2024. július 20., szombat

Árverés a bérletért

Szabadkán jelenleg 35 a város hatáskörébe tartozó üres üzlethelyiség van, amelyek bérlésére hamarosan árverést hirdetnek

A legutóbbi döntés alapján a város hatáskörébe tartozó üzlethelyiségek bérlését minden esetben árverésre bocsátják. Így ma már a régi szakmák sem élveznek előjogot a bérlésre, de mint azt a szakemberektől megtudtuk, sajnos már régóta nem is érkezett igény olyan kisiparostól, aki kézműves szakmájához egy városi hatáskörbe tartozó üzlethelyiséget bérelt volna ki. Szabadkán ma már csak a politikai pártok kaphatnak üzlethelyiségeket jelképes bérleti díjért.

Mint megtudtuk, a határozatokban változások várhatók, ám egyelőre nem tudni, mi és hogyan változik majd meg, valamint a vagyon-visszaszármaztatási törvény is várat magára, ami miatt számos esetben nem ruháznak be egyes üzlethelyiségekbe.

– A város hatáskörében levő üzlethelyiségeket két határozat szabályozza, amelyekben többek között az is meg van határozva, hogy azok a politikai pártok, amelyek jelen vannak a városi képviselő-testületben, a vajdasági és a szerbiai parlamentben, jelképes bérleti díjért üzlethelyiséget kapnak. Az egyéb üzlethelyiségeket árverések útján kell bérbe adni. Azt is tudni kell, hogy ezeknek az üzlethelyiségeknek nem a város a tulajdonosa, hanem az állam. A Szerbiai Vagyonkezelő Igazgatóság ellenőrzi minden község munkáját az üzletek bérbeadását illetően – magyarázta Fehér Opletán Endre, a szabadkai önkormányzat üzlethelyiségekkel megbízott bizottságának elnöke. Kiemelte, hogy az árverést a városi szervek több napilapban és a hivatalos közlönyben is megjelentetik, amiben amellett, hogy feltüntetik az üzlethelyiség címét, feltüntetik az az üzlethelyiség alapbérleti díját is, amire aztán tovább lehet licitálni. Az érdeklődőknek az árverés előtt ki kell fizetniük az üzlet egyhavi bérletét.

– Felső határ nincs meghatározva, csak az alapár, amit szintén egy községi végzés szabályoz attól függően, hogy hol, melyik zónában található ez az üzlethelyiség. Azt is feltüntetjük, hogy milyen tevékenységet folytathat a bérlő ezekben az üzlethelyiségekben. Bár az utóbbi időben nem korlátoztuk a tevékenységeket – hallottuk a bizottság elnökétől, majd hozzátette: – A közeljövőben újabb pályázatok kiírását tervezzük, ugyanis ezekben a rossz gazdasági körülményekben több kisebb magánvállalat felszámolta vállalkozását – mondta.

A bérleti szerződéseket meghatározatlan időre kötik meg az ügyfelekkel. Jelenleg harmincöt üzlethelyiség áll szabadon a város peremén, Bajmokon és Csantavéren. Jelenleg a város szűkebb központjában nincs üresen álló. Megközelítőleg 540 üzlethelyiség tartozik a város hatáskörébe, ebből mintegy 240 (pincékkel együtt) van az első zónában, az extra első zónában pedig 60.

Néhány évvel ezelőtt kávézók uralták a sétányokon levő üzlethelyiségeket, mostanában pedig egyre több a bank. Ez annak köszönhető, hogy az árverésen feltornázott bérleti díjakat csak ők tudják kifizetni?

– Igen, valószínű, hogy így van – mondta Lackovity Fodor Anna, a szabadkai vagyonjogi szolgálat vezetője, majd Fehér Opletán Endre még hozzáfűzte: – Bizonyos értelemben korlátozva van az üzlethelyiségeknek a rendeltetése a szűkebb központban, ugyanis zajos tevékenységeket, illetve olyan üzletet nem lehet itt működtetni, ami piszkolással jár, vagy teherautók jelenléte szükséges. Ugyanakkor pedig a kínálat és a kereslet is meghatározza, hogy ezeket az üzlethelyiségeket ki béreli ki. Illetve az árverésen derül ki, hogy ki tud eleget tenni a megszabott feltételeknek.

Vannak olyan ágazatok, amelyek előnyt élveznek?

– Igen, a hagyományos kézműves szakmák. Sajnos azonban az elmúlt időszakban még kérvényt sem nyújtottak be – hallottuk a bizottság elnökétől, Lackovity Fodor Anna pedig hozzáfűzte: – Amennyiben van üres üzlethelyiség, akkor eddig úgy működött, hogy a hagyományos kézműves szakmákkal foglalkozó iparosok árverés nélkül is kibérelhették a helyiséget, de ez a határozat nem érvényes mióta az Építési Igazgatóság legutóbbi döntése alapján minden városi hatáskörbe tartozó üzlethelyiség bérlését árverésre kell bocsátani – mondta.

Megtudtuk, hogy 2007 decemberében módosította a városi képviselő-testület legutóbb a bérleti díjakat. Az árak zónától és tevékenységtől függnek. Amennyiben üzleti tevékenységről van szó, az extra zónában 748 dinárba kerül négyzetméterenként az üzlethelyiség havi bérlete, míg a hatodik zónában 167 dinár négyzetméterenként. A bankoknak és biztosítótársaságoknak az első zónában 1356,32 dinárt kell fizetni négyzetméterenként egyes esetekben. A hiányszákmák esetében a hatodik zónában 32,85 dinárt fizettetnek meg.

A kezdő árat mi alapján határozzák meg?

– A szabadkai Építési Igazgatóság határozza meg az alapárat, a mi szakszolgálatunkhoz érkeznek a vállalkozók kérelmei, amit mi kezelünk, de az árverést az igazgatóság vezeti le – magyarázta Lackovity Fodor Anna, a vagyonjogi szolgálat vezetője, majd hozzátette, hogy az elkövetkezőben változások várhatók, de hogyan oldják meg azt a folyamatot, még nem tudni.

A szűkebb központban levő üzlethelyiségek nagysága változó. Vannak kisebbek és nagyobbak is, 30 négyzetmétertől több mint száz négyzetméteres üzlethelyiségekig.

– Azok a város hatáskörébe tartozó üzlethelyiségek, amelyek nagyobbak, ott bankok vannak.

Vannak pincék is, amelyeket nem tudunk kiadni, mert használhatatlanok, magas a talajvíz, vagy nagyon rossz állapotban vannak – mondta Lackovity Fodor Anna.