2024. július 20., szombat

Börtön helyett közmunka

Túlzsúfoltak a börtönök ezért a kisebb vétségekért a jövőben az elítéltek közmunkát is végezhetnek – Az intézményeket még nem értesítették

A büntetőjogi törvény módosítása szerint, ami november 4-én lép életbe, a kisebb vétségeket elkövetők a börtönbüntetés helyett humanitárius, illetve közmunkát végezhetnek. Erre a módosításra azért volt szükség, mert a szerbiai börtönök túlzsúfoltak, illetve gyakoriak a bandák kialakulása, és ennek következményeként a verekedések.

Miloš Janković, igazságügyi miniszterhelyettes a napokban adott nyilatkozata szerint a közmunka jelentős mértékben javítana a jelenlegi helyzeten. A közmunkákat a Vöröskeresztben, az idősek otthonában és a kórházakban végezhetnék az elítéltek.

A szabadkai intézmények vezetőit eddig még nem értesítették a büntetőtörvény ilyen rendelkezéséről. Elmondták, ennek ellenére munkát tudnának adni a közmunkára ítélteknek, ugyanis munka akad mindig, ám mint azt kiemelték, csak megbízható emberekkel tudnak együttműködni.

– Mi már évek óta együttműködünk a bírósággal, ami a kiskorú bűnözőkkel való foglalkozást illeti. Ebben az esetben a Szociális Munkaközpont az, amelyik meghatározza, hogy a fiatalkorú személyiségétől, illetve attól függően, hogy milyen büntetőjogi kihágást vétett, milyen munkát fog végezni. A felnőttek esetében számunkra fontos, hogy azok a személyek, akiket a börtönbüntetés helyett közmunkára ítélnek, nem testi sértést, illetve nem közvagyon, vagy személyi vagyon elleni büntettet követtek el. Hiszen a szervezetünk pénzzel, áruval, emberekkel foglalkozik, tevékenységeink jelentős része a segíteni akarás, az emberbaráti viszony – emelte ki Pece Mihály, a szabadkai Vöröskereszt titkára, majd rámutatott, hogy csak olyan személyeket tudnak majd foglalkoztatni, akiknek tettei nem ellenkeznek mindazokkal az alapelvekkel, amelyek az intézményüket jellemzi.

-- Bevonhatnánk őket a különböző humanitárius, szociális programokba, kezdve a Népkonyhától, a élelmiszer és higiéniai csomagok elkészítésén, valamint a csomagosztáson át, a ruhanemű és lábbeli begyűjtésébe, vagy kiosztásába, illetve az e körüli munkákba. Ezenkívül az idős polgárokat felölelő programokba is: tüzelő behordása, a lehullott levelek összegyűjtése, bevásárlás... Tehát ezek azok a munkák, amelyek már maguk meghatározzák, hogy kik jöhetnek hozzánk. Természetesen nyitottak vagyunk minden jellegű együttműködésre, de nagyon oda fogunk figyelni minden részletére. Ha megszületik az illetékes igazságügyi intézmény részéről a felkérés, remélem, figyelembe veszik kérésünket – hallottuk Pece Mihálytól. Elmondta, hogy ugyan értesítést nem kaptak a jogalkotótól, és a Szerbiai Vöröskereszt sem értesítette őket, de nem tartja kizártnak, hogy már történtek megbeszélések a feltételeket illetően.

– Ez a kötelezettség semmiképpen nem lesz rossz hatással a szervezet alkalmazottainak számára, ugyanis a Vöröskeresztnek állandóan újabb önkéntesekre van szüksége, mert a tevékenységi köre bővül. Természetesen a toborozás a polgárok körében törtnénik, de ez is lehetne a toborozásnak egy specifikus esete. Egyébként véleményem szerint a közmunkára ítéltek száma nem lesz magas – mondta a titkár. A szabadkai Vöröskeresztnek már van gyakorlata a fiatal korú bűnözőkkel, hiszen az elmúlt két évben három fiatallal foglalkoztak már. Most is van egy kiskorú, aki besegít a munkába.

– Érdekesség, hogy az előző két személy valamilyen módon ma is részt vesz a Vöröskereszt tevékenységeiben, függetlenül attól, hogy miért voltak itt, illetve miért voltak elítélve. Vagyis pozitív hatással volt rájuk az a három-hat hónap, amit itt nálunk töltöttek – emelte ki Pece Mihály.

A Szabadkai Közkórház illetékeseit sem értesítették még erről a rendeletről. Beszélgetésünkkor kiderült, hogy nem tudják, milyen elvárásokkal van feléjük a törvényhozó, ám a közmunkák végzésére nekik is van ötletük, vagyis a kórházban is akad munka a számukra.

Bisztricki Gábor, a Szabadkai Közkórház műszaki szolgálatának vezetője elmondta, hogy elsősorban azokra a személyekre számítanak, amennyiben náluk töltenék a közmunkát, akiknek szakmájuk van. Szakmájuktól függően tudnának nekik munkát adni. Elsősorban az építőiparban jártas személyeket tudnák foglalkoztatni, hiszen a kórháznak folyamatos bővítési tervei vannak, illetve a parkolás problémáját is meg szeretnék oldani a kórház környékén.

– Alapjában véve megbízható emberekre van szükségünk, hiszen a gyógyszerhez könnyen hozzájuthatnak. Érzékeny téma ez. Ha közmunkára küldenek hozzánk embereket, akkor mindenekelőtt informálódnunk kell róluk, hogy tudjuk, kit milyen munkára tudunk alkalmazni – hallottuk Bisztricki Gábortól, majd hozzátette: – Nincs például szobafestőnk. Közmunkaként bemeszeltethetnénk a lépcsőházat, illetve javíthatnánk a higiéniai helyzetet a kórházban. A kórház valamikor bárányokat is tartott, szérum készítésére használták őket a szakemberek. Erre a helyiségre már nincs szükségünk. Ezt az épületet le kell bontani. Az egészségügyi hulladék megsemmisítését is a kórházban végezzük majd, a környező falvakból is ide hozzák az ilyen hulladékot, az erre a feladatra szánt járműnek garázs kell, tehát munka van a kórházban, de hogy mikor kapnánk embert ezekre a munkákra, még nyitott kérdés. Illetve azt sem tudjuk, hogy mit kell ezeknek az embereknek biztosítanunk, milyen követelések vannak felénk – emelte ki a műszaki szolgálat vezetője.