Gémesi Ferenc, a Magyar Köztársaság Miniszterelnöki Hivatalának külkapcsolatokért és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára tegnap Adán találkozott a szerb parlament nemzeti kisebbségügyi bizottságának két demokrata párti tagjával, Tóth Tamással és dr. Lódi Gáborral, akikkel többek között Szerbia európai integrációjáról, a magyar–szerb együttműködésről és a nemzeti tanácsokról szóló törvényről tárgyalt.
A megbeszélést követő sajtótájékoztatón Tóth Tamás elmondta, a tárgyalás fő témája a nemrég elfogadott nemzeti tanácsokról szóló törvény volt, illetve annak jelentősége és hatása a vajdasági nemzeti közösségekre, köztük a vajdasági magyarságra.
– A Demokrata Párt vezette kormány kialakított egy olyan nemzeti tanácsokról szóló törvényt, amelyet valamennyi Szerbiában működő nemzeti tanács elfogadott. A DP nélkül ez a törvény nem jött volna létre. A törvény biztosítja, hogy az országban élő nemzeti kisebbségek megőrizzék nemzeti azonosságtudatukat és kultúrájukat – vélekedett Tóth Tamás.
A köztársasági képviselő megjegyezte, hogy DP-nek nem lesz jelöltje a Magyar Nemzeti Tanácsban, mivel a választásokon csak nemzeti előjelű pártok indulhatnak, de lesznek olyan civil szervezetek és egyének, akiket támogatni fognak. Mint mondta, az MNT intézményével és annak működésével kapcsolatban a DP-nek a következő az álláspontja:
– A jövőben új munkamódszert kell bevezetni, nem szabad megengedni, hogy a nemzeti tanács működése összefolyjon bizonyos politikai pártokkal. Illetve az MNT-nek mindig a vajdasági magyarság érdekeit kell szem előtt tartania, párthovatartozástól függetlenül. A működésnél négy fontos területre kell helyezni a hangsúlyt – ez az oktatás, a kultúra, az anyanyelvű tájékoztatás, valamint az anyanyelvű írás használata hivatalos helyeken. Ezek azok a dolgok, amelynek nincs pártszíne, így amennyire csak lehet, depolitizálni kell a nemzeti tanácsot, és a nemzeti kisebbség érdekeit kell szem előtt tartani minden döntés meghozatalakor. Ez a DP álláspontja, ez volt a múltban és lesz a jövőben, az új nemzeti tanács megalakulása után is – nyilatkozta Tóth Tamás.
Gémesi Ferenc fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a nemzeti tanácsokról szóló törvény a vajdasági magyarság számára biztosítja a kulturális autonómia intézményrendszerét. Illetve azt, hogy a magyar közösség részéről egy komoly szándék mutatkozik arra, hogy egy erős, jól működő nemzeti tanácsot válasszon meg.