszes Dániel (Zenta), Keceli Mészáros Sára (Zenta), Liscsevity Lili (Szabadka) és Márton Tamara (Magyarcsernye), III. díjas pedig Gellér Ágnes (Doroszló), Párdity Lídia (Szabadka) és Tesić Mária (Zenta) lett.

Pedagógiai munkájáért elismerésben részesült Brindza Ildikó (Doroszló).

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás