Átadták Vajdaság második Lurkóházát, mely a hajdújárási, noszai és királyhalmi rászoruló gyermekek napközijeként fog működni. A Lurkóházban tanítási napokon reggel nyolctól este hat óráig, két váltásban tudják befogadni a szociálisan hátrányos helyzetű családok gyermekeit, ahol tanulhatnak, különböző foglalkozásokon vehetnek részt, és ebédet is kapnak.
A királyhalmi és noszai gyerekeket a nevelők fogják elhozni a napközibe, illetve hazavinni a Lurkóházból, a nagyobbak pedig kerékpárral tudnak majd közlekedni. A rászoruló gyerekek kiválasztásakor az elsődleges szempont az volt, hogy többgyermekes családot támogassanak, ahol a gyerekek nehezebb körülmények között élnek, ami a tanulmányi eredményeiket is befolyásolja.
– A Lurkóházat a Ferencesek Közép- és Kelet- Európáért szervezet bocsátotta rendelkezésre, a rendbehozatalát és a fenntartását pedig az emberek adományai és önkéntes munkája tették lehetővé. Bízom az emberek jóindulatában és abban, hogy továbbra is segítik ezeket a gyerekeket. Most nagyjából húsz gyerekkel tudunk foglalkozni, de nagyon sok helyen elkelne még az efféle segítség. Nem célunk bárkit is megbélyegezni, mi csak a rászoruló gyerekeknek szeretnénk segíteni – mondta Harmath Károly, Ferenc-rendi szerzetes,a Poverello Alapítvány kuratóriumának elnöke.
Ebben a kis közösségben akkora mértékű a szegénység, hogy szükség volt egy Lurkóház megnyitására. A szülők korlátozottan képesek ellátni szülői feladataikat, nem tudják megszervezni az életüket, vagy nincsen megfelelő anyagi hátterük, hogy fenntartsák a családot.
Szerbiában a felmérések szerint a lakosság húsz százaléka él a létminimum határán vagy az alatt, s a szegénység főként a falvakban élőket és a fejletlenebb területeken élő lakosságot érinti. A Világbank meghatározása alapján a szegénységi küszöb napi 172,1 dinár személyenként. A létminimum alatt főként az idősek, nyugdíjasok, a romák, valamint a sérültek vannak, az ország gyermekeinek pedig egyharmadát sújtja a szegénység. Ezen gyerekek számára nincs biztosítva az egészségügyi védelem, hiányoznak a higiéniai feltételek, kulturális tartalmak, és sportaktivitás nélkül élik az életüket, otthonuk elhanyagolt, és minden tizedik gyermek alultáplált. Bár az országban már évekkel ezelőtt kidolgozták a szegénység csökkentésére vonatkozó stratégiát, a mai napig szembe kell nézni ezzel a problémával, melyet az állam mindeddig nem tudott megoldani. Mivel minden tizedik ember a létminimum határán vagy az alatt él, a civil szervezetek, társadalmi intézmények bevonása elengedhetetlen a szegénység visszaszorításába. Ezt bizonyítja a ferencesek által létrehozott Poverello Alapítvány kezdeményezése, a Lurkóházak nyitása is. Harmath Károly atya elmondta, hamarosan egyik bácskai városban is nyílik Lurkóház.
A negyvenedik hajdújárási Szüreti Napok háromnapos rendezvénysorozattal várta a látogatókat. A Lurkóház átadása mellett bemutatták a felújított Petőfi Sándor Általános Iskolát is. Az iskola szigetelésének munkálatait és festését a Tartományi Oktatási Titkárság támogatta, melynek képviseletében dr. Jeges Zoltán tartományi oktatási titkár látogatott el Hajdújárásra, Maglai Jenő, a Városi Képviselő-testület elnöke pedig átadta a Hajdújárást átszelő kerékpárutat, és letették az Ifjúsági brigádok utca gyalogjárdájának alapkövét is.