Véget ért az a 2011-ben elindított projektum, melybe a nemek és nemi identitások közötti egyenjogúság megerősítése érdekében kezdett a tartományi ombudsman. A 2013-ban végzett tevékenységet a nők egyenjogúságának szentelték. Közvállalatokban és a falun élő nők körében kísérelték meg az intézmény képviselői minél hatékonyabban elmagyarázni, melyek ezek a jogok, hogyan lehet és kell élni velük, hogyan lehet felismerni, ha nem tartják őket tiszteletben. A programot a UN Women, vagyis az ENSZ nemi egyenjogúsággal és a nők szerepének növelésével foglalkozó szervezete, továbbá a Norvég Királyság is támogatta.
– A nemi egyenjogúságot érintő problémákra próbáltunk minél közelebbről rámutatni, elsősorban arra, hogy Szerbiában a nők továbbra is kevesebb joggal élnek a férfiaknál. A munkát a közvállalatokban kezdtük, ahol igyekeztünk elérni, hogy a nők is minél nagyobb szerepet kapjanak a döntéshozás folyamatában. Előadásokat szerveztünk a falun élő nők körében is a nemi egyenjogúságot érintő előírásokról – mondta el Muškinja Heinrich Anikó tartományi ombudsman.
A projektum által érintett közvállalatok között volt a szabadkai Vízművek és Csatornázási Közvállalat is.
– A nemek egyenjogúságával korábban nemigen foglalkoztunk, örömmel vettük, hogy felkeresett minket az ombudsman. E téren is meg szeretnénk felelni az európai mércéknek, most megismerhettük a betartandó alapelveket. A jövőben többet szeretnénk foglalkozni a nők egészségének megőrzésével, a megelőzéssel – nyilatkozta Tóth Godó Valéria, a közvállalat vezetője.
A UN Women azért döntött a projektum támogatása mellett, mert annak alkalmazásával közelebb kerülhet a társadalom a szervezet által meghatározott normák tiszteletben tartásához – mondta el Asya Varbanova, az ügynökség programmenedzsere.
– Szerbiában létezik egy megfelelő jogi keret a nemek közötti egyenjogúság megvalósítására – megvannak az előírások, jogszabályok, ugyanakkor gyakran gondok merülnek fel ezek alkalmazásában. A célunk az, hogy segítsük az előírásoknak a betartását, különösen fontos, hogy eljussunk az egyszerű emberekhez, az olyan marginalizáltnak számító csoportokhoz, mint amilyenek a falun élő nők. Az ombudsman projektuma jó példája az emberi jogokkal foglalkozó intézmények és a helyi önkormányzatok, közvállalatok sikeres együttműködésének. A pozitív példát szeretnénk Szerbia egész területére, Délkelet-Európára is kiterjeszteni – húzta alá Varbanova.
Mint arról Danica Todorov nemi egyenjogúsággal foglalkozó ombudsmanhelyettes beszámolt, a projektumnak köszönhetően felismerhetőbbé váltak a nemi egyenjogúságot érintő jogsértések, melyekkel kapcsolatban az eddiginél több beadványt kapott az ombudsman. A közvállalatokban tartott képzések egyik eredménye pedig az, hogy az Elektrovojvodina áramszolgáltató már elfogadta, és alkalmazni kezdte az ENSZ nemi egyenjogúsági ajánlásait, hasonló lépésre szánta el magát a szabadkai Vízművek is, s várhatóan a Vajdaság Erdei közvállalat szintén csatlakozik e cégek sorához.