2024. július 19., péntek

Három családról van szó

Tápai János: A „tizenötök”, pontosabban a „tizennégyek” azért távoztak, mert a gyenge választási eredmények után fizetett tisztség nélkül maradtak
A Vajdasági Magyar Szövetségből kilépő nagybecskereki csoport esete igen csak tűzbe hozta az egész vajdasági magyarságot. Úgy tűnik, hogy ez a „bomba” a legkevésbé mégis a nagybecskerekieket izgatja. Megkérdeztük Tápai János t, a VMSZ nagybecskereki városi szervezetének elnökét, hogyan látja a „tizenötök” kilépését.


Tápai János: Kiléptek, mert tisztség nélkül maradtak (Kecskés István)

– Először is had pontosítsak: nem 15-ről, hanem 14 személyről van szó, mert Kovács Géza nevezetű tagunk nem volt, tehát ki sem léphetett sorainkból. Ugyanakkor emlékeztetnék, hogy a VMSZ jelenlegi elnökét 2007 májusában választották meg, és hogyha a kilépő csoport nem egyezett a választással, akkor eddig volt elég ideje arra, hogy reagáljon. A másik tény pedig az, hogy a kilépők nagyobb része már egy ideje nem volt tagja a VMSZ nagybecskereki vezetőségének. Dr. Tordé László és Dugyik László lemondtak tisztségükről, Túmó János nem jutott be az elnökségbe. Utoljára Fuksz László mondott le alelnöki posztjáról és Tordé Rozália helyére is másik személy került az elnökségbe. De sorolhatnánk a többieket is: Smit Ferenc például muzslyai tag, aki önkormányzati tisztségénél fogva volt vezetőségi tag, mások pedig már egy ideje a liga tagjai. Gyakorlatilag ezek a személyek tavaly májusa óta nem ténykedtek a VMSZ-ben. Nyilván ehhez hozzájárult a tavalyi választásokon felmutatott gyenge eredmény is. De az igazsághoz tartozik az is, hogy valójában három családról és néhány hozzájuk csatlakozó egyénről van szó.

Akkor mi állhat a látványos kilépés mögött?

– Nyilvánvaló, hogy egy VMSZ-ellenes megnyilvánulásról van szó, amely mögött valamelyik szerb párt is lehet. Szerintem a dolog hátterében mégis az áll, hogy a tavaly májusi választásokon elért gyenge eredmények egyenes következményeként ezek a személyek fizetett funkciók nélkül maradtak. Mivel ezen túl nem jutott nekik a havi komoly összeg, ezért döntöttek úgy, hogy továbbállnak. Például Fuksz László többet nem maradhatott a Lakásgazdálkodási Vállalat igazgatói posztján, dr. Gyarmati Zoltán pedig négy év után többé nem Tartományi Környezetvédelmi titkár. Egyébként mindketten közvetlenül a kinevezésük előtt lettek VMSZ-tagok.

Az eset mennyire érinti a VMSZ nagybecskereki városi szervezetét?

– Először is a kilépések nem veszélyeztetik a nagybecskereki helyi szervezet létét, amelynek elnöke Szőke Árpád, és amelynek több mint hetven tagja van. Nekünk ebben a pillanatban sokkal fontosabb feladatunk az, hogy minél jobban szerepeljünk a hétvégi tanácsválasztásokon. A közvélemény érdeklődése miatt azonban kénytelenek vagyunk erőnk egy részét arra fecsérelni, hogy megpróbáljuk tárgyilagosan a közvélemény elé tárni a történteket. Nyilván ez számunkra szükségtelen és nem jó.

Mit gondol, mi lehet a kilépők további szándéka?

– Személyes véleményem szerint akár egy új magyar párt létrehozása, vagy pedig más szerb pártokba való beiratkozás is lehet. Sajnos, hogy ez közvetlenül a helyi tanácsok megválasztása előtt történt meg, ami nyilván nem segít a VMSZ-en. A kilépők a pártnak a munkáját ugyan nem fékezik, de hogy mennyire ártanak majd a magyarságnak az már vasárnap kiderül.