2024. november 26., kedd

Lesz kollégium, sportcsarnok ...

Adán és Moholon a megkezdett beruházások befejezését tervezik ebben az évben

Az adai híd

A beruházásokat állami, főleg tartományi pénzből finanszírozná a helyi önkormányzat vezetősége, mivel a községi büdzséből erre nem jut.

A gazdasági válság és a magas, jelenleg is 27 százalékos munkanélküliség miatt megcsappant a községi költségvetés bevétele az elmúlt évben, és a helyzet várhatóan idén sem fog jelentősen változni. Bilicki Zoltán, Ada polgármestere elmondta, hogy a 2010-es községi költségvetés tervezett összege 300 millió dinár, amely valószínűsíthetően 80 százalékban fog megvalósulni, vagyis legfeljebb 230 millió dinár bevételre számíthatnak. Ez az összeg azonban csak az önkormányzat és hozzá tartozó intézmények – iskolák, óvodák, közvállalatok, sportközpont, könyvtár és idősek otthona – működtetésére elegendő, másra nem jut. További súlyos teher a község számára az előző önkormányzati vezetés által 2007-ben felvett és a községháza épületére terhelt tízéves hitel, amelynek éves törlesztőrészlete 14 millió dinár.

– Az idei költségvetés számunkra semmilyen infrastrukturális beruházást nem tesz lehetővé – magyarázta Bilicki Zoltán. – A tavalyi költségvetésből is mindössze 7 millió dinárt költöttünk ilyen jellegű beruházásokra, mégpedig az ipari zónában egy trafó, illetve a Tiszára vezető út mentén a közvilágítás kiépítésére. A sok rosszban az egyetlen jó, hogy több nagyberuházás folyik az adai községben, és ezek megvalósítására eddigi ténykedésünk alatt sikerült biztosítani a pénzt állami forrásból. Ami már nehezebb, hogy minden beruházáshoz biztosítani kell a tervdokumentációt, esetleg házakat és földeket szükséges felvásárolni. Ezt pályázati pénzekből nem tudjuk megvalósítani, csak önerőből, községi eszközökből. Ha lesz pénzfelesleg a községi költségvetésben, akkor azt mind tervekre költjük, vagy a beruházások megvalósításához szükséges ingatlanok felvásárlására – közölte az adai polgármester.

Az adai községben 2010-re a fent említett infrastrukturális beruházások befejezését vagy folytatását tűzték ki célul. Bilicki Zoltán az építkezések jelenlegi állapotáról és a várható fejleményekről is beszámolt:

– Községünk számára a legfontosabb és a legjelentősebb beruházás a Tisza-híd, illetve a létesítményhez vezető bekötőút megépítése. A beruházás teljes értéke 1,07 milliárd dinár, amit a Tartományi Nagyberuházási Alap jóváhagyott – közölte az adai polgármester. – A tervek megvannak és felvásároltuk a szükséges ingatlanokat, minden biztosítva van a munkálatok befejezéséhez. Megkezdődött a bekötőút építése is. Tárgyaltam a kivitelező céggel, amely májusra ígéri a bekötőút és a híd befejezését. A híd szinte teljesen elkészült, csak az aszfaltozás hiányzik, ami egyszerre fog történni a bekötőút aszfaltozásával. Nem lennék akkor sem csalódott, ha csak őszre sikerülne átadni a hidat és a bekötőutat.

2010-ben befejezzük a kerülőút moholi szakaszát, ahol három utcában épül aszfaltút. Az egyik a Temető (Grobljanska) utca, amelyen keresztül bekapcsoljuk az ipari zónát a forgalomba. A másik két utca az Urbán József és az Ivo Lola Ribar. A munkálatokhoz biztosítottuk a terveket, felvásároltuk a szükséges telkeket. A beruházás értéke 170 millió dinár, ami szintén biztosítva van. Az építkezés során két körforgalom is épül Moholon. Az egyik az Idősek Otthonánál, a másik pedig az Ivan Milutinović utca és az Adai út találkozásánál. A kerülőúttal az a célunk, hogy a teherforgalmat a település központjából a perifériára irányítsuk, és ezáltal az iskolás gyerekeket és a templomba járó embereket megóvjuk, valamint lecsökkentsük a központban a teherforgalom okozta útrongálást. Ezzel nem készül el a kerülőút teljes, mintegy 4,5 kilométeres szakasza, mivel Adán további 600 méteres szakasz vár megépítésre. A bonyodalmat az adai szakaszon az okozza, hogy meg kell vásárolnunk 4 vagy 5 házat, attól függően, hogy melyik változat lesz olcsóbb a község számára, illetve néhány földterületet. Az utóbbiak tulajdonosai hajlandóak különböző procedúrák nélkül, közös megegyezés alapján eladni a földet. Viszont ezt csak önerőből tudjuk megvásárolni, amire 70 000 és 100 000 euró közötti összegre lenne szükségünk. Azt nem tudom megígérni a lakosoknak, hogy 2010-ben felvásároljuk ezeket az ingatlanokat. Azt viszont megígérhetem, hogy idén kiharcoljuk a TNA-nál a szükséges pénzt a maradék, adai útszakasz kiépítésére, ami mintegy 20 millió dinárba fog kerülni. Illetve azt, hogy elkészítjük a terveket, és ha jut rá pénz, akkor megkezdjük az ingatlanok felvásárlását.

A moholi Nagyút infrastrukturális szempontból szintén nagy jelentőséggel bír az adai község számára, mivel elkészülte után összekapcsolná térségünket a Szabadka–Újvidék autópályával, illetve a híd révén megnyílna az út Románia felé is. Ezzel felkelthető a beruházók érdeklődése a térség iránt, a moholi Nagyút befejezése emiatt elsőbbséget élvez számunkra. Többször tárgyaltunk a Szerbia Útjai Közvállalat képviselőivel, akik megígérték, hogy idén folytatódik az út építése. Egyelőre 7 kilométeres szakasz készült el a 30 kilométeres útból. További 12 kilométernyi utat kellene megépíteni még az adai községben, 3 kilométert a topolyai és 8 kilométert a kishegyesi község területén. Ez mintegy 300 millió dináros beruházás lenne. A problémát az okozza, hogy Ada és Kishegyes rendezte a terület vagyonjogi helyzetét és biztosította a feltételeket a tervek elkészítéséhez, illetve a pénz jóváhagyásához, Topolya viszont nem. Emiatt az adai község csak a saját területére lobbizhat. A közvállalatban az ígérték, hogy idén kapunk 100 millió dinárt, amiből mintegy 4 kilométeres szakaszt lehet megépíteni.

Moholon a tornaterem helyet sportcsarnok lesz, amelynek idén folytatódik az építése. Ehhez biztosítottuk a szükséges terveket, illetve megvásároltuk az ingatlanokat. Az egyik ingatlan esetében cserében egyeztünk meg, a tulajdonos hajlandó átköltözni egy másik, községi tulajdonban lévő házba. Ehhez várjuk a vagyonjogi igazgatóság jóváhagyását Belgrádból. Egy másik telek viszont a helyi közösség tulajdonát képezi, amelynek ezt át kell ruházni az általános iskolára. Vagyonjogi problémákkal küszködtünk, de remélem, hogy már nem sokáig. A sportcsarnok valószínűleg nem készül el idén, de a munkálatok újra elkezdődnek, és 2011-ben várhatóan befejezik a létesítményt. A TNA finanszírozza az építkezést, ami 100 millió dinárba kerül. A kivitelezőnek eddig mintegy 20 millió dinárt fizettek ki az elvégzett munkáért.

Az adai Műszaki Iskola számára nagyon fontos, hogy rendelkezzen kollégiummal, amelyet a helyi felderítőotthonban fogunk kialakítani az épület átépítésével. Ez ügyben megjelent a közbeszerzési pályázat, február elsején tudjuk meg a kivitelező cég nevét. Bízom benne, hogy 2010-ben befejeződik az építkezés. A munkálatok során le kell szedni a tetőt, a falak magassága meg lesz emelve, hogy a padlásteret is használni tudjuk. A tervek szerint az épületben 47 személyes kollégium lesz kialakítva.

A helyi önkormányzat nagy hangsúlyt fektet a szennyvízcsatorna-hálózat kiépítése Adán és Moholon. A fővezeték kiépítése négy szakaszban zajlik. 2008 végén átadtuk a második fázist, amit a TNA pénzelt. A harmadik fázis 2009 végére készült el, az átadásra rövidesen sor kerül. A negyedik szakaszra a TNA jóváhagyta a pénzt, megvannak a tervek, ki van írva a közbeszerzési pályázat. Február elsejéig megtudjuk, hogy melyik kivitelező folytatja a munkát. Idén mindenféleképpen befejezzük a fővezeték kiépítését Adán. Az adai és moholi háztartások 20 százaléka már rákapcsolódott a szennyvízcsatorna-hálózatra – hallottuk az adai polgármestertől.

Bilicki Zoltán megjegyezte, hogy 2009 végén az Európai Uniónál Mórahalommal közösen pályázott az adai község egy szennyvíztisztító megépítésére. Ha az unióban támogatják a pályázatot, akkor az adai község 1 millió eurót kap a létesítmény megépítésére, amiből az önrészt, 150 000 eurót a TNA biztosítaná. Az adai polgármester bizakodó a pályázat kimenetelét illetően. Mint mondta, ha megnyerik a támogatást, akkor 18 hónapon belül, vagyis 2011-ig meg kell építeni a szennyvíztisztítót Mohol déli szélénél.

A leendő kollégiumi épület az adai rekreációs központban
A csatornázás még a téli hónapokban sem állt le
80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás