2024. július 20., szombat

Felfüggesztett ügyész

Dragan Lazić nagybecskereki kerületi ügyész kenőpénz elfogadása miatt kerülhet rács mögé – Az ügyészt kihallgatták, többen vizsgálati fogságban

Nagybecskereken tegnap az volt a nap híre, hogy Slobodan Radovanović köztársasági ügyész sürgősségi eljárással, ideiglenesen eltávolíttatta tisztségéből Dragan Lazić kerületi ügyészt. Az ügyészt kenőpénz elfogadásával vádolják. A szerbiai parlament elnöke pedig mára rendkívüli ülést hívott össze, amelyen várhatóan felfüggesztik Lazić mentelmi jogát.

Tegnap a nagybecskereki ügyészségen nem fűztek kommentárt az esethez, és azt az információt adták az újságíróknak, hogy Dragan Lazić „ideiglenesen házon kívül tartózkodik”. Ugyanakkor nem lehetett tájékoztatót kapni arról sem, hogy valójában mi is lett a végkimenetele a perlaszi téglagyár igazgatójával kapcsolatos esetnek, ami miatt Lazićot felfüggesztették. Mint Lazić tegnap kijelentette, a részleteket ő maga sem ismeri, mivel a vitás eljárást valójában helyettese, Zoran Djuran vezette, később pedig átkerült a községi ügyészséghez.

A nap folyamán viszont a rendőrség már ki is hallgatta Lazićot, több személyt elővezetett. A Belügyminisztérium közleménye szerint a késő délutánig tartó kihallgatáson a kerületi ügyész mellett a törökbecsei Petar S.-t és a nagybecskereki Tihomir S.-t is kihallgatták. A gyanú szerint Lazić kenőpénzt fogadott el a két említett személytől, tehát őt kenőpénz elfogadásával, a többieket pedig megvesztegetéssel vádolják.

Dragan Lazićot a despotovaci Milorad Ljubisavljevićnak (40), becenevén Mirkónak, a perlaszi Slavko Reljin téglagyár egykori igazgatójának az ügyével hozzák kapcsolatba, akit Goran Zec kerületi vizsgálóbíró végzése nyomán tartóztattak le 2005 elején. A tegnap kihallgatottak is ehhez a téglagyárhoz kötődnek, Petar S. a téglagyár tulajdonosa, Tihomir S. pedig munkavezető a gyárban.

Az ügyész első „téglagyáros esete” alkalmával a Ljubisavljević elleni vizsgálat azzal a gyanúval indult, hogy igazgatói tisztségének a betöltése alatt (2004 áprilisától decemberéig) több bűncselekményt követett el. Csalással kerülte el a téglagyár adókötelezettségeit, három esetben pedig hivatali visszaélést követett el. Dragan Lazić akkor az újságíróknak kijelentette, hogy Ljubisavljevićot azzal gyanúsítják, hogy a perlaszi téglagyárral való munkaviszonya létesítésekor hamis adatokat mutatott be a felsőfokú iskoláiról, amivel tévhitbe hozta az igazgatóbizottság tagjait, akik később kinevezték igazgatói tisztségébe. Ezzel törvényellenes módon 106 ezer dináros jövedelemre tett szert. Ljubisavljevićot azzal is terhelték, hogy felhasználva két magánvállalatát, hivatalával visszaélve, a piaci árnál olcsóbban adta a téglát, amit ráadásul nem vett hivatalos nyilvántartásba. Közben olyat is tett, hogy a munkásokat téglával fizette ki (amiről fiktív számlákat adott ki), amivel adóeltitkolást követett el.

Ljubisavljevićot egy bizonyos idő elteltével, váratlanul kiengedték a vizsgálati fogságból, méghozzá a kerületi ügyész beleegyezésével és a vizsgálóbíró ellenkezése mellett. Az eset később átkerült a községi ügyészségre, és a végkimenetele ismeretlen.

A rendőrségről kapott információk szerint a vádlista bővült. Lazić a téglagyárban történt vezetőcsere után is „együttműködött” velük. Ugyanis a vállalat élére 2004 decemberében került Petar S., akinek az ügyész jogi védelmet nyújtott 2007 decemberéig. A védelem fejében 40 teherautónyi építőanyagot kapott. Ezt Aleksandar V.-nek adta el 37 ezer euróért, aki egy újvidéki céget vezet. Ezért a rendőrség őt is letartóztatta, valamint cégének és a téglagyárnak a könyvelőnőit is, Ljubica L.-t és Mira A.-t.

Minden kihallgatottat 48 órás vizsgálati fogságba helyeztek, Lazić kivételével. Ő ugyanis ügyészként mentelmi jogot élvez. Ezért az üggyel ma a köztársasági parlament is foglalkozik majd. 127 képviselő kérésére Oliver Dulić házelnök összehívta a parlament rendkívüli ülését, amelyen egyetlen napirendi pontot vitatnak majd meg a képviselők. A képviselők Dragan Lazić mentelmi jogáról vitáznak majd. Ennek megszűntével helyezhetik vizsgálati fogságba.

Dragan Lazić pályafutását a nagybecskereki községi ügyészségen kezdte, nyolc évvel ezelőtt, a kerületi ügyészség élére pedig ellenjelölt nélkül került. Eddigi munkáját (hivatalosan) senki sem kifogásolta.