2024. július 20., szombat

Kevesebb adalékot és színezéket

A gyártók gyakran nem tüntetik fel az élelmiszer összes összetevőjét a csomagoláson

Amíg külföldön egyre többször merül fel a melamin megjelenése az élelmiszerekben, addig az észak-bácskai körzet területén a mikrobiológiai vizsgálatok során jelennek meg problémák. Dr. Mamužić Kukić Zorica, a szabadkai Közegészségügyi Intézet Egészségügyi és Humánökológiai Központja vezetőjének elmondása szerint az oka ezeknek az eredményeknek az, hogy a gyártók, a terjesztők, illetve az eladók nem tartják be az egészségügyi előírásokat.

– Az egészséges táplálkozáshoz hozzátartozik, hogy az élelmiszernek egészségesnek kell lennie. Hogy ez így legyen, az egészségügyi felügyelőséggel együtt intézményünk mikrobiológiai és vegyi elemzéseket végez. A mikrobiológiai vizsgálatokkor a különböző káros kórokozókat szeretnénk izolálni a termékekben. Míg vegyi elemzésnél a nehézfémek, a növényvédő szerek maradványait, a toxinokat, hormonokat és antibiotikumok maradványait vizsgáljuk. Tulajdonképpen jogszabály szabályozza, hogy melyik élelmiszerben, mit kell vizsgálnunk. Természetesen mindig vannak újabb és újabb szennyező anyagok, amelyek megjelennek a piacon és a jogszabály nem tudja olyan gyorsan követni a változásokat, mint amilyen nagy számban megjelennek az új adalékok. Nálunk egyébként most van folyamatban a jogszabályok újítása – magyarázta dr. Mamužić Kukić Zorica, majd hozzátette: – A Közegészségügyi Intézet tízezer mintát vizsgál ki évente. Nagyobb része a mintáknak hazai piacról származik, míg egyharmada a külföldről érkezett termékekből – mondta. Megtudtuk, hogy a hazai terepen begyűjtött mintákban, amennyiben valamilyen probléma felmerül, az általában mikrobiológiai szempontból nem felel meg az előírásoknak.

– Ez általában azért van, mert az egészségügyi szabályokat nem tartja be a gyártó, a forgalmazó, vagy az eladó. Vagyis több olyan pont van, ahol az élelmiszer mikrobiológiailag szennyeződhet. A mi intézetünket általában az érdekli, mi kerül a fogyasztók elé, de az élelmiszer útját nyomon kell kísérni a forrástól. Ugyanis megtörténhet, hogy a gyárból egészségügyi szempontból teljesen megfelelő áru kerül ki, amit, ha nem megfelelő körülmények között tárolnak, nem megfelelő hőfokon, veszít a minőségéből. A vett minták megközelítőleg 10 százaléka nem felel meg mikrobiológiai szempontból az előírásoknak – tudtuk meg a szakembertől. Rámutatott, attól függően, hogy milyen és mekkora mértékű szennyeződést találtak a táplálékban, az egészségügyi felügyelőség dönti el a termék sorsát, vagyis azt, hogy kivonják-e a forgalomból, vagy újrahasznosítják valamilyen módon.

– Az ellenőrzés során azt is figyelembe vesszük, hogy az élelmiszer csomagolásán feltüntetett összetevők megegyeznek-e a valós összetevőkkel. Külön figyelmet fordítunk az adalékanyagokra. Az élelmiszerben a tartósítószerek mennyiségét az előírások pontosan megfogalmazzák. De a mesterséges színezékek és ízesítőszerek mennyiségét is ki tudjuk vizsgálni. Itt is találunk eltéréseket – mondta dr. Mamužić Kukić Zorica, majd hozzátette: – A jogszabály előírja, hogy az élelmiszerek címkéjén kötelező feltüntetni az összes összetevőt, mégpedig attól az összetevőtől kezdve, amelyikből a legtöbb van, a legkisebb jelenlevő összetevőig. Természetesen az E-s adalékokat is fel kell sorolniuk a gyártóknak a tartósítószerek és a festékanyagok mellett. Ám előfordul, hogy nincs mind feltüntetve. Ezért azt ajánlom a fogyasztóknak, hogy olvassák el ezeket a címkéket, és próbáljanak meg olyan élelmiszert választani, amiben minél kevesebb adalékra utaló jelölés van, valamint természetes festékanyagot és aromát tartalmaz. Kerüljük az adalékokat, ugyanis nagyon sok van belőlük és nagyon gyorsan jelennek meg az újabbak. Sajnos nem tudunk egy átható kivizsgálást végezni, hogy megtudjuk melyek azok, amelyek károsak az emberi szervezetre és melyek azok, amelyeket nyugodtan használhatunk. Szemtanúi vagyunk annak, hogy egyes adalékokat kivontak a forgalomból, mert hosszú évek vizsgálata után kiderült, hogy károsak az egészségre – mutatott rá a doktornő. Ilyen adalékok az E-100-al kezdődők, amelyek használatát betiltották, illetve az ilyen adalékokat tartalmazó termékeket kivonták a forgalomból.

– Azokat a jogszabályokat, amelyek külföldön érvényesek, mi is alkalmazzuk – emelte ki a szakember. Majd hozzátette, hogy Szerbiában a külföldről behozott árut véletlenszerűen vizsgálják. Dr. Mamužić Kukić Zorica azt is elmondta, hogy ők még nem találkoztak a melaminnal, ami Magyarországon gondot okoz, hiszen ott egyre több importált termékekben megjelent.

– Mi nem találkoztunk még a melaminnal. Ez egy újfajta magas nitrogéntartalmú adalék, amit bizonyos termékekben a fehérjeszint megemelésére használnak. Nem engedélyezett eljárás, így elindult világszerte annak kiiktatása, ugyanis az emberi szervezetben veseproblémákat okoz – tudtuk meg a szakembertől.