2024. július 17., szerda

Pilóta leszek

Versecen van Európa harmadik legnagyobb akadémiája – A tandíj 35 000 euró

Cessna 350

Versecen van Európa harmadik legnagyobb pilótaképző központja. A könnyű szállítógépek pilótaképzése folyik itt immár harmincöt éve. A JAT pilótáinak 70 százaléka itt végezte tanulmányait, de rajtuk kívül még 30 ország hozzávetőlegesen 1500 hallgatója járt ebbe az iskolába. Tavaly ausztrál, macedón, német és bosznia-hercegovinai diplomás hallgatók távoztak Versecről, az idén pedig a hazaiak mellett Indiából és Romániából érkeztek hallgatók. Az iskola vezetése szerint Versec hamarosan tele lesz külföldiekkel, mert a világ minden tájáról jönnek ide a pilótaakadémiára.

A verseci pilótaakadémián a képzés 18 hónapig tart, a tandíj 35 000 euró,fele annyi , mint mondjuk Németországban vagy Nagy Britanniában, állítják a verseci tanulmányi osztályon.

Versectől mintegy három kilométerre van a modern iskolaközpont. A korszerű tantermek mellett egy 76 személyes szálloda, illetve még egy 120 férőhelyes pavilon is várja a hallgatókat kifutópályákkal és hatalmas hangárokkal, ahol a gyakorlati képzéshez szükséges repülőgépek állnak készenlétben a leendő pilóták számára.

A gyakorlati oktatáshoz 22 Cessna 172-es, három Cessna 152 -es, három kétmotoros Cessna 310-es és két Cessna 402 B, valamint három Piper PA3–as gépet használnak.

Az akadémia bentlakásos. A hallgatók elméleti és gyakorlati oktatásban részsülnek. A diplomájukat Európa - szerte elismerik, tehát az itt diplomázott fiataloknak a világ más országaiban nem kell külön vizsgát tenniük, ezenkívül 2005-től az akadémia rendelkezik az EASA PART 145-ös tanúsítvánnyal, ami a könnyű repülőgépek javítására és karbantartására vonatkozó nemzetközi engedélyt jelenti. Hamarosan felszerelik az ALSIM ALX FNPT II elnevezésű szimulátort a kétmotoros repülőgépek vezetésének földi gyakorlására, ami az egyik legkorszerűbb szimulátort jelenti. Gyors és jóval olcsóbb lesz a gyakorlati oktatás, ígérik az iskolában.

Angol és szerb nyelven folyik az oktatás. Egy-egy csoportba 12-15 hallgatót vesznek fel. A jelentkezőknek egyfelől át kell esni egy alapos egészségügyi vizsgán, másfelől felvételit kell tenni fizikából, angol nyelvből és matematikából. Alapfeltétel a hibátlan egészség, és bármilyen középiskolai végzettséget elfogadnak. Arra is van lehetőség, hogy a hallagató végig bent lakjon az akadémia szállodájában, meg arra is - ha neki az felel meg - , hogy elhalassza egyik vagy másik vizsgáját. Természetesen ez azt is jelenti, hogyha saját tempót határoz meg a vizsgázáshoz, akkor lemarad, és az iskola tanulmányi osztálya szerint ezeknek a jelölteknek később sokkal nehezebb lesz utolérni magukat.

A tanárok kiváló repülőmérnökök és pilóták. Az akadémia tanulmányi osztályán elmondták, hogy az iskola ugyan nem segít munkát szerezni végzett hallgatóinak, de tapasztalataik szerint akkora az igény az ilyen pilótákra, hogy nem tudják azt kielégíteni. A Versecen megszerezhető pilótaengedély kis személyszállító gépekre vonatkozik.

Arra a kérdésemre, hogyha valaki egy utasszállítógép pilótája szeretne lenni, akkor itt kell-e kezdenie a képzést, avagy másfelé érdeklődjön a gyerek, azt válaszolták, mindenképpen előny, ha már van valamilyen képzése a jelentkezőnek, de ezzel a repülős jogosítvánnyal csak könnyű kis repülőgépek vezethetők.

A pilótaképző akadémia modernizálása mellett az Air India egyik alkalmazottja, Velibor - Boba Slavuj vállalkozást nyitott Versecen, amely repülőtéri munkások közvetítésével foglalkozik. Egyfelől az Air India, másfelől Kína a nagy felvevő piac. Indiának évente 1500 pilótára van szüksége.

Hogy nálunk mi a helyzet?

A hivatalos adatok szerint Szerbiában 35 magánrepülőgép van. Ezek leginkább 4-6 személyes Cessnák. Az üzletembereknek az idő pénz, s valóban így lehet, ugyanis legtöbbjük úgy nyilatkozott, hogy a repülőgép ára másfél, két éven belül megtérül. Érdemes repülőt vásárolni, mondják, mert ha használt gépet vesz az ember, az sem kerül többe, mint egy méregdrága terepjáró vagy luxusautó. Ráadásul a fogyasztása sem több, mint a hatalmas luxuskocsiké.

Szlovéniában 450 magánrepülőgépet jegyeznek, Horvátországban mintegy 100-at, Magyarországon viszont 700-800 kis repülőgépről tudnak. Ugyanakkor Macedóniában egy sincs, Bulgáriában pedig három magánrepülőgépet tartanak nyilván. Az életszínvonal emelkedése, illetve az üzleti szféra izmosodása egyenes arányban van a magánrepülőgépek számának gyarapodásával. Németországban például 4500 magánrepülőgépet tartanak nyilván. Ezért mondják Versecen, hogy a kiképzett pilótáik mindegyike előbb-utóbb talál munkát. Mert nemcsak a magántulajdonban lévő gépek vezetése jelent lehetőséget a Versecen végzetteknek, hanem a nagyvállalatok tulajdonában lévő gépek is, amelyek vagy a multinacionális cégek birtokában vannak, vagy az állam tulajdonában. Ezen kívül szüksége van a légimentő- szolgálatnak, illetve a mezőgazdaságnak is olyan pilótákra, akiket egyebek között Versecen is képeznek.

S mert egyértelműen növekszik az igény a gyors célba érésre, nem csak a kis repülőgépek birtoklása jött divatba, de sorra nyílnak a magánrepülős vállalkozások is. Szerbiában pillanatnyilag nyolc repülős vállalkozás van. Ezek légi taxizással foglalkoznak.