A délvidéki magyar kultúra terén végzett tevékenység elismeréseként a tavaly 60. születésnapját ünneplő, újvidéki Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központot a Magyar Kultúra Napján plakettel tüntette ki a VMMSZ. Habár a központ hat évtizede alakult, tevékenysége 80 éves színes művelődési múltra tekint vissza, s novemberben egyhetes rendezvénysorozattal ünnepelte fennállásának évfordulóját.
A központ az újvidéki magyar közélet alappillére, közművelődési tevékenységének összetartó és megtartó ereje van. Székháza a telepi magyar művelődési házban van, fenntartja és működteti azt. Az elmúlt időszakban igen nehéz anyagi helyzetbe került. A programok szervezésére és az intézmény fenntartására pályázatok útján jut pénzhez. Ez igen csökkenti a lehetőségeket, ezért az intézmény az önfenntartásra törekszik. Alaptevékenysége a magyar kultúra és hagyományok, valamint a szép beszéd ápolása, a fiatalok öntudatának fejlesztése, a magyar közélet megtartása. A tagok – érdeklődési körüktől függően – különböző szakcsoportokban tevékenykednek. A Petőfi Sándor Magyar Művelődési Központ szakcsoportjai kiemelkedő eredményekkel szerepeltek a különféle megmérettetéseken: ilyen a színjátszó csoport, a drámai szakcsoport, a szavalók, a tánccsoportok, a tamburazenekarok, a citerazenekar, a Kiskormos együttes, a harmonika-zenekar, a leánykórus, a vegyes kórus, a Guzsalyas együttes, a festőművészek és a kézimunkacsoport...
A szakcsoportok rendszeres tevékenységén kívül a Petőfi Sándor Művelődési Központ gazdag művelődési és művészeti programkínálattal vesz részt az újvidéki közéletben. Megrendezi a magyarság számára jelentős eseményekhez és ünnepekhez fűződő műsorokat és megemlékezéseket. Szervez kiállításokat, filmvetítéseket, műhelymunkákat, társas összejöveteleket (bálokat, teadélutánokat, ifjúsági bulikat) és ismeretterjesztő előadásokat.
A Petőfi sikeresen együttműködik a civil és ifjúsági szervezetekkel, sőt helyet is ad például a Jövő Fiataljainak, a Vajdasági Magyar Diákszövetségnek és a Vajdasági Magyar Ifjúsági Központnak. Jelentős kapcsolatokat ápol több anyaországi és Kárpát-medencei magyar egyesülettel, így például a pozsonyi, muravidéki, horvátországi, ungvári, pécsi, egyházaskozári, sárréti és túrkevei szervezetekkel.
Több fontos Kárpát-medencei, anyaországi és hazai szakmai tömörülésnek és szövetségnek a tagja és alapítója, például a Magyarok Világszövetségének, a Vass Lajos Népzenei Szövetségnek, a Falvak Kultúrájáért Alapítványnak, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetségnek, a Vajdasági Magyar Folklórközpontnak és a Horizont Dél-bácskai és Szerémségi Magyar Civil Szervezetek Szövetségének.
Kiemelkedő tevékenységével számos elismerést díjat érdemelt ki. Közöttük a jelentősebbek: Újvidék Októberi díja, a Vajdasági Szakszervezet Május 1-je Díja, a Vajdasági Ifjúsági Szövetség Nagykorúsági díja, Vass Lajos-díj, legutóbb pedig a magyar kultúra napja alkalmából megrendezett zentai ünnepségen plakettel jutalmazták.