2024. július 20., szombat

Felszámolni a korrupciót

Becsey Zsolt szerint nem tesz jót Szerbia EU csatlakozási folyamatának az oroszbarát politika
Dr. Becsey Zsolt

Becsey Zsolt, európai parlamenti képviselő szerint Szerbiának el kell dönteni, hogy oroszbarát politikát akar-e folytatni, vagy az EU-hoz szeretne csatlakozni. Jelen pillanatban ugyanis, szerinte, Szerbia egy „libikóka politikát” folytat, amit az EU- tagállamok nem néznek jó szemmel. Szabad kereskedelmi megállapodást kötött Oroszországgal, ugyanakkor pedig úgy döntött, hogy egyoldalúan alkalmazza a kereskedelmi megállapodást az Európai Unió irányába.

Szerbia elfogadta a kereskedelmi megállapodást, amit egyoldalúan fog alkalmazni az Európai Unióval szemben. Véleménye szerint ezt Szerbia felzárkózási szándékkal tette, vagy egy rossz lépés volt a részéről?

‒ Az EU Interim megállapodás nyilván pozitív lépés, hiszen Szerbia önmaga vállal valamit. Ugyanis azzal, hogy egyoldalúan érvénybe lépteti ezt a megállapodást, Szerbia le fog vetni egy védettséget az EU irányába, így Magyarország felé is. Egy társas megállapodásnál 4 vagy 5 éves átmenettel az ipari termékekre teljes szabad kereskedelem van, ami azt jelenti, hogy Szerbiának le kell építenie mind a kontingenseket, mind a vámkvótákat például a Magyarországról érkező termékekkel szemben, de főleg Németországból és a többi EU-s államból is. Ha egy bizonyos idő után a másik oldal, az EU nem tesz ugyanígy, akkor Szerbia nem tud jobban élni, mint ahogyan a mostani autonóm rezsim idején. Vagyis Szerbia részéről ez a lépés becsülendő, de fájdalmas lépés. Gondolom, politikailag azért teszi ezt meg, hogy a hollandok nézeteinek megváltoztatásával az Európai Tanács megtegye a szükséges lépéseket.

Hollandia akadályozza a stabilizációs és társulási megállapodást. Csak Hollandia vall ilyen nézeteket, vagy a többi EU-s tagállam is úgy gondolja, hogy Szerbia már több alkalommal is visszaélt az EU bizalmával?

‒ Ezt nagyon nehéz eldönteni, hiszen Hollandia sokáig nem volt egyedül ezen a véleményen, Belgium is ott volt mögötte, és általában ezek a jogvédős skandináv felfogások a társulás kapcsán mindig megjelennek. Formálisan persze most Hollandia van előtérben. Én azt hiszem, itt az a nagy kérdés, hogy Szerbia hajlandó-e a további demokratizálódásra,hajlandó-e mégg nagzobb erőfeszítéseket tenni, hogy megtalálja Mladićot és a másik háborús bűnöst, hogy megkaphassa a piacra lépést. Nekem az a gyanúm, hogy emögött van egy egyeztetett politikai szándék, és Szerbiának ezért többet kell nyújtania.

Azt hiszem, hogyha a többi állam nyomás alá akarná venni Hollandiát, akkor valószínűleg tudná is. Nekem az a gyanúm, hogy minden állam úgy gondolja, Szerbia mutasson még többet fel, és ezt demokratikus oldalról, ne pedig gazdasági/politikai oldalról tegye. Néhány irodában valószínűleg kicsapta a biztosítékot az orosz-fehérorosz szabad kereskedelmi megállapodás is, ugyanis nem mindenki oroszbarát az EU-ban.

Döntéseit, illetve legutóbbi lépéseit tekintve jó irányba halad-e Szerbia, ami az EU- csatlakozást illeti?

‒ Nyilván Szerbia az ENSZ-ben Koszovó kapcsán, és a nagy politikai kérdések kapcsán is csak Oroszországra tud támaszkodni. Tehát Koszovó ENSZ- tagságát csak Oroszország tudta megvétózni, más állandó tag ezt nem tette meg, főleg nem Európában.

Szerbiának azt kell eldönteni, hogy ezt a különleges viszonyt Koszovó kapcsán valamikor lezárja- e, vagy pedig egy hosszabb oroszbarát viszonyt akar az EU-n belül úgy megoldani, hogy az nem egyezik az EU politikájával. Ebben a pillanatban ezt megteheti, de ha Szerbia tagjelölt akar lenni, akkor nekem az az érzésem, hogy nem így kell fellépnie. Annak is megvan a határa, hogy ezt a kettős játékot meddig lehet játszani. Vannak az EU-ban is sokan, akik az oroszokhoz máshogy viszonyulnak, mint a keményebb vonal, de önálló külpolitikai teret, önálló kereskedelmi politikai teret nem nyithatnak. Sajnos az energia- politikai szolidaritásban már vannak negatív példák a külön egyezményekre, de a közös európai uniós politikában nem nyitnak önálló orosz frontot a többiekkel szemben. Szerbia ebben a helyzetben még megteheti, de tagjelöltként már nem. Tagjelöltté válásáig ezt az orosz, a koszovói meg a szabad kereskedelmi megállapodás ügyét valamilyen módon tisztába kell tennie.

Hamarosan az Európai Parlamentben új választásokra kerül sor. Van- e arra esély, hogy Szerbia a választások előtt felkerüljön a schengeni fehér listára?

‒ A választások 2009 júniusában vannak. Ha azt kérdezné, hogy 2009 végére rákerülhet-e Szerbia a fehér listára, akkor azt mondom, hogy 70 százalék esélye van erre. Ebben a ciklusban, júniusig, mondjuk, 40 százalékos az esély. Decemberben ül össze a bizottság, amikor értékelik, hogy Szerbia mi mindent valósított meg abból a feltételrendszerből, amit nem csak tőle, hanem minden nyugat- balkáni államtól kértek. Két héten belül látni fogjuk, hogy Szerbia esetében mi a helyzet. És hát a politika is megkívánja, hogy Szerbia például a szervezett bűnözés és korrupció ellenes programját megváltoztassa, ami jelen pillanatban nagyon rossz. Amikor a magyar mutatók magasak, és ha valaki alattunk van 40 százalékkal, és a románok alatt 25 százalékkal, akkor valami javulásra van szükség. Nem azt mondom, hogy haramia állam benyomását kelti, de rossz benyomást kelt.

A parlament részéről mi nagyon nyomjuk a vízummentességet. Én azt mondom, ha Szerbia egy korrupció ellenes stratégiát letesz az asztalra, és elkezdi megvalósítani, akkor az most legyen elég az EU-nak a vízummentességhez!