2024. július 20., szombat

A magánrendelők konkurense?

A tervek szerint november elsejétől bevezetik a délutáni váltást a szabadkai Közkórházban
Dr. Goran Bićanin: Terveink szerint a legolcsóbbak leszünk a városban (Molnár Edvárd)

A szabadkai Közkórház néhány osztályán megszervezik a délutáni váltást, illetve az ügyeletet, de mint azt a kórház igazgatója kiemelte, először módosítják a munkaidőt a kórházban, ugyanis elmondásai szerint eddig rendkívül könnyedén vették az alkalmazottak a munka kezdetének idejét.

– Október elsejétől vezettük be a kórházban az új munkaidőt, vagyis a munka reggel 8 órakor kezdődik. A következő változás, amit tervezünk, pedig a délutáni váltás beindítása. Egyes osztályokon délutáni váltás is lesz, míg más osztályokon csupán ügyelet. Ezt tulajdonképpen az egészségügyi minisztérium várja el tőlünk, de a tartományi egészségügyi titkárságtól is kaptunk ebben az irányban jelzéseket – hallottuk dr. Goran Bićanintól, a szabadkai Közkórház igazgatójától, aki hozzátette: – Délutáni váltást indítunk el az orr-fül-gégészeti osztályon, a szemészeten, az urológián, a fertőző osztályon és a tüdőosztályon. Ezeken az osztályokon csupán délelőtt dolgoztak, 8-tól délután 3-ig. Az októbert azzal fogjuk tölteni, hogy felkészítsük az osztályokat arra, hogy november elsejétől megkezdhessük a munkát két váltásban. De ez nem csak tőlünk függ, hanem a kórház felújító munkálataitól is, vagyis attól, hogy a poliklinikai részleget befejezi-e a kivitelező. Ugyanis azt szeretném, ha a stacionárius részt nem kevernénk össze a poliklinikai résszel. Tehát a délutáni váltást csak akkor kezdhetjük el, ha a már felsorolt osztályokon készen állnak a rendelők, mert jelenleg nem a saját rendelőjükben vannak ezek az osztályok, hanem a munkálatok miatt kihelyeztük őket más osztályokra.

Nem ezeken az osztályokon kell a legtöbbet várakozniuk a betegeknek...

– A leghosszabb várakozási lista a rehabilitáción van. Itt az a gond, hogy öt szakorvosunk van, de abból az egyik orvosnőnk betegszabadságon van, a másik doktornő pedig szülési szabadságát tölti, vagyis gyakorlatilag csupán három orvos végzi a vizsgálatokat is és a rehabilitációt is. Tudni kell ugyanis, hogy az egészségházakban nincs megoldva a rehabilitáció, ezért mindenki a kórházban kér segítséget. Ez egy örökölt helyzet. Tervezzük, hogy ezen az osztályon is bevezetjük a délutáni váltást. Mindenesetre azonban kérni fogjuk a normatívák bővítését, hogy további fizioterapeutákat alkalmazhassunk, ugyanis nincs elég szakemberünk. A szemészeten is sokat kell várni, éppen a szürkehályog-műtétek miatt. De a délutáni váltás beindítása után el kell telnie egy kis alkalmazkodási időnek, vagyis az, hogy a poliklinikai részleg működik-e majd, vagy operatív része a munkánknak, ekkor válik el. Én azt szeretném, ha a rendelők délelőtt és délután is dolgoznának.

Szükségük van újabb káderekre? A minisztérium lehetővé tette az alkalmazottak számának bővítését?

– Mi az egészségügyi minisztérium és a köztársasági egészségügyi alap által kidolgozott terveknek megfelelően szerveztük meg a délutáni munkát. A mi kórházunk 650 ágyas ellátásra van megszervezve. Szolgáltatásaink kihasználtsága nem éri el a 85-90 százalékot, vagyis, ha nem érjük el az optimális kihasználtsági arányt, az azt jelenti, hogy munkaerő-felesleg van. Például a zentai kórházban, ahol több a férőhely, mégis nálunk 100 nővérrel több dolgozik. Vagy Šabacon, ahol megközelítőleg hasonló férőhellyel dolgoznak, mégis 200-zal kevesebb nővérrel boldogulnak. Ez azért van így, mert az ágyak számához mérték az alkalmazottak számát. De a következő normatívák szigorúbbak lesznek, hiszen akkor már azt fogják figyelembe venni, hogy mekkora a kórház kihasználtsága. Attól tartok, ekkor további létszámleépítéssel kell számolni.

Úgy gondolom, orvosból is van elég. Tudja, mi eddig nagyon kényelmesen dolgoztunk: reggel 7-től délután fél kettőig. Európában senki nem dolgozik így. Mi 7-re jöttünk dolgozni! Ezért vezettük be a 8 órától való munkaidőt, amikortól már fogadják az orvosok a betegeket. Véleményem szerint így növelhetjük a munkánk sikerességét.

Délután meddig dolgoznak majd? Változik-e majd a bevezetett biztonsági eljárás?

– A kórházba elsősorban beutalóval lehet bejutni. Ezidáig többen az elsődleges vizsgálatra jöttek ide. Valószínűleg be fogjuk vezetni, hogy azoknak, akik beutaló nélkül fordulnak hozzánk, fizetniük kell majd. Természetesen ez az összeg alacsonyabb lesz, mint amennyit a magánrendelőkben fizetnek a vizsgálatért. Ebből csak a sürgősségi osztályt zárjuk ki, ahol a segítségnyújtáshoz gyakran nincs beutalójuk a betegeknek. Kamenicán is így működnek: azoknak, akik beutaló nélkül kérnek az ottani kórházban segítséget, fizetniük kell.

Be fogjuk vezetni a várakozási listát. Azoknak, akik hamarabb, soron kívül szeretnék a problémájukat megoldani, fizetniük kell majd, csakúgy, mint a magánrendelőkben. Pontosan meg fogjuk határozni, mennyibe kerül majd egy szakorvosi vizsgálat. Terveink szerint a legolcsóbbak leszünk a városban, és a legminőségesebb szolgáltatást nyújtjuk majd, vagyis valamiféle konkurenciát jelentünk majd a magánszektornak. Ezekről a tervekről azonban a kórház igazgatóbizottsága dönt majd – mondta dr. Goran Bićanin.