2024. július 20., szombat

Alkohol, stop!

A palicsiak és a politikusok is tiltakoznak az ellen, hogy Palicson desztillációs üzem jöjjön létre

A palicsi Borpince új tulajdonosa desztillációs üzemet szeretne létrehozni, ami ellen a palicsi polgárok tiltakozásba kezdtek. Ugyanis az üzemből az elképzelések szerint a leszűrt hulladékvíz a Ludasi-tóba menne, és így veszélybe kerülne a tó élővilága, illetve a desztillációs üzemből kiáradó pára és az alkohol szaga megnehezítené a környéken és a távolabb lakó polgárok életét is.

Maglai Jenő Szabadka városi képviselő-testületének elnöke tegnapi palicsi sajtótájékoztatóján kiemelte, hogy amíg a Vajdasági Magyar Szövetség részt vesz a város irányításában, minden erejükkel azon lesznek, hogy egy ilyen üzem ne működhessen.

– A palicsi Borpince csődeljárás alá került. Miután megvették, ezen a területen két vállalat alakult ki. Az egyik szándékuk az új tulajdonosoknak valószínűleg az, hogy egy desztillációs üzemet hoznak létre, valamint egy borelőállítót és -töltőt. Olyan információkhoz jutottunk, hogy az építkezéshez szükséges engedélyt már kiadták. A gondot a desztillált alkohol előállítása jelenti. Ugyanis 12 tonna gabonából állítanák elő az alkoholt, vagyis egy hasonló teljesítményű üzemet szeretnénk létrehozni, mint ami már Bajmokon megépült – hallottuk Maglai Jenőtől, majd hozzátette: – Azt tudni kell, hogy az Európai Unióban az alkoholra nagy a kereslet, ugyanis nagy mennyiségben alkalmazzák a gyógyszer- és a kozmetikai iparban, és nagyon úgy tűnik, hogy valakinek érdeke egy alkoholt előállító üzem létrehozása Palicson. Nem tudjuk, hogy milyen technológiát alkalmaznak majd, feltételezések szerint a legkorszerűbbet, mégis a hulladék víz egy részét a Ludasi-tóba engednék.

Palics csatornahálózatát úgy építették ki, hogy a szennyvíz egyenesen a Ludasi-tóba megy. A bor előállításáról szóló tanulmányban fel is tüntették, hogy a hulladékvizet éppen ebbe a csatornahálózatba engednék bele. Azt kijelenthetem, hogy addig, amíg a VMSZ részt vesz a város irányításában, sem Szabadkán, sem pedig Palicson nem alakítanak ki desztillációs üzemet – emelte ki. Elmondta továbbá, hogy azt sem fogják megengedni, hogy Palicson másik olyan üzemet hozzanak létre, ami szennyezi a környezetet, ugyanis a város jelentős pénzösszegeket szánt az idegenforgalmi főterv megvalósítására. Ugyanakkor pedig a polgárok életére is káros hatással lenne egy desztillációs üzem létrehozása a felszabaduló pára és a terjengő szag miatt.

– Egy ilyen üzemnek nincs helye Palicson. Szabadkán kialakítottunk egy ipari zónát, ahol ezt meg lehetne valósítani – tette hozzá a vkt elnöke, majd kifejtette, reméli Saša Vučinić polgármester is csatlakozik a tiltakozásukhoz, hogy Palics ne essen ugyanabba a hibába, amivel a bajmokiak már évek óta küzdenek.

– Senki nem teheti meg azt, hogy miután megvett egy csődeljárás alatt levő üzemet, ott egy olyan új technológiát indítson be, amivel felbolygathatja a környékben elő polgárok, illetve az egész település életét, mint ami Bajmokon is megtörtént a Lucas nevű italgyár esetében. Elég volt a problémák orvoslásából, mi most a problémát szeretnénk megelőzni – mutatott rá Maglai Jenő.

Puha Gábor, a palicsi helyi közösség elnöke pedig kiemelte, az üzem Palics észak, észak-nyugati részén épülne fel, és mivel a szelek erről fújnak, az egész település megérezné ennek az üzemnek a káros hatását.

Maglai Jenőtől megtudtuk, hogy a szabadkai Csatornázási és Vízművek Közvállalat igazgatójának elmondásai szerint a víztisztító novemberre készül el, ami jelentős mértékben segít javítani a Palicsi-tó vízminőségén. Emellett szeptemberre készül el Palics szennyvízhálózatának az új víztisztítóra való rákapcsolási terve, ami után a csatornahálózatot a tervek szerint jövő év júniusáig vezetnék el Palicsig, így felszabadulna a Ludasi-tó. Arra is rámutatott, a gyárakat, amelyek jelen pillanatban szennyezik a tavat, arra kényszerítik majd, hogy saját víztisztító rendszert építsenek ki, ahogyan azt az előírások megkövetelik, ám itt már az állami szervek segítségére is szükség van.

– Mintegy 16 olyan gyár működik Szabadkán, amely az ipari szennyvizet tisztítás nélkül juttatja a csatornahálózatba. Ez a víz nem olyan minőségű, hogy a hálózatba kerülhessen – mutatott rá a vkt elnöke.