2024. július 17., szerda

Tudatosan a hőségben

A legveszélyeztetettebbek az idősek, gyerekek, krónikus betegek és a túlsúlyosak

Az ország egész területén és a régióban több napja jellemző trópusi hőmérsékletek nagy megpróbáltatások elé állítják az emberi szervezetet. Normál feltételek mellett, nem túl nagy melegben testünk verítéket állít elő, az elpárolog, így hűtve a testet. Rendkívül nagy hőségben és magas páratartalom mellett azonban lelassul a párologtatás, és a szervezetnek erősebben kell dolgoznia, hogy fenntartsa a normál testhőmérsékletet. A nagy meleg leginkább az időseket, kisgyermekeket, krónikus betegeket és a túlsúlyosakat veszélyezteti.

Dr. Mihaela Budimski, a Szabadkai Egészségházak sajtófelelőse, mentőorvos lapunknak nyilatkozva összefoglalta a legalapvetőbb szabályokat, amelyekhez mindenkinek tartania kellene magát. Aki csak teheti, délelőtt tíz és délután öt óra között ne hagyja el a lakását. Ha valakinek mégis a szabadban kell tartózkodnia, lehetőleg könnyű, világos színű, bő szabású, pamut alapanyagú ruhába öltözzön, viseljen kalapot és napszemüveget, valamint magas faktorú napozókrémmel védje bőrét. Az előbb említett időszakban tanácsos elsötétíteni a lakások ablakait, vagy/és légkondicionáló berendezéssel hűteni annak levegőjét. A klímaberendezésekkel kapcsolatban tudvalevő, hogy a tudatos használat rendkívül fontos, a rendszeres évi tisztításon és karbantartáson kívül arra is oda kell figyelni, hogy a hűtött helyiségekben a hőmérséklet nagyjából 7 Celsius-fokkal legyen alacsonyabb, mint a szabadban, magyarázta a szakértő, majd figyelmeztetett, hogy az idősek, a gyerekek és a krónikus betegek különösen érzékenyek a melegre, ezért oda kell figyelni, hogy a legnagyobb hőségben lehetőleg ne tartózkodjanak a napon. Az idősek esetében az is fontos, hogy rendszeresen ellenőrizzék vérnyomásukat, hiszen nagy melegben a vérerek kitágulnak, a vérnyomás csökken, és nagyobb eséllyel esnek össze az emberek, hangzik a tanács.

– Amikor a mostanihoz hasonló trópusi hőmérsékletek uralkodnak, nem szabad gyomrot megterhelő, nehéz ételeket fogyasztani, és főleg nem ajánlatos egyszerre sokat enni. Inkább gyakrabban kevesebbet és könnyen emészthető étkeket tanácsos fogyasztani. A megfelelő folyadékbevitelre szintén nagyon oda kell figyelni. Nagyjából kettő-három liter folyadékot kellene fogyasztania mindenkinek naponta. Ezt a mennyiséget persze ne egyszerre igyák meg, hanem folyamatosan, hiszen nagy melegben szervezetünk folyamatosan veszít folyadékot. Hőségben a legjobb ital természetesen a víz. Ilyenkor semmi esetben sem ajánlatos szénsavas üdítőket vagy kávét fogyasztani. Ha valaki mégis hőgutát kapott a szabadban, azonnal árnyékba kell vinni, ha szoros a ruházata, akkor azt meg kell lazítani, kigombolni nadrágját, hideg borogatással hűteni és vízzel kínálni. Ezután azonnal haza kell vinni az érintettet, le kellene zuhanyoznia, és sok langyos vizet fogyasztania. Orvoshoz akkor kell fordulni, ha a betegnek hányingere és erős fejfájása van – foglalta össze Budimski.