2024. július 20., szombat

Mindenki áldozat lehet

A szabadkai Vöröskeresztben előadást tartottak a középiskolásoknak az emberkereskedelemről – A nők vannak nagyobb veszélyben

Szerbiában 2001 óta összesen 386 személyt regisztráltak, akik az emberkereskedelem áldozatául estek. A legtöbb esetet Zomborban jegyezték fel. Általában a rendőrség és a polgárok jelentik a gyanús eseteket, ugyanakkor az egészségügyi intézményekből nem érkezett ilyen bejelentés.

A múlt évben a rendelkezésre álló adatok szerint ötször több nő esett az emberkereskedelem áldozatául, míg a férfiak jelentős számát Dubaiba viszik munkaerőnek. Míg csecsemők elrablásáról Vranjéban és Aleksinacon jegyeztek fel eseteket. Szerbiában a szervkereskedelemről nincsenek adatok.

Mivel az emberkereskedelem az egész világon gondot okoz, a szerbiai Vöröskereszt 2006-ban úgy döntött, hogy elindítja azt a programját, ami ezt a témát öleli fel.

– A szabadkai Vöröskereszt téli előadásokat szervez ebben a témában, amely során a középiskolások figyelmét felhívjuk arra, hogyan előzzék meg, hogy emberkereskedők áldozatául essenek. Elsősorban az első és a második osztályos tanulókat vontuk be ezekbe az előadásokba, de tervezzük, hogy a jövő évtől bekapcsoljuk a hetedikes és nyolcadikos általános iskolásokat is ebbe a programba, hiszen a tapasztalatok szerint ez a korosztály a leginkább veszélyeztetett. De azt is tudni kell, hogy bárki az emberkereskedelem áldozatául eshet, kortól, nemtől, iskolázottságtól, viselkedéstől, illetve anyagi háttértől függetlenül – hallottuk Milka Erkmantól, a szabadkai Vöröskereszt munkatárástól, majd hozzátette: – Mivel a kamaszkortól a 23 éves korig terjedő időszakban a leginkább veszélyeztetettek a fiatalok, az előadásokat, amelyek a megelőzésre fektetik a hangsúlyt, hasonló korú előadók tartják – mondta.

– Ezeknek az előadásoknak az a célja, hogy a fiatalok megismerkedjenek az emberkereskedelem témájával, illetve arra is rámutatunk, hogyan tudják megakadályozni azt, hogy ők is ennek a bűncselekménynek az áldozatául essenek, vagyis ne dőljenek be könnyen a hirdetéseknek, a jó ajánlatoknak. Mondanom kell, hogy elég sok információjuk van a fiataloknak, az én dolgom az, hogy rámutassak mire figyeljenek oda – mondta Renata Blau, majd hozzátette: – Sokukat az érdekelte, hogy mi a teendő, ha külföldön történik velük valami. A hirdetések érdekelték őket, illetve az ösztöndíj lehetőségek, valamint az ezzel járó veszélyek. A fiatalok külföldre szeretnének menni a jobb élet reményében, ezért érdekli őket a téma – mondta. Azt javasolja, hogy a fiatalok, amennyiben külföldre utaznak minden esetben tartsák maguknál a személyes irataikat, illetve annál a személynél, akiben bíznak, hagyják meg irataik fénymásolatát. Mielőtt elutaznak szerezzék be a nagykövetségek telefonszámát és elérhetőségét. A munkaszerződést pedig amennyiben külföldön akarja megkötni az illető, előbb mutassa meg egy ügyvédnek, hogy ne írjon alá bármit.

Milka Erkmantól megtudtuk továbbá, hogy a Vöröskeresztben működő keresőszolgálaton keresztül találkoztak már olyan esettel, amikor feltételezések szerint emberkereskedelemről lehetett szó, egy 18 éves lány egy nyáron néhány hónapra tengerre ment dolgozni, ami után több mint húsz évig nem adott életjelet magáról.