Jellegzetes ünnepi csemege a szaloncukor, amely nélkül elképzelhetetlen a karácsonyfa. Akár hungarikum is lehetne a szaloncukor, amelynek készítésével a 19. század első harmadában kezdtek el foglalkozni a magyar cukrászok, és napjainkban kizárólag nálunk népszerű ez a karácsonyi édesség. Szaloncukorból manapság nagyon sokfélét vásárolhatunk a boltokban, a piacon és a cukrászdákban. A zentai Almási Cukrászdában hagyományos módon, cukorból, kézi munkával készül a szaloncukor.
Aszaloncukorhíres mestercukrászok műhelyeiben született a 19. században, de ez az édesség igazán a századfordulón vált divatossá Magyarországon. A reformkorban a polgári lakásokban divatba jött a fogadószoba, azaz a szalon, ahol karácsonyfát állítottak, és így lett a fán lévő díszesen csomagolt csemege neve szaloncukor. Jókai még szalonczukkedlinek nevezte a szaloncukrot, ugyanis a cukorka neve a német salonzuckerl szóból ered. Az egykori cukrászok a pozitív formákat átszitált lisztbe mártották, és az így keletkezett mélyedésbe öntötték a folyékony cukrot. Amikor a cukor megdermedt és megszáradt, kivették és becsomagolták, és már készen is volt a szaloncukor. A zentai Almási Cukrászdában ma is így készül a hagyományos szaloncukor már vagy ötven-hatvan éve.
– Vízben megfőzzük a cukrot, kiöntjük egy márványasztalra, letáblázzuk, amikor kihűlt, beleszedjük egy edényben – magyarázza Bicók Antal, a cukrászda tulajdonosa. – Ezt a cukrot nevezzük fondánt-nak, amit később beleteszünk egy másik cukorba, amit felfőztünk. Mindezt egy tölcsérbe töltjük, azon keresztül pedig a cukorka alakú formába öntjük, amikor kihűl, akkor kiszedjük. Ezt követően kerül a cukorkára a csokoládémáz, amitől megkapja a végleges formáját. A kész cukorkát zsírpapírba és színes sztaniolpapírba csomagoljuk. Ha a hűlés időtartamát nem számoljuk, akkor a cukorból és vízből három óra alatt szaloncukrot tud készíteni az ember. A fondánt-nak legalább 5-6 órát kell hűlni, hogy dolgozni tudjunk vele. Általában úgy szoktuk, hogy egyik nap elkészítjük a fondánt, és másnap kezdjük a szaloncukor öntését. A szaloncukrot különböző ízekben készítjük, mégpedig citrom, narancs, csokoládé, mogyoró, diópuncs, kókusz és puncs-rum. Az édességet ételfestékkel színezzük, és az íztől függően adunk hozzá ízesítőt, illetve citromot, narancsot, kávéreszeléket, kakaót, rumot – hallottuk Bicók Antaltól, aki a cukrászdát és a mellette lévő cukrászműhelyt feleségével, Almási Ágnessel közösen vezeti. Kettejük közül a feleség a cukrász végzettségű,a férfi pedig 1990-ben kerül kapcsolatba a szakmával. A családi vállalkozást 2000-ben vette át a házaspár, miután Almási Ágnes édesanyja nyugdíjba vonult.
A cukrászműhelyben nemcsak a szaloncukor készül kézi munkával, hanem kézzel is csomagolják az ünnepi édességet. Bicók Antal elmondta, hogy az anyósa, a felesége és az egyik munkásasszony szokott csomagolni egy nagyon egyszerű eszköz segítségével. Az asztal lábához spárgát erősítenek, és annak a segítségével csomagolják be az édességet. A művelet elvégzéséhez ügyes, érzékeny kézre van szükség, mert ha a csomagoló túl erősen meghúzza a spárgát, akkor elszakad a csomagolópapír. A cukrászda tulajdonosa szerint egy asszony, mert főleg ők végzik ezt a munkát, naponta 10-20 kiló szaloncukrot is becsomagol ezzel a módszerrel. A cukorkákat előbb zsírpapírba, majd színes sztaniolpapírba csomagolják. Mindkettőt a műhelyben szabják és készítik elő a csomagoláshoz egy-egy kézzel meghajtható masinával. Az egyik régi gép tulajdonképpen egy rojtozó gép, amellyel a szaloncukor papírját egy mozdulattal be lehet rojtozni. A másik pedig egy házi készítésű szerkezet, amit Bicók Antal édesapja barkácsolt, ezzel lehet megfelelő méretűre felszabni a színes sztaniolpapírt.
Bicók Antal megjegyezte, hogy az olcsó szaloncukrok miatt a hagyományos szaloncukorból egyre kevesebbet vásárolnak az emberek. Szerinte a többség számára szinte mindegy, hogy mi kerül a karácsonyfára, leginkább a zselés szaloncukrot vásárolják. Bicók Antal a szaloncukrot a boltokban és a cukrászdában értékesíti kilóját 500 dináros áron. Az utóbbi időben általában 100-150 kiló szaloncukrot adott el karácsonyt megelőzően. Mint mondta, korábban jóval nagyobb volt a kereslet a hagyományos szaloncukor iránt. A háborús években még Magyarországra is szállított. Mostanság az emberek az utolsó pillanatban veszik meg a szaloncukrot, így a cukrászdában eddig viszonylag kevesen vásároltak.