Dr. Káich Katalin, a tanácskozásnak helyet adó tanítóképző fakultás dékánja, üdvözölve a tudományos tanácskozás részvevőit, azt hangsúlyozta, hogy a tanítóképző a szabadkai művelődési és tudományos élet központjában igyekszik lenni. Tarnóczy Mariann, az MTA elnöki bizottságának titkára a Magyar Tudományos Akadémia elnöke és főtitkára üdvözletét tolmácsolva azt hangsúlyozta, hogy a VMTA fontos szerepet játszik a régióban a tudományos együttműködés terén.
Nagyné Végh Mária, a szabadkai magyar főkonzulátus képviselője szintén reményét fejezte ki, hogy a magyar tudományos közösség hozzájárul a magyar-magyar, a regionális és a globális tudományos tevékenységhez.
Józsa László, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke arról szólt, mennyire fontos szellemi téren is az önszerveződés, ez is a nemzet potenciálgyarapodását szolgálja.
A délelőtti részben a természettudományoké volt a főszerep. A következő előadások hangzottak el: Dudits Dénes egyetemi tanár, az MTA Szegedi Biológiai Központjának főigazgatója: Zöld géntechnológia és agrárinnováció, Jolánkai Márton, a gödöllői Szent István Egyetem tanára: Klímaváltozás a Kárpát-medencében – tények és lehetőségek, Bálint Béla, a belgrádi Katonaorvosi Akadémia orvosprofesszora: Őssejtek – biológiai alaptulajdonságok és terápiai alkalmazás, Dujmovics Ferenc, az újvidéki Orvostudományi Kar tanára, a Vajdasági Klinikai Központ vezérigazgató-helyettese: Ésszerűsítések és határaik az orvostudományban. Majd Gáti József, a Budapesti Műszaki Főiskola kancellárja: Bánki Donát emlékezete – 150 éve született Bánki Donát címmel tartott előadást, s megnyílt a Kártyás Gyula által összeállított kiállítás Bánkiról, korának legnagyobb gépészmérnökéről. Délután a társadalomtudományok kaptak szerepet. E részben Várady Tibor, a budapesti Közép-Európai Egyetem és az atlantai Emory University tanára: Egy párhuzam az önigazgatás és a mai kapitalizmus között, Benczik Vilmos, az ELTE Tanító- és Óvóképző karának tanára: A médium és az üzenet – néhány gondolat korunk kommunikációs technológiaváltásáról, Voigt Vilmos, az ELTE Folklór Tanszékének tanára: A számítógép innovatív használata a magyar folklorisztikában, Papp Árpád, néprajzkutató, muzeológus:Az etnokartográfia számítógépes elemzési lehetőségei.