Csütörtökön a szerb kormány rendeletet hozott a cserealapú műtrágyavásárlásra. A tavalyi termésű gabonáért vagy az ideiért elővételben KAN fejtrágya szerezhető be. Az állam ily módon mintegy 11 ezer tonna műtrágyát bocsát forgalomba a Köztársasági Árutartalékokból.
A cserealapú vásárlás, azaz a műtrágya átvétele vagy közvetlenül a pancsovai műtrágyagyárban, vagy pedig az árutartalékok által felhatalmazott közraktárak révén vehető majd át. A gazdák az ily módon beszerzett műtrágyát a búza fejtrágyázására kötelesek felhasználni a bejelentett területeken. Jelentkezhetnek fizikai személyek, a bejegyzett gazdaságok hordozói.
A PARITÁSOKRÓL
A pancsovai Azotara műtrágyagyár udvarából átvett műtrágyát előre meghatározott paritások szerint adják. Egy kiló műtrágyáért 1,3 kiló tavalyi termésű búzát, vagy 1,5 kiló tavalyi termésű kukoricát, vagy 1,35 kiló idei, 2012-es termésű búzát kérnek cserébe.
Ha a műtrágyát a felhatalmazott közraktárak egyikében veszik át, akkor egy kilogramm KAN műtrágyáért 1,4 kiló tavalyi termésű búzát, vagy 1,6 kiló tavalyi termésű kukoricát, vagy 1,5 kiló idei, talpon álló búzát kell visszaszolgáltatni. A felhatalmazott közraktáraknak a szállítási, a tárolási költségek, továbbá az ökológiai illeték és egyéb költségek fejében jár legfeljebb 0,15 kiló gabona minden kiló műtrágya után. Az állam az arányokat a jelenlegi piaci árak alapján határozta meg – jelentette be a mezőgazdasági miniszter.
A termelők az ősszel bevetett búzatáblák nagysága alapján juthatnak műtrágyához, hektáronként legfeljebb 200 kiló igényelhető, de csak 30 hektárig. A cserealapú vásárláskor az átadott búzának és a kukoricának minőségileg az érvényben levő szabványoknak kell megfelelnie. A cserealapú műtrágyavásárlásra a kérvényeket az állami kincstár-igazgatóságokban vagy a helyi közigazgatási irodákban lehet átadni, de ez utóbbi esetben szükséges a kijelölt falugazdász jelenléte, akinek feladata lesz az igénylések továbbítása. A kérvényeket legkésőbb február 6-áig fogadják.
KEVÉS IS... DRÁGA IS...
A hírhez hozzá kell adni azt is, hogy mindeddig kevés reagálás jelent meg az információval kapcsolatban. Először, a parasztok azt kifogásolták, hogy csak legfeljebb 30 hektárra igényelhető fejtrágya, ami maximálisan egy termelő esetében 6 tonna KAN-t jelentene, ami szerintük nagyon kevés.
A most felkínált KAN viszont nem is olyan olcsó. Nézzük miért: a cserearányok és jelenlegi árak szerint a KAN közel 30 dinárba kerül, vagy még ennél is többe, hisz ehhez hozzá kell adni a szállítási költségeket. Ha ehhez hozzáadjuk azt, hogy a mi termelőink inkább a külföldi, ellenőrzött minőségű orosz vagy horvát gyártású fejtrágyákat, AN-t vagy UREÁ-t választják, akkor könnyen megtörténhet, hogy a portéka az árutartalékokban marad.
Másrészt viszont gondolni kell arra is, hogy a cserébe leszállítandó gabonát az árutartalékok felhatalmazott raktáraiba kell majd leszállítani, ami viszont szintén költséges, mert nincs minden településen belőlük.
És végül még csak ennyi – kétségkívül közelegnek a választások. A kormány állítólag azért hozta meg a műtrágyacseréről szóló rendelet, mert „növelni szeretné a gazdaságok jövedelmét”. Ha ez valóban így volna, akkor mást nem kellene tennie mint, hogy visszaállítsa azt a támogatási rendszert, amely 2008-ban volt érvényben, amikor minden bejegyzett gazdaság kapott területalapú támogatást. Az elmúlt három évben ugyanis megvonták a támogatást azoktól a gazdaságoktól, amelyek nem óhajtották fizetni a nyugdíjalapot. Nem kétes, azok, akik „kívül maradtak” majd csak a választásokon fogják benyújtani a számlát.