2024. július 19., péntek

Összefogással a szenvedélybetegség ellen

Nagybecskereken tartották meg az elkötelezett civil társadalom fejlesztésére vonatkozó négyéves projektum záróeseményét
Ft. Mellár József megnyitja a konferenciát

A regisztrált szenvedélybetegek száma több ezerre tehető, de ennél is többen élnek közöttünk olyan személyek, akiknél nem diagnosztizálták a függőséget, pedig valójában ők is közéjük sorolhatók. A drog- és gyógyszerfüggőkön, alkoholistákon, a dohányzókon, de az internetfüggőkön vagy a túlzott koplalás miatt szenvedőkön pedig csak az állami szervek és a civil szervezetek koordinált munkájával segíthetünk, hangzott el tegnap a Magyar Katolikus Karitász és a nagybecskereki Püspökségi Karitász szervezésében megtartott nemzetközi konferencián.

A konferencia valójában a Szenvedélybetegek segítésében elkötelezett civil társadalom fejlesztése Szerbiában elnevezésű négyéves projektum záróeseménye volt, amelyet a Magyar Köztársaság Külügyminisztériuma támogatásával valósíthattak meg. A cél elsősorban az volt, hogy megismerjék a szenvedélybetegségek elleni intézkedések szintjét, és hogy egy helyi állapotokra alkalmas modellt találjanak.

Az eseményen jelen volt Écsy Gábor, a Magyar Katolikus Karitász igazgatója, Adányi László, a projekt igazgatója, valamint az önkormányzat képviseletében Ivana Jager, a nagybecskereki városi képviselő-testület titkára. Az egybegyűlteket Halmai Tibor, a projektum szerbiai felelőse üdvözölte, a konferenciát pedig ft. Mellár József, a nagybecskereki Püspökségi Karitászigazgatója nyitotta meg.

Adányi László reményét fejezte ki, hogy a négyéves projektum befejezése valójában egy kezdet is lesz, vagyis a program megvalósítása folyamán szerzett tapasztalatok gyakorlati alkalmazása segítségére lesz a különböző függőségekben szenvedőknek, vagyis a tapasztalat gyakorlati eredményt hoz.

A konferencián előadást tartott Bódy Éva, a magyar Szociális és Munkaügyi Minisztérium főtanácsosa, Fábián Róbert, a Magyar Köztársaság munkaügyi és szociális intézetének főmunkatársa, Ivana Todorović, a niši önkormányzat szenvedélybetegségek ellen küzdő osztályának vezetője, Meszlényi László Budapestről és Kovacsics Bernadett a kecskeméti RÉV intézményből.

A négyéves projektum megvalósításának keretében számos műhelymunkát és prevenciós tábort, konferenciát szerveztek Nagybecskereken, Pancsován, Újvidéken, Nišben, Szabadkán, Mitrovicán. Célja pedig egy pszicho-szociális szemléletű szenvedélybetegség-segítő hálózat létrehozása, amely felölelné egész Szerbia területét.