Várhatóan már szeptember végén elkezdik felmérni a cukorbetegség kockázatát az ország harminc egészségügyi központjában, jelentette be a minap Nebojša Lalić, a cukorbetegség-gyógyítás szakbizottságának elnöke. A felmérést egy kérdőív segítségével végzik majd minden negyven év fölötti polgárral, ezáltal lényegesen egyszerűbb módon juthatnak hozzá értékes adatokhoz a cukorbetegség kockázatáról, melyek a lakosságot érintik.
A kérdőívből kapott információk alapján a háziorvosok pontos képet kapnak arról, hogy a páciensnél mekkora az esélye a cukorbetegség kialakulásának, mit tehet meg egészsége megőrzése érdekében, illetve milyen vizsgálatok szükségesek a továbbiakban. Két évvel ezelőtt huszonöt prevenciós központot nyitottak az országban, ahol nagy hangsúlyt fektettek a kettes típusú cukorbetegség megelőzésére is. Dr.Miljački Ljiljana, a szabadkai Általános Orvosi Szolgálat vezetője elmondta, hogy az akciót az Európai Fejlesztési Ügynökség kezdeményezte, és két évvel ezelőtt Szabadkán is nyílt egy ilyen központ. Azóta folyamatos a cukorbetegség kockázatának felmérése és megelőzése, amit most a nemzeti útmutató alapján kérdőívvel is kibővítettek. Minden háziorvos háromévente legalább egyszer köteles kitöltetni a kérdőívet a negyven év feletti betegeivel, ez azonban csak akkor lehetséges, ha a páciens kiválasztotta a háziorvosát, így az nyomon tudja követni egészségi állapotát, és időben tud reagálni. Tehát az orvos megválasztása a beteg érdekét szolgálja.
– Ez az első alkalom, hogy mi, orvosok tényleg fel tudjuk mérni a cukorbetegség kockázatát, és pontos képet kapunk a lakosság veszélyeztetettségéről. A kérdőív nagyon egyszerű és gyorsan kitölthető. Be kell jelölni az életkort, a testtömegindexet, a csípőszélességet, hogy a fizikai aktivitás jelen van-e az életükben, és ez naponta mennyi időt tesz ki. A páciensek milyen gyakran fogyasztanak zöldséget és gyümölcsöt, szedtek-e valaha vérnyomáscsökkentő gyógyszereket, mértek-e a náluk valaha magas vércukorszintet, és volt-e cukorbetegségben szenvedő a családban. A kapott eredmények alapján meg tudjuk határozni, hogy mekkora a páciensnél a cukorbetegség kialakulásának kockázata, és tanácsot tudunk adni, milyen életvitel ajánlott, hogy ezt elkerülje – magyarázta a doktornő.
A kérdőív eredményei teljesen megbízhatóak, és pontos képet festenek a páciens állapotáról. Az egészségházakban és a prevenciós központban is ki lehet tölteni a kérdőívet, ami teljesen ingyenes, az adatok alapján pedig a tanácsadó szolgálathoz irányítják a betegeket. A vércukorszintet természetesen vérvizsgálatkor is ellenőrzik, és a tavaly megkezdett ötven év felettiek és harmincöt év körüliek általános orvosi vizsgálatakor külön figyelmet fordítanak rá.
– Vajdaságban, és ezen belül Szabadkán különösen sok a cukorbeteg, illetve a betegség kialakulásának kockázata. Hogy ennek a stresszes életmód, a helytelen táplálkozás-e az oka, vagy genetikai háttere van, nem tudnám megmondani, mindenesetre riasztóak az adatok – mondja Miljački doktornő.
A STRESSZ KÖVETKEZMÉNYEI
Aradski Snežana már tizenhárom éve cukorbeteg. Mint meséli, a családjában senki sem volt cukorbeteg, a nagy érzelmi megrázkódtatás váltotta ki nála a betegséget, és az állandó stressz pedig csak rontott állapotán.
– Kómába estem, így fedezték fel, hogy nagyon magas a vércukorszintem. Akkor nem fordítottak rá külön figyelmet, mivel egy nagy megrázkódtatás váltotta ki, és egyszeri alkalomnak gondolták. Persze a stressz állandó tényező maradt az életemben. Szédülni kezdtem, elöntött az izzadság, reszketés tört rám, kiszáradt a szám. Újra orvoshoz fordultam, és megállapították, hogy valószínűleg krónikussá vált a betegség. Orvosi javaslatra egy évig diétát tartottam meghatározott kalóriabevitellel és ételekkel. Nem segített, ezért kezdetben napi egy tablettát ittam, hónapokkal később pedig megemelték a gyógyszer mennyiségét.
Snežana évekig tablettákon élt, de egyre rosszabbul érezte magát, és a szervezete végül fellázadt. Vérnyomásproblémái voltak, a veséi és a mája sem működött rendesen, rohamosan gyengült a látása, és állandóan gyengének érezte magát. Kénytelen volt áttérni az inzulinra, amitől évekig idegenkedett.
– Hihetetlen, mennyire megváltozott az életem, mióta inzulinon vagyok. Ha ezt tudom, előbb áttértem volna rá. Naponta kétszer kell beadnom magamnak az inzulint, emellett rendszeresen mérem a vércukorszintemet, és havonta egyszer ellenőrzésre járok. Visszatért az erőm, a szervezetem újra normálisan működik, elmúltak a tüneteim. Nagyon alattomos betegség, és én igyekszem betartani az orvos utasításait. Fontos odafigyelnünk a jelekre, és vigyázni magunkra, mert a stressz és a nem megfelelő életmód tönkreteheti az egész életünket. Ha időben reagálunk, elkerülhetjük a bajt.