2024. július 20., szombat

Már négy éve húzódik

A hódsági bíróság ígérete szerint februárban lezárják a gombosi trichinella fertőzés ügyét
Vince Istvántól vették azok a gombosiak a kolbászt, akik megfertőződtek

Négy évvel ezelőtt mintegy száz ember: gyerekek és felnőttek betegedtek meg trichinellosisban Gomboson. Szerencsére halálos áldozata nem lett a gondatlanságnak, de a megfertőződött gombosiak a mai napig küszködnek ezzel a betegséggel, ugyanis a paraziták, amit a fertőzött sertéshússal vittek be a szervezetükbe ott maradnak „időzített bombaként” begubózva az izmokban.

A vizsgálatok során kiderült, hogy mindenki, aki ettől a kórtól szenved, ugyanattól a hentestől vásárolt hústerméket, kolbászt. Így egyes családok azt követelik, hogy az egyébként nyolcvanas éveiben járó hentest büntessék meg. S miel ez immár négy éve nem történt meg elégedetlenek a hódsági Községi Bíróság munkájával.

A hódsagi községháza

Az ügy közel sem egyszerű, hiszen amíg egyesek azt feltételezték, hogy a felelősség azt a szerbmileticsi állatorvost terheli, aki a sertéshús vizsgálatát végezte, nem sokkal a tömeges fertőzés után saját kezűleg vetett véget az életének. Nem tudta elviselni a rá nehezedő nyomást.

Ezek után már csak egyedül az idős mészárost, Vince Istvánt lehetett felelősségre vonni, akit több gombosi család be is perelt. A tárgyalásra azonban különböző okok miatt éveken keresztül nem került sor, hiszen azt a hódsági bírót, akit azzal bíztak meg, hogy megállapítsa a hentes az emberek egészségének veszélyeztetésében való a bűnösségét, a hódsági Községi Bíróság előtt lelőtték. Az ügy ezután másik bíró, Dušan Sovilj kezébe került.

– Mind az öten a családban megfertőződtünk, és azóta legyengült immunrendszerrel élünk. Sokkal érzékenyebbek vagyunk a megfázásokra, és állandósult a fáradtságérzetünk – magyarázta Timer János, aki egyike azoknak, aki beperelte a mészárost, majd hozzátette: – Tulajdonképpen vérkeringési problémáink vannak, hiszen ezek a trichinella paraziták ott vannak a sejtek között, amelyek gátolják a vérkeringést – mondta.

Megtudtuk, hogy az elmúlt évben számos belsőszervi megbetegedése volt, amihez valószínűleg ezek az élősködők járultak hozzá.

– Epehólyag, majd patkóbél gyulladásom volt, megnőtt a vércukorszintem... Nem vagyok fiatal ember, 1961-ben születtem, így bizonyára az évek is közrejátszanak, de szerintem nagymértékben ezekhez a betegségekért a trichinella-fertőzés a felelős – tette hozzá Timer János. Ahhoz, hogy hogy a polgári per elinduljon az idős mészáros ellen, amely szerint János kártérítést kérhetne, a hódsági Községi Bíróság ítélete szükséges. Ez azonban már évek óta húzódik.

– Állítólag 126 felnőtt betegedett meg. A bíróság tavaly mindenkit kihallgatott. Többször is behívtak minket. Amikor már a bíróságon nem volt mit kérdezniük tőlünk, akkor az ügyész a zombori kórház fertőző osztálya vezetőjének, dr. Zorica Bobanacnak a szakvéleményét kérte ki. A doktornő elküldte a szakvéleményt, de amikor a bíróságon érdeklődtem, hogy miért nem folyatódik az ügy, akkor azt kifogásolták a bíróságon, hogy a doktornő nem küldte el időben a szakvéleményt. Beszéltem a doktornővel is, aki nagyon felháborodott, hiszen a bíróság indoka nem volt igaz – magyarázta Timer János, majd hozzátette: – Ezek után az ügyész újabb orvosi szakvéleményt kért. Én nem vagyok elégedett az ügyész munkájával, hiszen neki bennünket kellene képviselnie a bírósági per folyamán, viszont úgy tűnik, hogy a mészáros malmára hajtja a vizet. Ez időhúzás a bíró és a főbírónő részéről is. Szerintem nem úgy mennek a dolgok, ahogy kellene. Nincs mit várni. Ha jól tudom, már csak az maradt hátra, hogy kimondják az ítéletet. Úgy látom, elég a jó ügyvéd és az erős anyagi háttér ahhoz, hogy valaki elkerülje a büntetést – mondta felháborodottan Timer János.

Duša Sovilj, a hódsági Községi Bíróság bírója szerint nem gyakorol rájuk senki semmilyen nyomást.

– A károsultak jelentős részét kihallgattuk, de több gondunk is akadt az ügy körül. Sajnos voltak olyan tanúk is, akik elköltöztek Gombosról, és nem hagyták meg a bíróságnak az új lakhelyüket. Nem nyomozunk utánuk. Gondok alakultak ki a bizonyítékok körül is. Ugyanis voltak olyanok is, akik magas lázzal jelentkeztek az általános orvosnál, de a beutalóval nem mentek el a kórházba, hogy kivizsgálják őket. Sajnos az általános orvos nem tudja ránézéssel megállapítani a diagnózist a tirchinella esetében, vérvizsgálatra van szükség, amit egyes személyek nem végeztettek el, így nincs bizonyítékuk arra, hogy akkor trichinellozisban betegedtek meg – magyarázta az ügy állást Dušan Sovilj, majd hozzátette: – Az ügyész egy bírósági szakértőtől kért szakvéleményt még valamikor tavaly, az ősz folyamán, de sajnos a doktornő, aki ezt a szakvéleményt elkészítette megbetegedett. Így bár decemberre jelöltük ki a főtárgyalás folyatását, a bírósági szakértő betegsége miatt nem tudtuk folytatni. Fontos lenne bírósági szakértő vallomása, hiszen csak ő tud rámutatni arra, hogy tömeges fertőzésről van szó. Ehhez ragaszkodik a védőügyvéd is. A főtárgyalás folyatását február 19-ére tűztük ki. Remélem, hogy ezúttal nem jön közbe semmi, és most már sikerül lezárni ezt az ügyet – mondta a bíró. Rámutatott, hogy az ügy jelenlegi állása szerint csupán öt olyan személy van, akinél a fertőzés súlyos következményekkel járt, a többieknél enyhébb kimenetelű volt.