2024. július 20., szombat

Koraszülöttek

A 25. héten született, illetve az 1000 grammos kisbabákat is fel tudják erősíteni

A világban egyre nagyobb a koraszülöttek száma, akiknek jelentős hányada 26 esetleg 24 hétre születik. A szakemberek szerint ezt a gyors, stresszes életmód és a fertőzések okozzák, illetve a késői családtervezés. A koraszülöttek száma leginkább a nagyvárosokban nő. Az újszülöttek mintegy 10-12 százaléka koraszülött.

Sajnos azok a babák, akik fejlődésük korai időszakában születnek meg, és könnyebbek 1000 grammnál, gyakran súlyos betegségekkel küszködnek. De az ilyen esetekre specializálódott intézményeknek köszönhetően egyre több koraszülött baba egészségesen mehet haza.

A Szabadkai Közkórházban, mint megtudtuk, 2006-ban 81 koraszülött volt, tavaly 91, az idén szeptember végéig csupán 13 ilyen gyermeket segítettek a világra. A nőgyógyászat vezetője szerint Szabadka nem követi a világ adatait, hiszen ezen a területen alacsonyabb a koraszülöttek száma, mint az a korábbi években volt.

– Az újszülöttek egy meghatározott százaléka idő előtt születik. A fejlődés a terhesség 37., illetve 38. hetében fejeződik be. A korai születés több tényezőhöz köthető. Egyrészt függ a baba fejlődésétől, magától az anyától, illetve a külső hatásoktól. Amennyiben a baba helyzete nem megfelelő, illetve nincs elég helye, elfakadhat a méhlepény fala és elfolyik a magzatvíz. Az anya szervezete is befolyásolhatja a koraszülést, például a méh nagysága vagy formája. Megtörténik, hogy az anya szervezete nem képes a terhességet egész végig kihordani. Ez általában azoknál a nőknél fordul elő, akiknél gond van magának a méhnek a fejlődésével. Mindemellett külső tényezők is befolyásolhatják a nőknél a szülés időpontját, mégpedig a különböző fertőzések, vagy esetleg sokkhatás – magyarázta dr. Luka Anđelić, a Szabadkai Közkórház nőgyógyászati osztályának vezetője, majd hozzátette: – A mai nőkre már jelentős mértékben oda tudunk figyelni, mint korábban tehettük ezt. Tanácsokkal látjuk el őket, így a Szabadkai Közkórházban nincs annyi koraszülés, mint korábban volt.

Kiemelte, hogy a Szabadkai Közkórház neonatológiai osztálya rendkívül fejlett, és igyekeznek azokat a gyermekeket is ellátni és felerősíteni, akik 1000 grammal születnek.

– Nagyon alacsony azoknak a kis súllyal született újszülötteknek a száma, akiket elveszítünk. Amennyiben a csecsemő még nem érett, vannak arra lehetőségeink, hogy segítsünk, hogy a gyermek tüdeje megérjen. Ez általában gyógyszeres kezeléssel, vagy lélegeztető készülék segítségével történik. Vagyis minden szükséges eszközzel rendelkezik a kórházunk, amivel segíthetünk a koraszülötteken. Vajdaságban működik egy központ, mégpedig Újvidéken, ahol a fejlődési kockázattal rendelkező csecsemőket, illetve a koraszülötteket kezelik. Mi is oda szállítjuk azokat a csecsemőket, akiknek az életben maradása veszélyeztetett. Amennyiben ez a veszély nem áll fenn, itt maradnak nálunk a kórházban – tudtuk meg dr. Anđelićtől. – Az ikrek, illetve a hármas ikrek megszületése is külön körülményeket igényel, hiszen ilyenkor az ikrek koraszülöttek. A kettes ikrek eljutnak a 36. hétig, ám a hármas ikrek gyakran 30 hétre születnek. Őket általában egy időre bent tartjuk a kórházban, hogy egy sajátos térben erősödjenek fel – mondta.

Megtudtuk, hogy az előírások szerint az 1000 gramm feletti babákat, illetve 28 hét után született babákat lehet megmenteni. Ezeket a az adatokat világviszonylatban már jelentős mértékben megváltoztatták. Ma már az orvosok harcolni tudnak azokért az újszülöttekért is, akik a 24. héten születnek meg.

– A fejlettebb körülmények között dolgozó orvosok nagyon jó arányban mentik meg a 25. héten megszületett gyerekeket is, valamint a 800 grammal születetteket. De sajnos ezeknél a gyerekeknél súlyos következményei lehetnek a korai születésnek. Nem ritka a vakság vagy a siketség, illetve más súlyosabb rendellenesség jelentkezhet a fizikai és a pszichikai fejlődésben is. Szerencsére nagyon ritkán kell szembesülnünk ilyen esetekkel, hiszen a nők 90 százalékánál a terhesség 12. hetében elvégezzük a genetikai szűrővizsgálatot. Ez segít abban, hogy szabályozzuk a születés idejét, és a koraszülés esélyét is lecsökkenthetjük. Léteznek olyan gyógyszerek, amelyekkel ezt szabályozni tudjuk – emelte ki az orvos.

Elmondta, hogy az 1000 grammal született csecsemőket inkubátorba helyezik, és általában respirátorra kapcsolják őket, hiszen nem tudnak ilyenkor még önállóan lélegezni.

–Viszonylag hosszú ideig maradnak az inkubátorban, addig, amíg nem érik el a 2 kilogrammot, illetve amíg nem érik meg a tüdejük arra, hogy önállóan lélegezhessenek – mutatott rá dr. Anđelić.