2024. július 20., szombat

Öt párnál végzik el az inszeminációt

A Szabadkai Közkórház a jövő év végére a mesterséges megtermékenyítés egyik központja lesz

Öt szabadkai házaspár kap esélyt arra, hogy ingyen elvégezhessék nálunk az inszeminációt, a mesterséges megtermékenyítésnek azt a formáját, amikor a jó mozgással rendelkező hímivarsejteket mesterségesen juttatják a méh üregébe. Ezt a beavatkozást, ami egyébként 20 ezer dinárba kerülne a pároknak, a tartományi egészségügyi titkárság támogatja, illetve az újvidéki Perinatal speciális nőgyógyászati kórház végzi el.

Kun Szabó Éva, a szabadkai városi tanács egészségügyi megbízottja elmondta, hogy a tartományi egészségügyi titkárság és a speciális nőgyógyászati kórház együttműködésének köszönhetően 40 házaspárnál végzik el Vajdaságban az inszeminációt. Újvidéken már 10 párt bekapcsoltak ebbe a programba, illetve Szabadkán, Zomborban, Sremska Mitrovicán, Nagybecskereken, Inđiján és Öbecsén is öt-öt pár kap lehetőséget erre a kezelésre.

– A cél ezzel a projektummal, hogy megőrizzük a lakosság egészségi állapotát, illetve növelni Vajdaság területén a természetes szaporulatot. Ugyanis a fehér pestis az egyik legnagyobb gond, amivel Vajdaságnak szembesülnie kell. A projektum szerint azok a párok, akiket kisorsoltunk az év végéig ingyenes kezelést kapnak, illetve elvégzik náluk az inszeminációt. A szabadkai önkormányzat pedig a műszaki dolgokban segít, hogy a projektum sikeres legyen – emelte ki Kun Szabó Éva.

Dr. Aleksandar Radulović, a Szabadkai Közkórház nőgyógyásza, a méhen kívüli megtermékenyítés szakorvosa elmondta, hogy sajnos Vajdaságban a terméketlen párok száma nagyon magas. A párok mintegy 17 százaléka nem képes a természetes megtermékenyítésre. Amely során megközelítőleg 50 százalékban a férfiaknál fedezhetők fel a problémák.

– Az inszemináció egyik módszere a mesterséges megtermékenyítésnek, abban az esetben, amikor a hímivarsejtek száma alacsony az ondófolyadékban, illetve a spermiumok nem elég mozgékonyak. Ugyanakkor pedig a nőknél a petevezetéknek járhatónak kell lennie, hogy ezt a módszert alkalmazhassuk. A méhen kívüli megtermékenyítésre akkor kerül sor, amikor a nőnél is gondok jelentkeznek. Ez a lépés pedig már érinti a szabadkai kórházat is, ugyanis a jövő év végére Szabadkán nyitnak egy központot a méhen kívüli megtermékenyítésre. Ekkor lehetőség nyílik majd minkét beavatkozásra, így több pácienst tudunk majd kezelni, és a költségek is csökkennek majd. A tartományi költségvetésben már biztosítottak pénzeszközöket, mintegy 20 millió dinárt, hogy ezt a központot kialakítsuk. Reményeink szerint tavasszal már rendelkezésünkre állnak majd az eszközök, hogy beszerezzük a szükséges eszközöket, majd felszerelhessük azokat. Becsléseink szerint az év végére, talán őszre, amikor biológusaink befejezik a továbbképzést, a szakosodott orvosokkal megkezdhetnénk a munkát – hallottuk dr. Aleksandar Radulovićtól, aki még hozzátette: – Az inszemináció igazság szerint csupán átlagosan 15–17 százalékban sikeres, de mindenképpen esélyt jelent azon párok számára, akik csak beavatkozással tudnak gyermeket nemzeni.

Megtudtuk, Szabadkán 8 pár jelentkezett erre a programra, ám arról pontos információjuk nincs a szakembereknek, hogy hány párnak lenne szüksége arra, hogy elvégezzék ezt a kezelést.

– Az inszeminációt végezzük ugyan Szabadkán is, de ezúttal Újvidéken végzik majd el azt, úgy, hogy az önkormányzat állja majd az utazás költségét – hallottuk az orvostól.

A kisorsolt párok nevét, az orvosi etikára, titoktartásra, illetve a probléma érzékenységére hivatkozva nem tették közzé.