2024. július 20., szombat

Törvény a méltóságteljes munkáért

A délkelet-európai szakszervezetek tartottak tanácskozást Palicson

A napokban zárult le a délkelet-európai mezőgazdasági szakszervezetek tanácskozása, ahol a környező országokból érkezett szakszervezetek képviselői osztották meg a tapasztalatikat egymással. Beszélgetéseik központjában a multinacionális cégek és a kollektív szerződések álltak, illetve milyen szabályzásokra, törvényekre van szükség, hogy az alkalmazottak biztonságos körülmények között dolgozhassanak.

Jelena Češljević, a vajdasági mezőgazdasági szakszervezet elnökétől megtudtuk, hogy Szlovéniából, Horvátországból, a boszniai Szerb Köztársaságból, Bosznia-Hercegovinából, Magyarországról, Macedóniából és Dániából is érkeztek szakszervezeti képviselők.

– Az elmúlt időszakban számos tanácskozást tartottunk, ahol nemcsak ennek a régiónak a szakszervezeti tagjai vettek részt, hanem Európa más részéről is érkeztek résztvevők, illetve a szerbiai független szakszervezet is csatlakozott hozzánk, aminek révén számos témát dolgoztunk fel. Ezzel a konferenciával pedig a méltóságteljes munka napjának szerettünk volna hangsúlyt adni – emelte ki Jelena Češljević. Elmondta, hogy műhelymunkákon keresztül a tanácskozás résztvevői igyekeztek tapasztalatokat cserélni arról, hogy a kollektív szerződéseknél hogyan képviselik az alkalmazottak jogait. A különböző államokban hogyan harcolnak ezekért a jogokért. A tanácskozás témáját képezte a multinacionális cégek megjelenése is.

– A tőkeáramlásnak nincs határa, ám kegyetlen feltételeket kínálnak. Ezért van nagy szerepe a szakszervezeteknek. Sajnos nekünk Szerbiában még nincsenek tapasztalataink arról, ilyen esetekben hogy kell eljárni. A külföldi tőkeáramlás csak az elmúlt időszakban jelent meg. Ezért szükséges beszélni arról is, mi szükséges a biztonságos és egészséges munkakörülmények megteremtéséhez. Célunk ezzel a tanácskozással többek között az is, hogy tapasztalatcsere útján megtaláljuk a közös pontot, és azt, hogyan tudunk egymásnak segíteni a régióban, valamint hogyan tudjuk Szerbiában is elindítani a szükséges lépéseket – hallottuk Jelena Češljevićtől.

Zoran Malenović, a szerbiai mezőgazdasági szakszervezet elnöke kiemelte, fontos ezekkel a témákkal foglalkozni, ugyanis az egész világban a munkások egyre rosszabb körülmények között dolgoznak. A multinacionális cégeknél csupán a minél nagyobb haszon megteremtése a cél és nem viselnek gondot a munkakörülményekről és a munka megfizetéséről.

– A munka ára sajnos egész Európában, a Balkánon és Szerbiában is egyre kevésbé érdekli a cégeket, és egyre kevesebbet fektetnek a méltóságteljes munkakörülményekbe. Fel kell hívnunk a multinacionális cégek, illetve az óriásvállalatok figyelmét arra, hogy kötelesek a haszon egy részét a munkakörülmények javításába, illetve a fizetésekbe fektetni. Sajnos nem ritka jelenség, hogy nem jelentik be az alkalmazottakat, nincs megszabott munkaidő, nem fizetik meg az éjszakai munkát. Ezt azért tehetik meg, mert nagyon nagy a munkanélküliség, és bármikor találhatnak új munkaerőt – mondta Zoran Malenović. Kiemelte, a szerbiai szakszervezet azon dolgozik, hogy az ilyenfajta kizsákmányolást legalább lecsökkentse, hiszen a visszaélések jelentősek Szerbiában is.

– Szerbia most nagyon nehéz időszakon megy keresztül. Abban reménykedem, hogy egyre több munkahely nyílik és csökken a munkanélküliség. Illetve folyamatban van annak a törvénynek a kidolgozása, amely a munka szociális hátterével foglalkozik. A szerbiai szakszervezet már elkészítette a saját javaslatait, hogy mit kellene a törvényben megváltoztatni a jobb munkakörülményekhez. Végre az új kormány a szociális-gazdasági tanács megalakításán dolgozik, ezért reménykedünk abban, hogy nem fog megtörténni az, hogy a törvény úgy kerülne a kormány elé, hogy azt a szakszervezetek nem látták – emelte ki Zoran Malenović.