2024. július 17., szerda

Minden egy helyen

Tizennégy önkormányzat 21,5 millió dinárt kapott szolgáltatóirodák működtetésére

A héten Jadranka Beljan Balaban tartományi helyi önkormányzati és a községek közötti együttműködőssel megbízott titkár 14 vajdasági község, önkormányzat és város képviselőjét hívta meg Újvidékre, hogy szerződést írjanak alá, ugyanis 21 392 440 000 dinárt osztott ki szolgáltató irodák pénzelésére Vajdaság-szerte.

Pályázatot írtak ki még február folyamán, amelyre 26 pályamű érkezett be, közülük 14-en nyerték el a támogatást. A sikeresen pályázók között volt Topolya és Zenta község, az egyik 1 850 000, az utóbbi pedig 460 288 dinárt kapott.

Bábi Attila, Topolya polgármestere a következőket nyilatkozta lapunknak:

– Mi már körülbelül fél éve fenntartjuk ezt az irodát. A pénzt műszaki felszerelés beszerzésére kaptuk. Pályáztunk folyamatosan körülbelül két év óta, éppen itt volt az ideje, hogy sikerrel járunk. Sajnos a köztársasági alapoktól eddig még semmilyen juttatás nem érkezett hozzánk, ezért is fogadtuk nagy-nagy örömmel a Tartományi Titkárságtól érkezett meghívót, és már előre elterveztük, hogyan fogjuk az irodát felszerelni, mire fordítjuk a kapott pénzt.

Ezek szerint Önök már némi tapasztalattal rendelkeznek a szolgáltatóiroda terén.

– Pozitívak a visszajelzések. A polgárok egy helyen tudják elintézni az összes ügyes-bajos dolgaikat, minden olyan ügyet, ami az önkormányzattal kapcsolatos. Az önkormányzatnak egy részét alakítottuk át irodává. Egyedüli gondunk még jelenleg is a megfizettetés megoldása, ugyanis nem tudtunk még bankot vagy postát szerzeni, hogy itt, a helyszínen be tudják fizetni a polgárok a szükséges összegeket.

Talán ez inkább szervezési kérdés, nem annyira anyagi gond?

– Való igaz, szervezési kérdés, de sajnos ehhez hozzájárul a jelenlegi nehéz anyagi helyzet, a gazdasági válság, aminek egyik következménye, hogy a bankok egyáltalán nem gondolkodnak azon, hogy bővítsék a szolgáltatásaikat, és minden bizonnyal ez is egyrészt az önkormányzatra fog hárulni, nekünk kell részben vagy teljes egészében megoldani a megfizettetés kérdését, finanszírozni a munkaerőt.

A kapott pénz mire lesz elég?

– Azt hiszem, hogy a kitűzött cél elérésére, tehát a műszaki felszerelés beszerzésére elég lesz. Az a szándékunk, hogy új programot vásároljunk, némi felújítást eszközöljünk, ugyanis a már meglévő alkalmatlan a feladatok teljes ellátására. Az a szerencsénk, hogy amikor mi eldöntöttük, hogy megnyitjuk ezt az irodát, az tavaly ilyenkor volt, és akkor még a pénzügyi válság nem gyűrűzött be. Idejekorán cselekedtünk, valószínűleg az idén már nem tudnánk megvalósítani a terveinket.

Minden bizonnyal ezen leleményességüknek köszönhető az is, hogy tavaly megnyithatták a szolgáltatóirodát.

– Igen, az USAID program keretén belül kezdődött a történetünk, amikor Topolyát beválogatták azon néhány önkormányzat közé, amelyeket az amerikai alapítvány támogatott, s történt mindez közvetlenül 2000 után. Azóta sikerült egy olyan hálózatot kiépíteni, amely nemcsak Topolyán, hanem a környező falvakban is működik, és sikerült kiképezni a nálunk dolgozókat arra, hogy tudjanak jól és hatékonyan pályázni.

Jankovics Rolandtól, a zentai önkormányzat közigazgatási vezetőjétől azt kérdeztük, hogy érdemes volt-e Újvidékre lejönni aláírni a 460 288 dinárról szóló szerződést.

– Természetesen érdemes volt, hiszen itt a szerződés aláírása előtt említette a szaktitkár asszony, hogy vannak olyan községek, ahol ezek a polgárokat kiszolgáló központok, irodák eddig nem is léteztek, vagy csak most van folyamatban a kialakításuk. Nálunk, Zentán 2006 szeptembere óta megalakult, létezik és működik. Saját erőnkből építettük és fejlesztettük fel a központot, és nagyon sokat tettünk azért, hogy elérjük azokat a célokat, hogy a tartomány befektetések és beruházások finanszírozását indokoltnak találja. Több mint valószínű, Zentának ezért ítélték oda a fent említett összeget, legalábbis a szerződésben ez szerepel. Célunk, hogy továbbfejlesszük a meglévő irodákat, hogy olyan kommunikációs kapcsolatot létesítsünk a polgárokkal a központon keresztül, amely zökkenőmentessé teszi az ügyintézést. Ehhez szükségünk volt szoftverfejlesztésre, ami elengedhetetlen ahhoz, hogy a jövőben is a megszokott ütemben és hatékonysággal fogadni tudjuk az ügyfeleket. Szerintem sohasem lehet valamire azt mondani, hogy tökéletes. Annak ellenére, hogy mi Zentán olyan eredményt tudunk felmutatni, hogy a polgárokat kiszolgáló központban 2007-ben 76 ezer hozzánk beérkezett ügyet intéztünk el, 2008-ban pedig 56 ezret, mégis tovább kell lépni és fejleszteni kell. Ilyen óriási számú beadványt csakis műszakilag felkészülten lehet fogadni, amihez szükségeltetik a szoftverfejlesztés.

Az ügyfelek elégedettek-e az Önök munkájával?

– Igen, nagyon is, hiszen egy helyen mindent le tudnak bonyolítani, nem kell nekik ajtókat nyitogatni, több irodába bemenni, hanem a földszinti központunkban mindent egy helyen átadnak, s onnan a tisztviselő továbbutalja az ügyet az első vagy a második emeletre, attól függően, hogy milyen ügyintézésről van szó. Az ügyfél csak bejön, egy helyen átadja a beadványát, s mi értesítjük, hogy mikor jöhet felvenni azt, amit kérelmezett. Ez a hozzáállás lehetővé teszi, hogy gyorsan és hatékonyan intézkedjünk. Igaz, hogy ez a mi részünkről nagyon sok munkát, odafigyelést igényel. Délután is dolgozunk, de látom, hogy megéri, hiszen a véleménynyilvánító könyvben csak dicsérő szavak vannak bejegyezve. Belgrádi ügyvédek, de más városokból érkező ügyintézők is elragadtatással szólnak arról, hogy nálunk egy nap alatt el tudják intézni azt, ami máshol két hetet vesz igénybe.

Jadranka Beljan Balaban és Bábi Attila, Topolya polgármestere ellátja kézjegyével a szerződést (Fotó: Dávid Csilla)
Jankovics Roland, a támogatás fontosságát emelte ki munkatásunknak (Fotó: Dávid Csilla)