2024. július 20., szombat

Süllyed az épület

A palicsi Női strand tartóoszlopainak felújításán gondolkodnak a szakemberek – Még nem tudni mennyibe kerül és milyen eszközökből végzik el a munkálatokat

A Palicsi-tó akkor vált népszerűvé, amikor a 18. században kiderült, hogy erősen lúgos a vize, illetve melegített formában bőrbajt és az aranyeret gyógyítja. Fürdőket kezdtek el építeni, igénytől függően több helyen is kialakítottak sárfürdőt, férfifürdőt, női fürdőt, illetve a ma is megmaradt épületek felépítésébe kezdtek.

A 20. század elején, 1908-ban Komor Marcell és Jakab Dezső műépítészek kisebb változásokat eszközölnek ki az akkori tófürdőn (mai Női strand), nyugatabbra tervezik, mint eredetileg állt és új elemekkel gazdagítják. Ez az épület a mai napig meghatározó eleme Palicsnak, annak ellenére, hogy a Palicsi-tó vize ma már elveszítette értékét. Az épület rajta azonban díszeivel és formájával varázsolja a látogatókat. Több alkalommal is felújításra szorult. Sőt egyszer kiemelték a tóból, hogy az oszlopokat megerősítsék. De sajnos, a Női strand ma is süllyed.

– Ahogy belépünk a Női strandra, bal oldalon, ahol az öltözők számozása kezdődik, megfigyelhetjük, hogy az ajtók ferdén állnak. Ez nem azt jelenti, hogy rosszul vannak felhelyezve, hanem ez sajnos arra utal, hogy az alap, amin állnak az ajtók, görbe. A bal szárnya a strandnak ugyanis el kezdett süllyedni. Pontosan lehet látni, hogy merre süllyed – hallottuk Dragutin Miljkovićtól, a Palics-Ludas Közvállalat igazgatójától, majd hozzátette: – A Női strand miután teljesen felépítették, hamarosan felújításra szorult, a jobb szárnya teljesen lesüllyedt. A tartó betonoszlopok, teljesen lesüllyedtek. Ekkor faoszlopokkal pótolták, illetve támasztották ki azokat, hogy megerősítsék a tartószerkezetet. A bal oldala a mai napig pihent, nem mutatott semmilyen rendellenességet. A tó ökoszisztémája, hogy úgy mondjam nem viseli el a nem természetes anyagokat, mint amilyen a beton. Vannak olyan felvételeink, amin látszik, hogy 17-18 oszlopot már kikezdett. Egyelőre még nem omlottak össze, de veszélyeztetettek és észlelhető a süllyedés is. Ezért kell olyan módszert kitalálnunk, amely megakadályozná azt, hogy az oszlopok összeomoljanak, mert amennyiben erre sor kerülne, nagyon sokba kerülnének a felújítási munkálatok.

– Lehetőség van arra, hogy ne kelljen az épületet újra kiemelni a vízből?

– Ebben reménykedem. Már több szakemberrel is tárgyaltam. Több csapat is megfordult nálunk, méréseket végeztek, rajzokat készítettek arról, hogyan lehetne ezt a problémát megoldani, de meg kell mondanom, hogy a vélemények különböznek. A legradikálisabb megoldás szerint azt javasolták, hogy a hídnál vágjuk ketté az épületet, majd miután kitisztítottuk a kérdéses részt, új oszlopokat építenénk. De ez túlságosan is radikális megoldás lenne, és felmerül a kérdés, hogy valóban szükség van-e erre. Viszont nem könnyű a legmegfelelőbb módszert megtalálni, ami a meglévő oszlopok tartóerejét erősítenék meg, ugyanis az oszlopok alja az iszapban van. Ha az alap egy betonkocka lenne, akkor arra az alapra új oszlopokat állítanánk és megoldhatnánk a problémát, ám nem ez a helyzet. Az iszap, amiben az oszlopok állnak, nem felel meg alapnak. Így felmerül a kérdés, hogy mihez erősítsük a tartószerkezetet. Erről újvidéki szakemberek gondolkodnak.

– Azt mondja felméréseket végeztek, és a megoldás kidolgozása folyamatban van...

– Három évvel ezelőtt búvárok vizsgálták meg a Női strand tartó oszlopainak állapotát, mennyire sérültek meg, hogy állnak a tartólapon, képeket készítettek róla. Van egy olyan oszlop is, amely teljesen elveszítette a funkcióját, vagyis nem tart már, de ez még nem vészes. Jelen pillanatban azért van szükségünk analízisekre, hogy kiderítsük, melyik lenne a legjobb módszer, mit kellene kibetonozni, melyik oszlopokat kicserélni, lebontani, megerősíteni, hogy ezzel ne legyen gondunk az elkövetkező 30 évben. Ehhez azt is tudnunk kell, hogy milyen mély a talaj, milyen mélyre kell a tartóoszlopokat elhelyezni, lebetonozni. Ahogy elkészülnek a tervek, akkor tudjuk meg, hogy a munkálatok mennyibe kerülnek.

– Kit terhel az épület felújítása?

– Reményeim szerint a Női strand felújítása része lesz az új vállalat, vagy a város projektumának. Ebben a pillanatban azok az objektumok, amelyek a közkényelmet szolgálják a város hatáskörébe tartoznak. A Víztorony, aminek bár nincs szinte semmilyen funkciója, Palics jelképe, így gondot kell viselni róla, vagy a Nagyterasz, amit tartalmakkal kell megtölteni, a Zenepavilon, ami szintén Palics értékes épülete, ám ma már elveszítette a rendeltetését, ugyanis ebben a rohanó világban a sétáló hölgyeknek játszó zenészekre már nincs igény. A Női strand nyilvános fürdőhely, ahol a polgárok élvezhetik a tó nyújtotta lehetőségeket, vagy a Nyári színpad, ami szintén Palics idegenforgalmi kínálatához tartozik. Mindegyik nagy értéket jelent Palics és Szabadka számára is, ám egyik sem gazdaságilag önellátó építmény. Itt találunk helyet a főtervben előlátott 20 millió eurónak, a 100 millió euró mellett, amennyibe az új objektumok: hotelek, golfpálya kiépítése kerülne.

Palics jelenlegi kínálata csak az idegenforgalom kezdete. Az idegenforgalmi főterv segítségként szolgál, hogy a turizmust felfejlesszük. Jelen pillanatban csak befektetni lehet, de egyelőre nem hoz hasznot, hiszen nincs sem elég bérelhető szobája, sem elég kínálata, tartalma sem, hogy még több turistát vonzzon. A már meglévő értékekre kellene hangsúlyt fektetni. Egyik értékünk pedig a Női strand, amit meg kell őriznünk.