2024. július 20., szombat

Újra beindult a termelés

A makkhetesi polgárok aláírásgyűjtésbe kezdtek az Azohem elköltöztetéséért
Az Azohemnek 2008 végéig kellett volna kiköltöznie (Molnár Edvárd felvétele)

Szabadkán, a makkhetesi, illetve a vasutas település helyi közösségben élő polgárok már évek óta küzdenek azért, hogy a lakott területen kialakított Azohem vegyi anyagokat gyártó vállalatot áthelyezzék máshová. Ígéretek szerint a vegyi gyárat a tulajdonosok át akarták költöztetni az Azotara gyárba, de ez egyelőre még nem történt meg.

A polgárok és a helyi közösségek vezetése viszont további lépésekre szánták el magukat: aláírásgyűjtésbe kezdtek, illetve tegnap Maglai Jenővel, a szabadkai városi képviselő-testület elnökével tárgyaltak a lehetséges megoldásokról.

– Az Azohem tulajdonosa megígérte, hogy a gyár elköltözik Makkhetesről a múlt év végéig, de ez nem következett be. Újra beindították a termelést, ami azt jelenti, hogy a költözés az idén tavasszal sem következik be. A küldöttségnek azt ígértem, hogy a polgármesterrel, illetve a felsőbb szervekkel felveszem a kapcsolatot. Nem az a célunk, hogy bezárjuk a gyárat és az ott dolgozók munka nélkül maradjanak. De ugyanakkor azt szeretnénk, ha leállna a termelés ezen a lakott területen. Ugyanis évente 2500, húsz tonnás teherautó halad, akik tönkreteszik az utat, illetve a vegyi anyagokat gyártó üzem nem működhet lakott területen – mutatott rá Maglai, majd hozzátette, hogy kikérik a városrendezési dokumentumokat, amelyek az Azohemre vonatkoznak, illetve a szabadkai önkormányzat kérni fogja, hogy az illetékes minisztérium és az illetékes tartományi titkárság vizsgálja felül ezeket, vagy végeztessen el egy új környezetvédelmi hatástanulmányt.

Maglai újságíró kérdésre, miszerint nemcsak az Azohem az egyetlen üzem, amely lakott területen működik, hanem a Masterplast esetében is hasonlóak a feltételek, elmondta, hogy a Masterplastban nincs vegyi gyártás, illetve amennyiben a polgárok panaszt nyújtanak be a környezetvédelmi szennyezésre, amiről eddig nincs tudomása, kérni fogják annak a gyárnak a felülvizsgálását is.

Maglai rámutatott, hogy a tegnapi megbeszélésen nem voltak jelen az Azohem képviselő, a helyi közösség és az önkormányzat is először békésen szeretné megoldani a problémát, ám amennyiben nem megy, más eszközökhöz is nyúlniuk kell.

Csúszó Endre, a makkhetesi helyi közösség elnöke elmondta, hogy a helyi közösségben aláírásgyűjtésbe kezdtek. Összesen 306 aláírást gyűjtöttek össze, amit elküldtek a környezetvédelmi minisztériumba. Kérték a polgármestert is, hogy fogadja a küldöttséget, ám egyelőre még nem sikerült időpontot kapniuk.

– Az Azohem közvetlen szomszédjában lakom. A házunk tönkrement, a gyermekeim pedig gyakran lebetegszenek. Suzana Dulić, a Városi Tanács környezetvédelmi megbízottjának tanácsára írásban értesítettem a tartományi környezetvédelmi titkárt a problémáról. Ő felmérte a helyzetet és megállapította, hogy nagy a zaj és a levegőben magas a portartalom – hallottuk Kovács Ferenctől, a makkhetesi helyi közösség polgárától. Elmondta, hogy májusban elvégezték a levegő szennyezettségének mérését, ám az eredményt a mai napig nem tették nyilvánossá. Az elhelyezett szűrőkön látható a szennyezés, erről felvételei is vannak.